O’zbekistonda ijtimoiy tarmoqlar qanday rivojlanayotgani, biznesga ularni nima uchun tahlil qilish kerakligi va foydalanuvchilarning ijtimoiy mediada bildirgan fikrlaridan qanday vazifalarni hal qilish uchun foydalanish mumkinligi haqida ushbu maqolada so’z yuritamiz.
Foydalanuvchilar faolligi va mashhur platformalar
2024-yil oktabr oyida o’tkazilgan tadqiqotga ko’ra, chop etilgan xabarlar soni bo’yicha birinchi o’rinda TikTok turadi — bu MDH mamlakatlari uchun o’ziga xos holat. Undan keyin Facebook, Odnoklassniki, VK, Instagram va YouTube keladi.
O’zbekistondagi ijtimoiy tarmoqlar — Brand Analytics tomonidan ijtimoiy mediada ochiq ma’lumotlar ommaviy oqimi asosida o’tkazilgan tadqiqot. Tadqiqot birinchi marta 2024-yil kuzida tayyorlangan, kelajakda bunday sharhlarni har yili o’tkazish rejalashtirilgan.
Eng ko’p faol foydalanuvchilar (oyiga kamida bitta xabar chop etadiganlar) — Facebook’da. Bu Facebook’ning odamlar o’z fikrini baham ko’radigan muhim platforma sifatida saqlanib qolayotganini ko’rsatadi. Ikkinchi o’rinda — TikTok, uchinchi o’rinda esa — Odnoklassniki. Ha, Odnoklassniki! Ko’pchilik bu platforma eskirgan deb o’ylaydi, ammo ko’rib turganingizdek, bunday emas.
Telegram — O’zbekistonning «interneti»
Telegram alohida o’rin tutadi. Uni hatto O’zbekistonning «interneti» deb atashadi, chunki u yerda kontent hajmi juda katta. Telegram’ning ochiq kanallari va chatlarida har oy 47 mln dan ortiq xabar chop etiladi — bu boshqa platformalarga qaraganda ancha ko’p. Bunda Telegram’dagi faol mualliflar soni 2,9 mln kishini tashkil etadi, bu esa foydalanuvchilarning yuqori jalb etilganligidan dalolat beradi.
O’zbekiston ijtimoiy tarmoqlarida kim bor?
O’zbekistonda ijtimoiy tarmoqlarning o’ziga xos xususiyatlari bor. Masalan, odatda ayollar platformasi hisoblanadigan Instagram’da bu yerda erkaklar ko’proq. Xuddi shunday TikTok’da ham — u yerda erkaklar foydalanuvchilarning 68% dan ortig’ini tashkil etadi. Kontent strategiyalari va targetingni ishlab chiqishda buni esda tutish va hisobga olish muhim.
Qaysi tilda gaplashadi?
Kontent tili ham muhim ahamiyatga ega. Telegram’da xabarlarning deyarli 65% i o’zbek tilida yoziladi. Instagram’da tillar teng taqsimlanadi: 35% o’zbekcha va 35% ruscha. Facebook’da ko’proq ruscha yoziladi (44%), o’zbekcha esa — 32%. YouTube’da ham rus tili yetakchilik qiladi (49%), o’zbek tili esa 32% ni egallaydi.
Platformalar o’rtasidagi farq juda katta. Telegram’da o’zbek tilida 47,3 mln xabar chop etiladi, keyingi mashhurligi bo’yicha manbada esa atigi 287 ming xabar bor. Auditoriya bilan qanday va qayerda muloqot qilishni rejalashtirayotganda, kommunikatsiya strategiyalari va media-rejalar tayyorlayotganda buni hisobga olish muhim.
Ijtimoiy media tahlili biznesning qanday vazifalarini hal etishga yordam beradi
Xo’sh, ijtimoiy tarmoqlardagi bu millionlab xabarlar biznesga, avvalo marketing bo’limiga nima uchun kerak?
