Yangi tizimni o’rganish dайvingga o’xshaydi: boshlash qo’rqinchli, nima kutishini bilmaysiz, barcha nuanslarni oldindan ko’rib bo’lmaydi. Ijtimoiy media ma’lumotlarini tahlil qilishga sho’ng’ishni qulay va xavfsiz qilish uchun aynan demo davr kerak. Brand Analytics demosi tizimni to’liq chuqurlikka sho’ng’ishdan oldin o’zlashtirishga yordam beradi. Sinov sho’ng’ishi uchun yo’riqchingiz — tizimning ekspert-analitiki bo’ladi.
Ushbu maqolada Brand Analytics ijtimoiy media tahlil tizimiga demo kirish nima uchun kerakligi, foydalanuvchilar sinov davrida nima olishi, tizim namoyishi qanday o’tishi va ekspert bilan maslahatlashuvni o’tkazib yubormaslik nima uchun foydali ekanligi haqida gapiramiz.
Brand Analytics ijtimoiy media va OAV tahlil tizimiga demo kirish nima uchun kerak
Demo kirish pullik tarif sotib olingunga qadar ijtimoiy media va OAV tahlili imkoniyatlarini o’z vazifalaringizni hal qilish uchun sinab ko’rishga imkon beradi. Sinov davri tizimdan kerakli natijani qanday olishni, qaysi vositalar — o’rnatilgan ma’lumot filtrlari, hisobotlar va dashboardlar, integratsiyalar va bildirishnomalar va hokazo — siz uchun foydali bo’lishini tushunish uchun kerak.
Demoda foydalanuvchi yangi vosita bilan mustaqil ishlashning bepul davrini emas, balki ekspert-analitik aniq so’rov ostida tayyorlaydigan vazifani hal qilishning kelajakdagi algoritmini ham oladi.
Misol. Siz yangi potentsial xaridorlar uchun nishalarni aniqlash maqsadida brend auditoriyasini tahlil qilishingiz kerak. Bunday vazifani hal qilish uchun tizim analitiki mustaqil ravishda qidiruv so’rovini tuzadi, Brand Analytics tizimida mavzu yaratadi va akkauntning zarur birlamchi sozlamalarini amalga oshiradi.
Mavzuga demo boshlanishidan oldingi 7 kunlik ma’lumotlar yuklanadi. Shuningdek, 7 kun davomida so’rovga mos eslatishlar real vaqt rejimida yig’iladi. Ushbu ma’lumot qismida analitik auditoriyani tahlil qilish vazifasini qanday hal qilishni ko’rsatadi.
Qanday vazifalar bilan ijtimoiy media analitikiga murojaat qilib, Brand Analytics-ga demo kirish so’rash mumkin
Ijtimoiy media va OAV tahlili marketing, PR, mijozlarga xizmat, HR, axborot xavfsizligi bo’limlari ishida yordam berishi mumkin. Bundan tashqari, Brand Analytics tizimi turli jamoalar tomonidan bir vaqtda ishlatilishi mumkin — Brand Analytics bitta akkauntidagi foydalanuvchilar soni cheklanmagan.
Sinov davriga vazifani shakllantirish uchun umumiy sxema yordam berishi mumkin — unda kompaniyaning turli bo’limlari uchun tizimning asosiy yechimlari ro’yxatlangan.
O’zingiz vakillik qiladigan rolga qarab, demoga so’rovingiz farq qiladi. Ko’pincha Brand Analytics demosini foydalanuvchilar quyidagi vazifalarni hal qilish uchun so’raydi:
- kompaniya obro’siga tahdidlarni nazorat qilish;
- brend atrofidagi ommaviy maydonda salbiyning sabablari ni tushunish;
- raqiblar bilan taqqoslash o’tkazish;
- maqsadli auditoriyani tahlil qilish;
- hamkorlik uchun OAV, jamoalar, fikr etakchilarini topish;
- OAV-da axborot sabablarining samaradorligini kuzatish tizimini tashkil etish;
- mahsulotlarni, mijoz tajribasini tahlil qilish, xaridor xatti-harakati andozalarini aniqlash;
- internetdagi mijozlar sharhlar bilan ishlashni tashkil etish.
