Multieksport — Brand Analytics-dagi yilning asosiy yangiliklaridan biri. Bu sizga bir nechta mavzulardan, jumladan, turli xil mavzulardan bitta hisobot tayyorlash imkonini beradi. Muayyan misollar yordamida biz oddiy ishda va favqulodda vazifalarni hal qilishda vaqtni qanday soddalashtirishi va tejashini ko’rsatamiz.
Multieksport bu nima?
Multieksport — bu PDF va DOCX formatlarida bir nechta mavzulardan ma’lumotlarni eksport qilish qobiliyati.
Olingan hujjatdagi ma’lumotlar tarkibi sizning ehtiyojlaringizga moslashtirilgan. Multieksport birlashtirilgan hisobotlarni yaratish vaqtini qisqartiradi va tashkilot, brend yoki shaxsning axborot maydonining to’liq tasvirini ko’rsatadi.
Multieksport tufayli bir nechta hisobotlarni yuklab olish va ma’lumot maydonining to’liq tasviri bilan hujjatni qo’lda yig’ishning hojati yo’q.
Har bir eksportdan oldin hujjat strukturasini sozlashingiz yoki oldindan tuzilgan shablondan foydalanishingiz mumkin, bu esa keng qamrovli hisobot yaratish uchun ketadigan vaqtni yanada qisqartirishga yordam beradi.
Multieksport turli darajadagi qarorlar qabul qilish uchun zarur bo’lgan ma’lumotlar bilan aniq hisobotlarni yaratishga yordam beradi.
Multieksportning asosiy xususiyatlari
Multieksport hisobotlarni tayyorlashda tahlilchi ishini soddalashtirish imkonini beradi.
Turli mavzu turlaridan ma’lumotlarni birlashtiring
Bitta hujjatda siz har xil turdagi mavzulardan ma’lumotlarni yuklab olishingiz mumkin (masalan, ijtimoiy media va onlayn-OAV va OAV) va axborot maydonining asosiy ko’rsatkichlarini baholashingiz mumkin.
Bunday hisobotning har bir bobi butun mavzuni yoki uning alohida segmentini teg yoki shaxsiy filtr orqali qamrab olishi mumkin.
Asosiy ko’rsatkichlar bo’yicha mavzularni solishtiring
Multieksportdan foydalanib, bir xil turdagi mavzular bo’yicha ma’lumotlarni bitta hujjatga yuklashingiz mumkin. Masalan, axborot sohasidagi shaxs yoki tashkilot va raqobatchilarning muhokama ulushini baholash.
Ma’lumot maydonining dayjestini to’plang
Faqat xabarlar hisoboti turida, ko’p eksport qilishda siz asosiy xabarlar va hikoyalar sarlavhalaridan hujjatlar tarkibini yaratishingiz mumkin. Bunday hisobotni o’quvchi qaysi nashrlar va mavzular tinglovchilarning eng katta munosabatini uyg’otayotganini tezda tushuna oladi va kerak bo’lganda nashrlarning to’liq matnlarini o’qiy oladi.
Ilgari siz ikkita hisobotni yuklashingiz va ularni qo’lda to’plashingiz kerak edi — zerikarli va vaqt talab qiladigan. Multieksport barcha asosiy ma’lumotlar bilan tayyor hisobot ishlab chiqaradi. Endi ko’rsatkichlarni kuzatish, nima ishlayotganini va nima ishlamasligini tushunish va harakatlar rejasini tezda sozlash osonroq. Bu vaqt va nervlarni tejaydi. Bu vaqt va nervlarni tejaydi.
Anna Tereshchenko, Zvuk musiqa xizmatining aloqa menejeri
Multieksport dan foydalanishning amaliy stsenariylari
Bitta hisobotda turli mavzulardagi ma’lumotlarni tushirish keng ko’lamli muntazam va favqulodda vazifalarni hal qilishga yordam beradi.
Mediakonteksti bo’yicha jamlangan hisobotni taqdim eting
Brand Analytics tizimidagi standart eksport faqat bitta mavzuni yuklab olish imkonini beradi. Turli mavzulardagi ma’lumotlarni birlashtirish uchun, masalan, ijtimoiy tarmoqlar va OAVda tashkilotingiz haqida eslatmalarni birlashtirish uchun siz bir nechta yuklab olishingiz kerak, so’ngra ma’lumotlarni bitta faylda qo’lda to’plashingiz kerak.