Ijtimoiy media — bu shunchaki muloqot maydoni emas. Bu avtomatik usullardan boshqa hech qanday yo’l bilan to’plab bo’lmaydigan ochiq ma’lumotlarning ulkan oqimi. Va bu shunchaki ma’lumot emas — bu ijtimoiy kutilgan javoblarsiz qayta aloqa.
Tasavvur qiling: siz foydalanuvchilarning mahsulotingiz haqidagi fikrini bilmoqchisiz. Siz klassik yo’lni tanlaysiz — so’rovnomalar, testlar, intervyular. Ammo bu yerda bir noziklik bor. Savollarga javob berayotgan odam ko’pincha o’zini boridan yaxshiroq ko’rsatishga harakat qiladi. U «to’g’ri» ko’rinish uchun so’zlarni tanlaydi. Ijtimoiy tarmoqlarda esa hammasi boshqacha. U yerda odamlar siz uchun yozmaydi. Ular o’zlari uchun, do’stlari uchun, o’z auditoriyasi uchun yozadi. Ular taassurotlarini baham ko’radi, maslahat beradi, tanqid qiladi, maqtaydi — va bularning barchasi halol, bezaksiz.
Ijtimoiy media retrospektiv tahlil imkoniyatini beradi. Yarim yil oldin taksida qanday yo’l yurganingizni eslaysizmi? Agar o’shanda sizga shuncha yoqqan yoki, aksincha, shuncha yoqmagan bo’lsaki, bu haqda ijtimoiy tarmoqlarda yozgan bo’lsangiz — albatta eslaysiz. Biz esa uni yozib oldik, «qutiga» joylab qo’yganmiz va sizga qayta aytib bera olamiz. Mana shu ijtimoiy medianing kuchi — o’zingiz ham unutib qo’ygan lahzalarga qaytish imkonini beradigan retrospektiva.
Endi narx haqida. Har qanday an’anaviy tadqiqotlar — bu juda katta xarajat. Ijtimoiy mediani avtomatik tahlil qilish esa apriori arzonroq. Va tezroq. Agar siz hali ham ushbu vositadan foydalanmayotgan bo’lsangiz, boshlashning ayni vaqti keldi.
Ijtimoiy media ma’lumotlari bilan nima qilish mumkin?
Obro-etiborni boshqarish
ORM — bu asoslarning asosi. Siz brendingiz haqida nima deyilayotganini bila olasiz va tezkor munosabat bildirishingiz mumkin. Masalan, kimdir Facebook’da: «Nomardlar, salatimga chivin solib qo’yibsiz!» — deb yozdi va javob kutmoqda. Siz esa to’g’ridan-to’g’ri o’sha yozilgan joyda javob bera olasiz. Bu endi shunchaki qayta aloqa emas, bu auditoriyangiz bilan bevosita kommunikatsiya kanali.
Mijozlar ehtiyojlarini tahlil qilish
Ijtimoiy tarmoqlarda odamlar ko’pincha nimasi yetishmayotgani, nimasi yoqayotgani va nimasi bezovta qilayotgani haqida muhokama qiladi. Ular tajribalarini baham ko’radi, bir-biriga maslahat beradi. Va bularning barchasi biznesingiz uchun bebaho ma’lumot. Siz mijozning nima sababdan raqibingiz emas, aynan sizning mahsulotingizni tanlaganini bilib, buni o’z strategiyalaringizda qo’llashingiz mumkin.
Raqobatchilar tahlilini o’tkazish
Buni ijtimoiy media ma’lumotlari asosida boshqa usullarga nisbatan deyarli bepul o’tkazish mumkin. Raqobatchilar faolligini kuzatib, ularning kuchli va zaif tomonlarini tahlil qilishingiz mumkin. Va bularning barchasi — ommaviy ma’lumotlar asosida. Hech qanday iqtisodiy josuslik yo’q, hammasi qonuniy.