Amalda ijtimoiy media ma’lumotlari foydali bo’ladigan so’rovlar ancha ko’p. Demo davr uchun eng ko’p vaqt va e’tibor talab qilаdigаn, birinchi navbatda hal etilishi kerak bo’lganini belgilashingiz mumkin. Shunday qilib, demo dan maksimal foyda olasiz.
Brand Analytics foydalanuvchisi demo davrida nima oladi
1. Tizim ichida aniq vazifani sinab ko’rish uchun ijtimoiy media va OAV tahlil tizimiga to’liq kirish.
2. Ijtimoiy mediadan ma’lumotlar kesimi: 7 kunlik arxiv yig’ish, shuningdek 7 kun davomida ijtimoiy media tahlili real vaqt rejimida qanday ishlashini ko’rish imkoniyati.
3. Analitik mavjud ma’lumot bo’lagida kelajakdagi vazifa yechimining algoritmini ko’rsatadigan maslahat.
4. Brand Analytics tizimi imkoniyatlariga sharh — ijtimoiy media tahlili biznes va aniq mutaxassislarning qaysi ehtiyojlarini qoplaydi.
5. Tizimga kirishning optimal tarifi bo’yicha aniq va shaffof hisob-kitob.
Brand Analytics demosi bosqichlari
Xo’sh, vazifani belgilab, Brand Analytics tizimiga «Demo so’rovi» tugmasini bosdingiz. Keyin nima bo’ladi?
1. Birinchi tanishuv qo’ng’irog’i
Demo so’rovidan keyin siz bilan analitik — telefon va pochta orqali — bog’lanadi. Qo’ng’iroq avvalo yangi foydalanuvchilar uchun mo’ljallangan. Biz sizni qo’rqitmoqchi yoki vaqtingizni olmoqchi emasmiz. Tizim analitiki qo’ng’iroq orqali yordam berishni istaydi — sinov davrida keyingi harakatlarni aniqlash va tizimni sinab ko’rish uchun ko’rib chiqiladigan vazifani tanlash.
2. Analitik mavzuni so’rovingizga moslab sozlaydi
Suhbatda tizim analitiki sizga 3–4 savol beradi. Masalan, biznes sohasi, ishingizda bor muammolar va ehtiyojlar, kompaniyaning sayti va ijtimoiy tarmoqlari haqida. Javoblaringiz ma’lumot yig’ish uchun qidiruv so’rovini to’liqroq tuzishga yordam beradi. Siz vakillik qiladigan biznes spetsifikasini tushunish ekspertga tegishli keis va o’z tajribasidan misollar tanlab, ijtimoiy media tahlili imkoniyatlarining to’liq manzarasini berish uchun kerak.
Analitik mustaqil ravishda mavzu yaratib, zarur sozlamalarni o’tkazadi. Shu paytdan boshlab 7 kunlik chuqurlikdagi arxiv yig’ish, shuningdek keyingi 7 kun davomida real vaqt rejimida ma’lumotlar yig’ish ishga tushadi.
Demo kirishni rasmiylashtirmoqchi bo’lgan aniq vazifani o’ylamagan bo’lishingiz mumkin. Ekspertga hozir qanday vazifalar bilan ishlaётganingizni ayting — u qaysi vazifalarda ijtimoiy media tahlili foydali bo’lishini aniqlashga yordam beradi. Shuningdek, namoyish mavzulari misolida tizimni amalda ko’rishingiz mumkin. Analitikdan ular ga kirish ochishini so’rang.
3. Oldindan sozlangan mavzuda mustaqil ishlash
Sozlashdan so’ng analitik sizga namoyish akkauntida avtorizatsiya qilish uchun login va parol bilan xat yuboradi. Brand Analytics-da ishlashni mustaqil o’rganish imkoniyatidan foydalaning — tahlil mavzusi qanday ko’rinishini, tizimda qanday metrikalar va hisobotlar borligini, filtrlar bilan qanday ishlashni tushunish uchun.