Multieksport sizga turli mavzulardan kerakli xulosa ma’lumotlarini yoki muhim xabarlarni / hikoyalarni tanlash va ularni bitta hisobotga yuklash imkonini beradi. Boshqaruv ko’pincha bu asosiy ma’lumotlarni qulay tahlil qilish uchun kerak bo’ladi. Shunday qilib, bir sahifada asosiy indekslar va ijtimoiy tarmoqlarda, ikkinchisida esa OAVda eslatmalar dinamikasi bilan grafik bo’ladi.
Menejerga axborot maydonining holati va bajarilgan ishlarni baholash uchun faqat asosiy statistik ma’lumotlar va grafik bilan 2 sahifani ko’rish kerak bo’ladi.
«Biz bir vaqtning o’zida butun rasmni ko’rish uchun multi-eksportdan foydalanamiz: OAV nima yozadi va ijtimoiy tarmoqlarda nima muhokama qilinadi. Masalan, PR kampaniyasini rejalashtirayotganda biz axborot muhitini o’rganamiz: auditoriya, kirish va boshqa ko’rsatkichlar. Shuningdek, biz yangilik yoki reklama nafaqat OAVda qanday ishlaganini, balki ijtimoiy tarmoqlarda qanday munosabatda bo’lganini ham kuzatib boramiz. Bu bizga endi biz haqimizda qanday fikr-mulohazalarni to’plash kerakligini tushunishga yordam beradi. Endi parcha-parcha ma’lumot to’plashning hojati yo’q — hamma narsa bir joyda.»
Barcha raqobatchilar haqida yagona hujjat yarating
Kontekstsiz mutlaq raqamlar etarli ma’lumotga ega bo’lmasligi mumkin. Misol uchun, oyiga 100 ta OAV ko’pmi yoki ozmi? Agar ularning har biri maqsadli OAVda bo’lsa va sizga kerak bo’lgan auditoriyani muhokamaga jalb qilgan bo’lsa, unda 100 ta xabar etarli bo’lishi mumkin. Ammo agar tashkilot kichik hududga yoki professional hamjamiyatning tor segmentiga e’tibor qaratsa, 100 ta juda ko’p.
Shuning uchun tashkilot yoki shaxsning SOV-ni tushunish muhimdir.
SOV (share of voice) — raqobatchilarga nisbatan monitoring ob’ekti haqida eslatmalarning nisbati.
SOVni baholash uchun siz nafaqat tashkilot yoki shaxsning, balki bozorning boshqa ishtirokchilarining axborot maydonidagi ma’lumotlarni ko’rishingiz kerak.
Buning uchun siz ikki darajali tuzilishga ega ko’p eksportni yaratishingiz mumkin:
- Bo’limlar alohida turdagi mavzularga (OAV va ijtimoiy tarmoqlar) bag’ishlangan bo’ladi;
- Bo’limlar ichidagi boblar alohida monitoring ob’ektlari hisoblanadi.
Axborot sohasida brendlar mavjudligini taqqoslash uchun ma’lumotlar tarkibi siz uchun muhim bo’lgan xususiyatlar asosida tuzilgan.
SOVni baholashga imkon beradigan minimal ma’lumotlar to’plami:
- Asosiy indekslar (Xabarlar, mualliflar, auditoriya, tonallik indeksi, ishtirok etish va media mavjudligi);
- Eng jarangdor yoki sezilarli hikoyalar;
- Eng rezonansli yoki sezilarli xabarlar.
Shunday qilib, siz tanlangan davr uchun statistik ma’lumotlarni va bunday natijaga olib kelgan asosiy voqealar va xabarlarni olasiz. Har bir mavzu turi va monitoring ob’ekti bo’yicha maqsadli ma’lumotlar bir nechta sahifalarga joylashadi. Bunday hujjatni o’rganish 10 daqiqadan kamroq vaqtni oladi.
Barmog’ingizni ma’lumot maydonining zarbasida ushlab turing
Axborot maydoni har oy turli manbalardagi o’nlab va yuz minglab xabarlardan iborat bo’lishi mumkin. Lekin har bir nashr tahlil uchun bir xil qiymatga ega emas.
O’zingiz, hamkasblaringiz va xo’jayiningiz uchun ijtimoiy tarmoqlar va OAVdagi asosiy yangiliklar bilan hisobot tayyorlashingiz mumkin. “Faqat xabarlar” hisobot turi sizga nafaqat asosiy hikoyalar va xabarlarni, jumladan ohang bo‘yicha taqsimlashni, balki ularning sarlavhalaridan tarkibni shakllantirishga ham imkon beradi.