Bevosita qayta aloqani to’plash va qayta ishlash
Ijtimoiy tarmoqlar shikoyatlar va takliflar uchun shunchalik mashhur kanalga aylandiki, odamlar endi «issiq liniya»ga qo’ng’iroq qilmaydi. Ular Instagram yoki Facebook’da post yozib, javob kutadi. Agar siz javob bermasangiz — bu allaqachon sizning muammoingiz.
Auditoriya tilini o’rganish
Bu rus yoki o’zbek tili haqida emas. Bu tushuncha tili haqida. Siz mijozlaringizning mahsulotingiz haqida qanday gapirishi, qanday so’zlar ishlatishi, qanday his-tuyg’ularni ifoda etishini tushunishingiz mumkin. Va shunda siz ular bilan ularning tilida gaplasha olasiz.
Keys: Tailev va Golden Minds Telegram-kanallar tahlilidan kommunikatsiya strategiyasini yaratishda qanday foydalanadi
Tailev loyihasi — Toshkent va O’zbekistonning boshqa shaharlarida ekologik toza transportni rivojlantirishga qaratilgan tashabbus. Asosiy maqsad — elektrobuslar, elektromobillar, velosipedlar va skuterlarni o’z ichiga olgan yashil shahar transport koridorini yaratish. Loyihani muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun nafaqat infratuzilma barpo etish, balki yashil koridorning ijobiy imijini shakllantirish, jamoatchilikni jalb etish va ekologik transportning foydasi haqidagi asosiy xabarlarni yetkazish ham zarur edi. Buning uchun Tailev jamoasi Telegram-kanallar tahlilidan samarali kommunikatsiya strategiyasini yaratishda foydalangan Golden Minds agentligiga murojaat qildi.
Tailev loyihasi O’zbekiston uchun yangi edi va o’zgarishlar yuz berishi kerak bo’lgan shaharlardagi aholiga uning afzalliklari tushunarsiz edi. Bundan tashqari, yashil koridorni joriy etish va u uchun ajratilgan yo’llarni yaratish yo’llarni yopish, qurilish ishlarini nazarda tutar edi, bu esa noroziliklarni keltirib chiqarishi mumkin edi. Salbiy munosabatning oldini olish uchun quyidagilar zarur edi:
• Loyihaning ijobiy imijini shakllantirish.
• Tailev maqsadlari va afzalliklari haqidagi xabardorlikni oshirish.
• Axborot keskinligi darajasini kamaytirish.
• Auditoriyani ekologik transport mavzusini muhokama qilishga jalb etish.
Golden Minds O’zbekistondagi foydalanuvchilar muloqotining eng mashhur platformalaridan biri bo’lgan Telegram’dan olingan ma’lumotlardan foydalandi. Tahlil uchun matnlar, chekinlar, tasvirlar va video transkripsiyalarni o’z ichiga olgan 9 oylik xabarlar arxivi olindi. Jami Tailev loyihasi bilan bog’liq «elektrobus», «yashil ajratilgan yo’l» va boshqa kalit so’zlarni o’z ichiga olgan deyarli 5 ming eslatish tahlil qilindi. Ushbu xabarlar 2 ming muallif tomonidan yaratilgan bo’lib, bu auditoriyaning past jalb etilganligini ko’rsatirdi. Loyihaga sodiqlik ham past edi — 0,6, ya’ni salbiy fikrlar ijobiylardan ustun edi.0,6, что означало преобладание негативных отзывов над позитивными.
Tahlil bosqichlari
1. Eslatishlar cho’qqilarini o’rganish
Jamoa auditoriyada eng katta munosabat uyg’otgan asosiy voqealarni aniqladi. Masalan, elektrobuslar ishga tushirilishi haqidagi nashrlar yoki qurilish ishlari muhokamasi.
2. Tonallikni baholash
Tahlil shuni ko’rsatdiki, salbiy fikrlarning ko’pi yo’llarni yopish kabi vaqtinchalik noqulayliklar bilan bog’liq edi. Ijobiy fikrlar esa ko’proq loyihaning uzoq muddatli afzalliklariga taalluqli edi.