Tizim imkoniyatlari va Brand Analytics yordamida hal qila oladigan asosiy vazifalar bilan tanishish uchun siz uchun 30 daqiqalik video taqdimot yozilgan.
Shuningdek, imkon qadar batafsil Foydalanuvchi qo’llanmasidan foydalanishni tavsiya qilamiz.
Foydalanuvchi qo’llanmasini ko’rish
7 kunlik demo davr mobaynida Brand Analytics tizimi yordamida qanday vazifalarni hal qilish mumkinligi haqida sizga bir qator xatlar yuboramiz. Potentsial mijozlaringiz haqida ko’proq bilish, raqobat ustunliklarini tushunish, mahsulot yoki xizmat o’sish nuqtalarini ko’rish uchun filtrlardagi kategoriyalar, «Mualliflar», «Jamoalar» hisobotlari bilan ishlay olasiz.
4. Vazifani hal qilish bo’yicha ekspert maslahati, Brand Analytics tizimi imkoniyatlariga sharh
Yig’ilgan mavzuda tizim bilan tanishishingiz, shuningdek ekspert-analitikdan maslahat olishingiz mumkin. Bunday uchrashuвga hamkasblarni taklif qilish mumkin va kerak. Shunda faqat o’z vazifalaringizni hal qilishga sho’ng’ib qolmay, balki jamoa va kompaniyaning boshqa bo’limlari uchun ijtimoiy media ma’lumotlaridan qanday foyda olishni ham tushunasiz.
5. Akkaunt va yig’ilgan ma’lumotlarga kirish
Real vaqt rejimida ma’lumot yig’ishning 7 kuni o’tganidan so’ng, akkauntda mustaqil ishlash, ko’rib ulgurmagan hisobotlarni o’rganish, tahliliy hisobotlarni eksport qilishni sinab ko’rish va boshqa ko’p narsani amalga oshirish uchun yana 3 hafta vaqtingiz bo’ladi.
Brand Analytics demosi qanday o’tadi: misol
Foydalanuvchini Brand Analytics demo davrida nima kutishini batafsil ko’rib chiqamiz.
Masalan, siz marketolog bo’lib, biznesga potentsial xaridorlarni jalb qilishning yangi usullarini qidirasiz. Siz uchun ijtimoiy media tahlil tizimi quyidagi vazifalarni hal qilishda foydali bo’ladi:
— auditoriyani tahlil qilish — xaridor segmentlarini aniqlash, ularning muammolari va ehtiyojlarini tahlil qilish; — raqiblarni tahlil qilish — xaridorlik afzalliklarini o’rganish, raqiblarni tanlash sabablari, kanallarni tahlil qilish, raqobat ustunliklarini topish, xarid qilishdan voz kechish sabablarini topish; — samarali kommunikatsiya kanallarini topish — fikr etakchilarini, jamoalarni tanlash, maqsadli auditoriyaning asosiy kanallarini tushunish.
Aytaylik, hozir ustuvor vazifa raqiblarni tahlil qilish ekanini angladingiz. Shu vazifa ostida Brand Analytics-ga demo kirish so’raysiz. Analitik siz bilan bog’lanib, brend nomini, kompaniya saytini, tahlil uchun muhim qo’shimcha tafsilotlarni aniqlashtiradi. Birgalikda namoyish doirasida tadqiqot uchun 1–2 asosiy raqibni tanlaysiz.
Birinchi tanishuv uchrashuвidan so’ng tizim analitiki mustaqil ravishda brend va tanlangan raqiblar uchun mavzu yaratadi, qidiruv so’rovlarini tuzadi, birlamchi sozlamalarni o’tkazadi, ma’lumot yig’ishni ishga tushiradi. Brand Analytics akkauntida tahlil qilish uchun oldindan sozlangan mavzularni olasiz va tizim imkoniyatlarini o’rganishni boshlaysiz. Ushbu bosqichda ekspert tayyor tahlil mavzularida namoyish o’tkazishi uchun maslahat belgilashingiz mumkin.