Shunday qilib, axborot maydonining asosi — auditoriyaning tashkilot yoki shaxs haqidagi tasavvurini shakllantiradigan eng mashhur nashrlar yoki hikoyalarning sarlavhalari bir yoki bir nechta kontent sahifalariga mos keladi. Muayyan nashrlarni o’qishni istaganlar esa ularni xuddi shu hujjatda o’qishlari mumkin bo’ladi.
O’tgan davrning asosiy voqealaridan xabardor bo’lish uchun brendingiz, tashkilotingiz yoki shaxsingiz va raqobatchilaringiz uchun ma’lumot maydoni dayjesti yaratilishi mumkin.
Kampaniyalarning samaradorligini baholang
Multieksport nafaqat butun mavzu uchun, balki alohida teglar bo’limida ham ishga tushirilishi mumkin.
Bu aloqa vositalari yoki kanallarining sifatini kuzatish uchun foydali bo’lishi mumkin:
- Hamkorlarni joylashtirish (qo’shma reklama doirasida);
- Tadbirlarda hamkorlik qilish;
- Turli manbalarda asosiy xabarlarni ekish;
- Reklama takliflari
Va hokazo
Mavzudagi ushbu xabar uchun siz uni kerakli kontekstda oldindan belgilashingiz va tanlangan teglar yordamida eksport qilishingiz kerak.
Bunday hisobot tuzilishga ko’ra yaratilishi mumkin: Bitta teg — umumiy ma’lumotlar va boshqa ko’rsatkichlar, masalan, tonallik bilan bitta bob.
Bloggerlar axborot maydonini tahlil qilish
Hamkorlik uchun fikr yetakchilarini tanlashda nafaqat ularning ko‘rsatkichlari (auditoriya va faollik), balki kanal mazmuni ham muhim ahamiyatga ega.
Kompaniyaning media muhiti va aloqa kanalidagi shaxs obro’siga putur etkazishi mumkin. Va tomoshabin idrokini tiklash uni saqlab qolishdan ko’ra qiyinroq.
Bloggerlar muhitini baholash va solishtirish uchun siz ularning har biri uchun Tanlangan mualliflar (muallif sahifasidagi barcha xabarlarni jamlaydi) turidagi mavzuni to’plashingiz va faqat xabarlar turini ko’p eksport qilishingiz mumkin.
Shunday qilib, har bir bob ma’lum bir bloggerning eng muhim xabarlariga bag’ishlangan bo’ladi.
Bundan tashqari, Brand Analytics tizimi yordamida siz tanlangan davr uchun mavzuni yaratish vaqtida allaqachon o’chirilgan xabarlarni to’playsiz. Mualliflar ko’pincha reklama xabarlarini vaqt o’tishi bilan o’chiradi, ayniqsa xavfli mavzular bilan. Tizim muallifning ma’lumot maydonini maksimal to’liqlik bilan baholashga, shuningdek, eng jozibali xabarlarni aniqlashga yordam beradi.
Faqat mavzulardagi xabarlarni multieksport qilish Tanlangan mualliflar bloggerlar kontekstini solishtirishga yordam beradi va reklama uchun eng mos va foydalini tanlashga yordam beradi.
Qanday qilib bir necha marta bosish bilan keng qamrovli hisobot tayyorlash mumkin
Oddiy hisobotlar uchun ma’lumotlarning tuzilishi, dizayni va tarkibini tanlash shablonni o’rnatish orqali avtomatlashtirilishi mumkin. Bunday holda, turli vazifa bloklari uchun bir nechta andozalar saqlanishi mumkin.
Masalan, andozalar ishingizda albatta foydali bo’ladi:
- Axborot sohasini har tomonlama tahlil qilish;
- Raqobat muhiti;
- Yangiliklar dayjesti.
Ularga har doim tezkor kirish uchun shablonni Sozlamalar — Eksport sozlamalari — Multieksport bo’limida to’plash va saqlash kerak.
Shundan so’ng, Multiexport-ga o’tish, shablonni tanlash va kerakli davrni belgilash kifoya qiladi. Bu muntazam hisobotlarni tayyorlash vaqtini sezilarli darajada qisqartiradi.
«Bizda OAV va ijtimoiy tarmoqlardan olingan ma’lumotlarni birlashtirgan PDF shablon mavjud. Hisobotda biz asosiy ko’rsatkichlar, muhokama mavzulari, ohang va eng diqqatga sazovor xabarlarni ko’ramiz. OAVda biz eng rezonansli voqealarni ko’rib chiqamiz, ijtimoiy tarmoqlarda esa ohang bo’yicha.»
Multieksport — bu sizga kerakli davr uchun murakkab ma’lumot maydoni bo’yicha keng qamrovli va to’liq hisobotlarni yaratish imkonini beruvchi format.