3. Auditoriyani o’rganish
Golden Minds mualliflarning demografik xususiyatlarini — jinsi, yoshi va jalb etilganlik darajasini aniqladi. Bu loyihani aynan kimlar muhokama qilayotganini va ular bilan qanday o’zaro muloqot o’rnatish yaxshiroq ekanligini tushunishga yordam berdi.
4. Faol mualliflarni aniqlash
Tailev haqida yozgan eng faol foydalanuvchilar ajratib olindi. Bu mavzuga allaqachon qiziqayotganlar bilan o’zaro muloqotga kuchni yo’naltirish imkonini berdi.
Tahlil asosida Golden Minds Tailev loyihasi uchun bir qator tavsiyalar taklif etdi:
• OAV va ijtimoiy media’da muntazam va ishonchli kommunikatsiya yo’lga qo’yish, ko’proq tanqid bilan chiqadigan media va blogerlarga alohida e’tibor qaratish.
• Jamoatchilikka nisbatan ochiq pozitsiya egallash, loyiha tafsilotlari va rejalar haqida gapirib berish hamda chuqurroq tushuntirish.
• Izchil va ketma-ket kommunikatsiya olib borish, rejalar va o’zgarишlar haqida oldindan xabar berish. Jamoatchilikka fantaziya qilish va o’zicha «to’ldirib olish» uchun sabab bermaslik.
• Ijtimoiy media va OAVni real vaqt rejimida doimiy monitoring qilishni yo’lga qo’yish, salbiylik paydo bo’lganda tezkor eslatishlar bilan munosabat bildirish.
• Ijtimoiy tarmoqlar va saytni ishga tushirishdan oldin foto-materiallar bazasini to’plash uchun fotosessiya o’tkazish.
Yakunlar
Ijtimoiy media — bu faqat marketing vositasi emas. Bu auditoriyangiz dunyosiga ochilgan deraza. Bu ularning aslida nima deb o’ylashini, nimani xohlashini va siz ular uchun qanday yaxshilanishingiz mumkinligini bilish imkoniyati. Va eng muhimi — bu qo’l yetadigan narsa. Tadqiqotlarga millionlar sarflashning hojati yo’q. Hammasi allaqachon ochiq foydalanishda mavjud. Faqat foydalanishni boshlash qoldi.

Как живут социальные сети в Узбекистане, зачем бизнесу их анализировать и для решения каких задач можно использовать мнения пользователей в соцмедиа — расскажем в материале.
Тренды соцсетей в Узбекистане
Активность пользователей и популярные платформы
Согласно исследованию, проведенному в октябре 2024 года, на первом месте по количеству публикуемых сообщений находится TikTok, что уникально для стран СНГ. Далее следуют Facebook, Одноклассники, VK, Instagram и YouTube.
Cоцсети в Узбекистане — исследование Brand Analytics на основе публичного потока открытых данных в социальных медиа. Впервые исследование подготовлено осенью 2024 года, в будущем планируется проводить такие обзоры ежегодно.
Больше всего активных пользователей (тех, кто публикует хотя бы одно сообщение в месяц) — в Facebook. Это показывает, что Facebook всё ещё остаётся важной площадкой, где люди делятся своим мнением. На втором месте — TikTok, а на третьем — Одноклассники. Да-да, Одноклассники! Многие думают, что эта платформа устарела, но, как видите, это не так.
Telegram — это «интернет» Узбекистана
Особое место занимает Telegram. Его даже называют «интернетом» Узбекистана, потому что там огромный объём контента. Ежемесячно в открытых каналах и чатах Telegram публикуется больше 47 млн сообщений — это намного больше, чем на других платформах. При этом активных авторов в Telegram — 2,9 млн человек, что говорит о высокой вовлечённости пользователей.
Кто сидит в соцсетях Узбекистана?