Demo davrida Brand Analytics tizimini mustaqil o’rganish uchun foydali materiallar
- Qidiruv so’rovlari bilan qanday ishlash, ularni tuzishda nimani hisobga olish.
3 qismli qidiruv so’rovlarini yaratish bo’yicha qo’llanma
2. Marketolog uchun Brand Analytics imkoniyatlarini sinab ko’rish.
Ijtimoiy media tahlili bilan marketingtning 4 ta tadqiqot vazifasini hal qilamiz
3. Mijozlarga xizmat ko’rsatish mutaxassisi eslatishlar oqimida cho’kib ketmaslik, muhimini tezda topish va ishni soddalashtirish uchun.
Ijtimoiy tarmoqlarda mijozlarga xizmat ko’rsatish ishini avtomatlashtirish: qo’llanma
4. Ijtimoiy mediada raqobatchilarni tahlil qilish qanday o’tadi.
Raqiblar mahsulotlarini tahlil qilish
Raqiblarning marketing va PR tahlili
Brand Analytics-ga sho’ng’ishni imkon qadar qulay va yoqimli qilish uchun
- Brand Analytics tizimi analitiki bilan muloqot qiling, ishingizda bor ehtiyojlar haqida ko’proq gapirib bering, savol bering. Tanishuv uchrashuvlari avvalo siz uchun kerak — shunday qilib sinab ko’rish kerak bo’lgan so’rovni tanlab, demo dan ko’proq foyda olasiz.
- Hali demo uchun vazifa aniqlamagan bo’lsangiz, lekin ijtimoiy media va OAV tahlil tizimi qanday qurilganini bilmoqchi bo’lsangiz, namoyish mavzulariga kirish ochishni so’rang.
- Ekspert bilan maslahatga jamoa va yondosh bo’limlar hamkasblarini taklif qiling.
- Tizimga demo kirish so’rashdan qo’rqmang — bu ijtimoiy media tahlili imkoniyatlarini o’z vazifalaringizni hal qilish uchun baholashning eng yaxshi usuli.
Ijtimoiy media va OAV tahlili bilan ishlashni bugun boshlashingiz mumkin. Brand Analytics-ga demo kirish so’rang — va ijtimoiy media ma’lumotlarida vazifangizni hal qilish algoritmini oling.

Изучение новой системы похоже на дайвинг: страшно начать, непонятно, что ждёт, сложно предусмотреть все нюансы. Именно для того, чтобы сделать погружение в анализ данных соцмедиа комфортным и безопасным, и нужен демопериод. Демо Brand Analytics поможет освоиться в системе перед тем, как уходить на большую глубину. А вашим инструктором для тестового погружения станет эксперт-аналитик системы.
В материале расскажем, зачем нужен демодоступ к системе аналитики соцмедиа Brand Analytics, что получают пользователи на тестовом периоде, как проходит демонстрация системы и почему полезно не пропускать консультацию с экспертом.
Зачем нужен демодоступ к системе аналитики соцмедиа и СМИ Brand Analytics
Демодоступ позволяет протестировать возможности аналитики соцмедиа и СМИ для решения ваших задач до момента приобретения платного тарифа. Тестовый период нужен, чтобы вы могли понять, как получить желаемый результат от системы, какие инструменты — встроенные фильтры данных, отчёты и дашборды, интеграции и оповещения и так далее — вам будут полезны.
Пользователь на демо получает не только бесплатный период самостоятельной работы с новым инструментом, но и алгоритм будущего решения задачи, который эксперт-аналитик готовит под конкретный запрос.
Пример Вам необходимо проанализировать аудиторию бренда, чтобы выявить новые ниши потенциальных покупателей. Для решения такой задачи аналитик системы самостоятельно составит поисковый запрос, создаст тему в системе Brand Analytics, проведёт необходимые первичные настройки аккаунта.
В тему загрузятся данные за 7 дней, предшествующих старту демо. Также в течение 7 дней упоминания, подходящие под запрос, будут собираться в режиме реального времени. На этом кусочке данных аналитик покажет, как именно решать задачу анализа аудитории.