Мультиэкспорт — одно из главных нововведений года в Brand Analytics. Он позволяет сделать единый отчёт из нескольких тем, в том числе — разного типа. На конкретных примерах показываем, как он облегчает и экономит время в регулярной работе и при решении экстраординарных задач.
Что такое мультиэкспорт?
Мультиэкспорт — это возможность экспортировать данные из нескольких тем в форматах PDF и DOCX.
Состав данных в получившемся документе настраивается под ваши задачи. Мультиэкспорт сокращает время на создание единых отчётов и показывает комплексную картину инфополя организации, бренда или персоны.
Благодаря мультиэкспорту не нужно выгружать несколько отчётов и вручную собирать документ с полной картиной инфополя.
Структуру документа можно настраивать перед каждым экспортом или использовать заранее собранный шаблон, который поможет ещё сильнее сократить время создания комплексного отчёта.
Мультиэкспорт помогает создавать понятные отчеты с данными, необходимыми для принятия решений на разных уровнях.
Основные возможности мультиэкспорта
Мультиэкспорт позволяет упростить работу аналитика при подготовке отчётности.
Объединить данные из тем разного типа
В одном документе можно выгрузить данные из тем разного типа (например, соцмедиа и онлайн-СМИ и СМИ) и оценить ключевые показатели инфополя.
Каждая глава такого отчёта может охватывать всю тему целиком или отдельный её сегмент по тегу или персональному фильтру.
Сравнить темы по ключевым показателям
С помощью мультиэкспорта в одном документе можно выгрузить данные по темам одного типа. Например, чтобы оценить долю обсуждения персоны или организации и конкурентов в инфополе.
Собрать дайджест инфополя
В отчёте типа Только сообщения при мультиэкспорте можно составить оглавление документа из заголовков ключевых сообщений и сюжетов. Читатель такого отчета сможет оперативно понять, какие публикации и темы вызывают больше всего реакции у аудитории, и при необходимости ознакомиться с полными текстами публикаций.
Раньше нужно было выгружать два отчёта и собирать их вручную — муторно и долго. Мультиэкспорт выдаёт готовый отчёт со всеми ключевыми данными. Теперь легче отслеживать метрики, понимать, что работает, а что нет, и быстро корректировать план действий. Это экономит время и нервы.
Анна Терещенко
менеджер по коммуникациям музыкального сервиса Звук
Практические сценарии использования мультиэкспорта
Выгрузка в одном отчёте данных из разных тем поможет решить широкий пласт регулярных и экстраординарных задач.
Предоставлять сводный отчёт о медиаконтексте
Обычный экспорт в системе Brand Analytics позволяет сделать выгрузку только по одной теме. Чтобы объединить данные из разных тем, например, упоминания вашей организации в соцмедиа и СМИ нужно сделать несколько выгрузок, а потом вручную скомпилировать данные в одном файле.
Мультиэкспорт позволяет выбрать нужные сводные данные или значимые сообщения / сюжеты из разных тем и выгрузить в едином отчёте. Зачастую это нужно руководству для удобного анализа ключевой информации. Так, на одной странице будут основные индексы и график с динамикой упоминаний в соцмедиа, а на другой — в СМИ.
Руководителю будет достаточно посмотреть всего 2 страницы с главными статистическими данными и графиком, чтобы оценить состояние инфополя и проделанную работу.
Мы используем мультиэкспорт, чтобы видеть всю картину сразу: что пишут СМИ и что обсуждают в соцсетях. Например, при планировании PR-кампании мы изучаем инфосреду: аудиторию, охватность и другие показатели. Также отслеживаем, как инфоповод или реклама сработали не только в СМИ, но и какой отклик был в соцсетях. Это помогает понять, как формируется мнение о нас. Больше не нужно собирать информацию по кусочкам — всё в одном месте.
Сформировать единый документ обо всех конкурентах
Абсолютные цифры без контекста могут быть недостаточно информативны. Например, 100 упоминаний в СМИ в месяц — это много или мало? Если каждое из них было в целевом медиа и вовлекло нужную вам аудиторию в обсуждение, то 100 сообщений может быть достаточно. А если организация фокусируется на небольшом регионе или узком сегменте профессионального сообщества, то 100 — это очень много.
Поэтому важно понимать SOV организации или персоны.
SOV (share of voice) — это доля упоминаний объекта мониторинга относительно конкурентов.
Чтобы оценить SOV нужно видеть данные об инфополе не только организации или персоны, но и других участников рынка.