В Узбекистане соцсети имеют свои особенности. Например, в Instagram, который обычно считается платформой для женщин, здесь больше мужчин. То же самое и в TikTok — там мужчины составляют больше 68% пользователей. Это важно помнить и учитывать при разработке контент-стратегий и таргетинга.
На каком языке говорят?
Язык контента тоже имеет значение. В Telegram почти 65% сообщений пишут на узбекском. В Instagram языки делятся поровну: 35% на узбекском и 35% на русском. В Facebook чаще пишут на русском (44%), а на узбекском — 32%. На YouTube русский язык тоже лидирует (49%), а узбекский занимает 32%.
Разница между платформами огромная. В Telegram публикуется 47,3 млн сообщений на узбекском языке, а в следующем по популярности источнике — всего 287 тысяч. Это важно учитывать, когда вы планируете, как и где общаться с аудиторией, готовите коммуникационные стратегии и медиапланы.
Какие задачи бизнеса помогает решать анализ соцмедиа
Зачем же все эти миллионы сообщений в соцсетях бизнесу и прежде всего подразделению маркетинга?
Социальные медиа — это не просто площадки для общения. Это огромный поток открытых данных, который невозможно собрать никакими другими методами, кроме автоматических. И это не просто данные — это обратная связь без социально ожидаемых ответов.
Вот представьте: вы хотите узнать мнение пользователей о вашем продукте. Вы идете классическим путем — опросы, тесты, интервью. Но тут есть нюанс. Человек, отвечая на вопросы, часто старается казаться лучше, чем он есть. Он подбирает слова, чтобы выглядеть «правильно». А в соцсетях всё иначе. Там люди пишут не для вас. Они пишут для себя, для друзей, для своей аудитории. Они делятся впечатлениями, советуют, ругают, хвалят — и всё это честно, без прикрас.
Социальные медиа дают возможность ретроспективного анализа. Вы можете вспомнить, как полгода назад ехали на такси? Если вам тогда так понравилось или, наоборот, так сильно не понравилось, что вы написали об этом в соцсетях, то вы обязательно помните. Мы записали, положили в коробочку и можем вам рассказать. Это и есть сила социальных медиа — ретроспектива, которая позволяет вернуться к моментам, о которых вы сами уже забыли.
Теперь про стоимость. Любые традиционные исследования — это мега дорого. А автоматический анализ соцмедиа — это априори дешевле. И быстрее. Если вы до сих пор не пользуетесь этим инструментом, самое время начать.
Что же можно делать с данными соцмедиа?
Управлять репутацией
ORM это основа основ. Вы можете знать, что говорят о вашем бренде, и оперативно реагировать. Например, кто-то написал в Facebook: «Муху, негодяи, мне муху в салат положили!» — и ждёт ответа. И вы можете ответить прямо там, где это написано. Это уже не просто обратная связь, это прямой канал коммуникации с вашей аудиторией.
Анализировать потребности клиентов
В соцсетях люди часто обсуждают, чего им не хватает, что им нравится, а что раздражает. Они делятся опытом, советуют друг другу. И всё это — бесценная информация для вашего бизнеса. Вы можете узнать, почему клиент выбрал ваш продукт, а не конкурента, и использовать это в своих стратегиях.
Проводить конкурентный анализ
Проводить его на данных соцмедиа можно практически бесплатно в сравнении с другими методами. Вы можете следить за активностью конкурентов, анализировать их сильные и слабые стороны. И всё это — на основе публичных данных. Никакого экономического шпионажа, всё легально.
Собирать и обрабатывать прямую обратную связь
Соцсети стали настолько популярным каналом для жалоб и предложений, что люди уже не звонят на горячую линию. Они пишут пост в Instagram или Facebook и ждут ответа. И если вы не отвечаете, это уже ваша проблема.
Изучать язык аудитории
Это не про русский или узбекский. Это про язык понятийный. Вы можете понять, как ваши клиенты говорят о вашем продукте, какие слова используют, какие эмоции выражают. И тогда вы сможете говорить с ними на их языке.