С какими задачами можно прийти к аналитику соцмедиа и запросить демодоступ к Brand Analytics
Аналитика соцмедиа и СМИ может помочь в работе подразделений маркетинга, PR, клиентского сервиса, HR, информационной безопасности. Более того, система Brand Analytics может использоваться разными командами одновременно — количество пользователей в одном аккаунте Brand Analytics неограниченно.
Сформулировать задачу на тестовый период может помочь общая схема, где перечислены основные решения системы для различных подразделений компании.
В зависимости от роли, которую вы представляете, ваш запрос на демо будет отличаться. Чаще всего демо Brand Analytics пользователи запрашивают для решения таких задач:
- контролировать угрозы репутации компании;
- понять причины негатива в публичном поле вокруг бренда;
- провести сравнение с конкурентами;
- проанализировать целевую аудиторию;
- найти СМИ, сообщества, лидеров мнений для сотрудничества;
- организовать систему для отслеживания эффективности инфоповодов в СМИ;
- провести анализ продуктов, клиентского опыта, выявить паттерны покупательского поведения;
- организовать работу с клиентскими отзывами в интернете.
На деле запросов, в работе с которыми будут полезны данные соцмедиа, намного больше. Для демопериода вы можете определить тот, который отнимает больше всего времени и внимания, какой нужно решить в первую очередь. Так вы сможете использовать демо с максимальной пользой.
Что получает пользователь Brand Analytics на демопериоде
1. Полноценный доступ к системе аналитики соцмедиа и СМИ — чтобы потестировать решение конкретной задачи внутри системы.
2. Срез данных из соцмедиа: архивный сбор за 7 дней, а также в течение 7 дней можно увидеть, как работает анализ социальных медиа в режиме реального времени.
3. Консультацию, в рамках которой аналитик покажет на доступном фрагменте данных алгоритм будущего решения задачи.
4. Обзор возможностей системы Brand Analytics — какие потребности бизнеса и конкретных специалистов закроет аналитика соцмедиа.
5. Понятный и прозрачный расчёт оптимального тарифа для доступа к системе.
Этапы демо Brand Analytics
Итак, вы определились с задачей и нажимаете «Запрос демо» к системе Brand Analytics. Что произойдёт дальше?
1. Первый ознакомительный звонок
После запроса демо с вами свяжется аналитик — по телефону и в почте. Звонок предназначен прежде всего для новых пользователей. Мы ни в коем случае не хотим вас напугать, отнять время. Аналитик системы с помощью звонка хочет помочь — сориентироваться с дальнейшими действиями на тестовом периоде, а также выбрать задачу, которую будете рассматривать для теста системы.
2. Аналитик настроит тему под ваш запрос
В разговоре аналитик системы задаст вам 3-4 вопроса. Например, об отрасли бизнеса, о ваших болях и потребностях в работе, о сайте и соцсетях компании. Ваши ответы помогут наиболее полно составить поисковый запрос для сбора данных. Понимание специфики бизнеса, который вы представляете, нужно, чтобы эксперт смог подобрать релевантные кейсы и примеры из своего опыта, и дать наиболее полную картину возможностей аналитики соцмедиа для вас.
Аналитик самостоятельно создаст тему и проведёт необходимые настройки. С этого момента будет запущен архивный сбор глубиной 7 дней, а также сбор данных в режиме реального времени — в течение последующих 7 дней.
Может так случиться, что вы не придумали конкретную задачу, ради которой хотите оформить демодоступ. Расскажите эксперту, с каким пулом задач сейчас работаете, и он поможет сориентироваться, в решении каких из них будет полезна аналитика соцмедиа. Также вы можете посмотреть систему в действии на примере демонстрационных тем. Попросите аналитика открыть вам доступ к ним.
3. Самостоятельная работа в преднастроенной теме
После настройки аналитик отправит вам письмо с логином и паролем для авторизации в демонстрационном аккаунте. Воспользуйтесь возможностью самостоятельно изучить работу в Brand Analytics — чтобы понять, как выглядит тема анализа, какие метрики и отчёты есть в системе, как работать с фильтрами.