Для этого можно создать мультиэкспорт с двухуровневой структурой:
- Разделы будут посвящены отдельным типам тем (СМИ и соцмедиа);
- Главы внутри разделов — отдельные объекты мониторинга.
Состав данных для сравнения присутствия брендов в инфополе настраивается на основе значимых для вас характеристик.
Минимальный набор данных, который позволит оценить SOV:
- Основные индексы (Сообщения, авторы, аудитория, индекс тональность, вовлеченность и медиаприсутствие);
- Самые резонансные или заметные сюжеты;
- Самые резонансные или заметные сообщения.
Таким образом, вы получите со статистикой за выбранный период и ключевыми сюжетами и сообщениями, которые к такому результату привели. Целевая информация по каждому типу темы и объекту мониторинга уместится на нескольких страницах. Изучение такого документа займет менее 10 минут.
Держать руку на пульсе инфополя
Инфополе может состоять из десятков и сотен тысяч сообщений на разных источниках ежемесячно. Но не каждая публикация имеет одинаковую ценность для аналитики.
Для себя, коллег и начальства можно сделать отчёт с главными инфоповодами в соцмедиа и СМИ. Отчёт типа «Только сообщения» позволяет не просто экспортировать ключевые сюжеты и сообщения, в том числе с разбивкой по тональности, но и сформировать из их заголовков содержание.
Таким образом фундамент инфополя — заголовки самых заметных публикаций или сюжетов, которые формируют восприятие организации или персоны аудиторией — поместится на одной или паре страниц содержания. А те, кому важно прочитать конкретные публикации смогут ознакомиться с ними в этом же документе.
Дайджест инфополя можно сформировать и по своему бренду, организации или персоне, и по конкурентам, чтобы быть в курсе главных событий за прошедший период.
Оценить эффективность кампаний
Мультиэкспорт можно запустить не только по теме целиком, но и в срезе отдельных тегов.
Это может быть полезно для отслеживания качества инструментов или каналов коммуникации:
- Партнерских размещений (в рамках совместного продвижения);
- Коллаборации на мероприятиях;
- Посевов ключевых сообщений по разным источникам;
- Акционных предложений
И так далее
Для этого сообщения в теме нужно предварительно протегировать в нужном вам контексте и сделать экспорт по выбранным тегам.
Такой отчёт можно сформировать по структуре: Один тег — одна глава со сводными данными и другими показателями, например, тональности.
Анализ инфополя блогеров
При выборе лидеров мнений для сотрудничества важны не только их показатели (аудитория и вовлеченность), но и содержание канала.
Медийное окружение компании и персоны в канале коммуникации может нанести репутационный ущерб. А восстанавливать восприятие аудиторией намного сложнее, чем просто сохранить.
Чтобы оценить и сравнить окружение блогеров, по каждому из них можно собрать тему типа Избранные авторы (агрегирует все сообщения на странице автора) и сделать мультиэкспорт типа только сообщения.
Таким образом, каждая глава будет посвящена наиболее значимым сообщениям отдельного блогера.
Кроме того, с помощью системы Brand Analytics, вы соберете даже уже удаленные на момент создания темы сообщения за выбранный период. Авторы часто со временем удаляют рекламные сообщения, особенно с рискованной тематикой. Система же поможет оценить инфополе автора с максимальной полнотой, а также выявить самые вовлекающие пользователей сообщения из всех.
Мультиэкспорт типа только сообщения тем Избранные авторы поможет сравнить контекст блогеров и выбрать наиболее подходящих и полезных для продвижения.
Как сделать комплексный отчёт в несколько кликов
Выбор структуры, оформления и состава данных для регулярных отчётов можно автоматизировать — настроив шаблон. При этом сохранить можно несколько шаблонов — под разные блоки задач.
Например, в работе точно будут полезны шаблоны:
- Комплексного анализа инфополя;
- Конкурентного окружения;
- Дайджеста новостей.
Чтобы всегда иметь к ним быстрый доступ, шаблон нужно собрать в разделе Настройки — Настройки экспорта — Мультиэкспорт
После этого будет достаточно зайти в Мультиэкспорт, выбрать шаблон и указать нужный период. Это значительно сократит время подготовки регулярных отчётов.
У нас настроен PDF-шаблон, который объединяет данные из СМИ и соцсетей. В отчёте видим основные показатели, темы обсуждений, тональность и самые яркие сообщения. В СМИ мы смотрим самые резонансные сюжеты, а в соцсетях самые охватные посты по тональности.
Мультиэкспорт — это формат, который позволяет делать ёмкие и полные отчёты по комплексному инфополю за нужный вам период.