Кейс: Как Tailev и Golden Minds используют анализ Telegram-каналов для создания коммуникационной стратегии
Проект Tailev — это инициатива, направленная на продвижение экологически чистого транспорта в Ташкенте и других городах Узбекистана. Основная цель — создание «зелёного городского транспортного коридора» (ЗГТК), который включает электробусы, электромобили, велосипеды и самокаты. Для успешной реализации проекта необходимо было не только создать инфраструктуру, но и сформировать позитивный имидж зелёного коридора, вовлечь общественность и донести ключевые сообщения о пользе экологичного транспорта. Для этого команда Tailev обратилась к агентству Golden Minds, которое использовало анализ Telegram-каналов для создания эффективной коммуникационной стратегии.
Проект Tailev был новым для Узбекистана, и жителям городов, где должны были произойти изменения, не были понятны его преимущества. Кроме того, внедрение зелёного коридора и создание выделенных полос под него предполагало перекрытие дорог, строительные работы, что могло вызвать недовольство. Чтобы избежать негативной реакции, необходимо было:
- Сформировать позитивный имидж проекта.
- Повысить осведомленность о целях и преимуществах Tailev.
- Снизить уровень информационной напряженности.
- Вовлечь аудиторию в обсуждение темы экологичного транспорта.
Golden Minds использовали данные из Telegram, одной из самых популярных платформ для общения пользователей в Узбекистане. Для анализа был взят архив сообщений за 9 месяцев, включая тексты, чекины, изображения и расшифровки видео. Всего было проанализировано почти 5 тыс. упоминаний, связанных с проектом Tailev, в которых содержались такие ключевые слова как «электробус», «зелёная выделенная полоса» и другие. Эти сообщения были созданы 2 тыся. авторов, что указывало на низкий уровень вовлечённости аудитории. Лояльность к проекту также была низкой — 0,6, что означало преобладание негативных отзывов над позитивными.
Этапы анализа
1. Изучение пиков упоминаний
Команда выявила ключевые события, которые вызывали наибольший отклик у аудитории. Например, публикации о запуске электробусов или обсуждения строительных работ.
2. Оценка тональности
Анализ показал, что большинство негативных отзывов было связано с временными неудобствами, такими как перекрытие дорог. Позитивные отзывы чаще касались долгосрочных преимуществ проекта.
3. Изучение аудитории
Golden Minds определили демографические характеристики авторов, их пол, возраст и уровень вовлеченности. Это помогло понять, кто именно обсуждает проект и как с ними лучше взаимодействовать.
4. Выявление активных авторов
Были выделены наиболее активные пользователи, которые писали о Tailev. Это позволило направить усилия на взаимодействие с теми, кто уже интересуется темой.
На основе анализа Golden Minds предложили для проекта Tailev ряд рекомендаций:
- Наладить регулярную и доверительную коммуникацию со СМИ и в соцмедиа, с фокусом на медиа и блогеров, которые чаще других выступают с критикой.
- Занять открытую позицию по отношению к общественности, рассказывать и погружать в детали проекта и планы.
- Вести планомерную последовательную коммуникацию, заранее сообщать о планах и изменениях. Не давать поводов общественности фантазировать и додумывать.
- Наладить постоянный мониторинг соцмедиа и СМИ в режиме реального времени с оперативными упоминаниями, если появляется негатив.
- Провести фотосессию для сбора базы фотоматериалов до запуска социальных сетей и сайта.
Итоги
Социальные медиа — это не просто инструмент для маркетинга. Это окно в мир вашей аудитории. Это возможность узнать, что они на самом деле думают, чего хотят и как вы можете стать для них лучше. И самое главное — это доступно. Не нужно тратить миллионы на исследования. Всё уже есть в открытом доступе. Осталось только начать этим пользоваться.
Текст подготовлен на основе участия Brand Analytics на Tashkent Marketing Forum 2025. Выступление целиком, а также записи докладов других спикеров TMF2025, вы можете увидеть в плейлисте форума на YouTube.