Для знакомства с возможностями системы и основными задачами, которые вы сможете решить с помощью Brand Analytics, мы записали для вас 30-минутную видеопрезентацию.
Также рекомендуем использовать наше максимально подробное Руководство пользователя.
Смотреть руководство пользователя
В течение 7 дней демопериода мы будем присылать вам серию писем о том, какие задачи можно решать с помощью системы Brand Analytics. Вы сможете поработать с категориями в фильтрах, с отчётами «Авторы», «Сообщества», чтобы узнать больше о ваших потенциальных клиентах, понять конкурентные преимущества, увидеть точки роста продукта или услуги.
4. Консультация эксперта по решению задачи, обзор возможностей системы Brand Analytics
Вы можете изучить работу системы на собранной теме, а также получить консультацию эксперта-аналитика. На собранной теме вы изучите работу системы. На такую встречу можно и нужно звать коллег или приходить командой. Тогда вы сможете не только погрузиться в решение своих задач, но и понять, как извлекать пользу из данных соцмедиа для команды и других подразделений компании.
5. Доступ к аккаунту и собранным данным
После того, как прошли 7 дней сбора данных в режиме реального времени, у вас будет ещё 3 недели, чтобы самостоятельно поработать в аккаунте, изучить отчёты, которые не успели посмотреть, попробовать экспорт аналитических отчётов и многое другое.
Как проходит демо Brand Analytics: пример
Рассмотрим подробнее, что ждёт пользователя Brand Analytics на демопериоде.
Например, вы маркетолог и ищете новые способы привлекать бизнесу потенциальных покупателей. Для вас система аналитики соцмедиа пригодится в решении таких задач:
— анализ целевой аудитории — выявление сегментов покупателей, анализ их болей и потребностей;
— анализ конкурентов — изучение покупательских предпочтений, причины выбора конкурентов, анализ каналов, поиск конкурентных преимуществ, поиск причин отказа от покупки;
— поиск эффективных каналов коммуникации — подбор лидеров мнений, сообществ, понимание основных каналов обитания целевой аудитории.Допустим, вы поняли, что в приоритете сейчас проанализировать конкурентов. Под эту задачу вы запрашиваете демодоступ к Brand Analytics. Аналитик свяжется с вами, чтобы уточнить у вас название бренда, сайт компании, дополнительные детали, важные для анализа. Вы вместе выберете 1-2 основных конкурентов для исследования в рамках демонстрации.
После первой ознакомительной встречи аналитик системы самостоятельно создаст тему под бренд и выбранных конкурентов, составит поисковые запросы, проведёт первичные настройки, запустит сбор данных. Вы получите преднастроенные темы для анализа в аккаунте Brand Analytics и сможете начать изучение возможностей системы. На этом этапе вы можете назначить консультацию, чтобы уже на готовых темах анализа эксперт для вас провёл демонстрацию.
Полезные материалы для самостоятельного изучения системы Brand Analytics на демопериоде
1. Как работать с поисковыми запросами, что учесть при их составлении.
2. Попробовать возможности Brand Analytics для маркетолога.
3. Как специалисту клиентской поддержки не утонуть в потоке упоминаний, быстро находить важное и упростить работу.
Как сделать погружение в Brand Analytics максимально лёгким и приятным
- Пообщайтесь с аналитиком системы Brand Analytics, расскажите больше о ваших потребностях в работе, задайте вопросы. Ознакомительные встречи нужны прежде всего для вас — так вы выберете тот самый запрос, который стоит протестировать, и получите больше пользы от демо.
- Если вы пока не выявили задачу на демо, но хотите узнать, как устроена система аналитики соцмедиа и СМИ, попросите открыть доступ к демонстрационным темам.
- Зовите на консультацию с экспертом коллег из команды и смежных подразделений.
- Не бойтесь запросить демодоступ к системе — это лучший способ оценить возможности аналитики соцмедиа для решения ваших задач.
Начать работать с аналитикой соцмедиа и СМИ вы можете уже сегодня. Запросите демодоступ к Brand Analytics, и получите алгоритм решения вашей задачи на данных соцмедиа.