Brand Analytics mintaqadagi sohaning professional manfaatlarini ifodalash uchun yaratilgan reklama sohasida ishlovchi kompaniyalar uyushmasi – Markaziy Osiyo Reklama Assotsiatsiyasiga (MORA) qo‘shildi. MORA bilan hamkorlik Brand Analytics’ning Markaziy Osiyodagi ishtirokini mustahkamlaydi va sanoat hamjamiyatini jalb qilish uchun yangi imkoniyatlar ochadi.
MORA 2018 yilda tashkil etilgan va bugungi kunda reklama va media bozorlarida o’nlab yetakchi o’yinchilarni birlashtirgan. Assotsiatsiya sohaning kun tartibini faol ravishda shakllantiradi: u ADTribune reklama va media konferensiyasini, Digital Wave konferensiyasini, RAF mintaqaviy reklama forumini va xalqaro E+ Awards CARni tashkil qiladi. MORAning shaxsiy media-resursi, Tribune.kz sayti Qozog‘iston va Markaziy Osiyoda reklama, marketing, texnologiya va PR bo‘yicha tahliliy va ekspert materiallari, intervyular va yangiliklarni nashr etadi.
“Biz Brand Analytics professional hamjamiyatimizning bir qismiga aylanganidan mamnunmiz. Assotsiatsiya a’zolari davlat idoralari bilan muloqot qilish, sanoat tadqiqotlari natijalariga kirish va mintaqadagi asosiy sanoat tadbirlarida o’zlarining amaliy tadqiqotlari va tajribalarini baham ko’rish imkoniyatiga ega bo’ladilar. Brand Analytics kompaniyasining biznes va hukumatlar uchun ijtimoiy tarmoqlar va OAV tahlillari bo‘yicha tajribasi Markaziy Osiyo bozorini tezroq rivojlantirishga, auditoriya talablarini yaxshiroq tushunishga va ularning ehtiyojlariga aniqroq javob berishga yordam beradi”.
Anna Tyutkova Markaziy Osiyo Reklama Assotsiatsiyasining ijrochi direktori
Brand Analytics Qozog’istonda ijtimoiy media tahlili bo’yicha professional hamjamiyatni rivojlantirishga katta e’tibor beradi. 2024 va 2025 yillarda Olmaota shahrida Brand Analytics Conference Kazakhstan sanoat konferensiyasi boʻlib oʻtdi. Tadbir rahbarlar va top-menejerlar, PR va marketing guruhlari, ommaviy axborot vositalari va raqamli mutaxassislar, mijozlarga xizmat ko‘rsatish bo‘yicha mutaxassislar — brendlarni boshqaradigan va ularning obro‘si uchun mas’ul bo‘lgan har bir kishini o‘ziga tortdi. 2024 yilda Brand Analytics qozoq tilidagi veb-saytni ishga tushirdi va Olmaotada o’z ofisini ochdi. Bugungi kunda 1400 dan ortiq kompaniya kundalik ishlarida tizimdan foydalanmoqda. Ular orasida Qozog‘iston bozorining yetakchilari bor: Kaspi.kz, Nur.kz, Halyk Finance, Nomad Insurance, Media System agentliklari, Metamodel.
“Qozog‘iston juda dinamik va istiqbolli bozor. Bugungi kunda brendlarning eng ommabop soʻrovi potentsial “axborot bombalarini” erta aniqlash va xavflarni minimallashtirish uchun 24/7 obroʻ-eʼtibor monitoringidir. Bundan tashqari, kompaniyalar o’z auditoriyalari qaysi platformalarni tanlashlarini, qaysi tillarda gaplashishlarini va qanday ehtiyoj va muammolarni ifoda etishlarini yaxshiroq tushunishni xohlashadi. Kompaniyalar, shuningdek, raqobatchilar faoliyatini tahlil qilishdan manfaatdor: foydalanuvchilar ularni nima uchun maqtashlari yoki tanqid qilishlari, auditoriyaning yangi mahsulotlarga, marketing va reklama kampaniyalariga qanday munosabatda bo’lishlari».
Marina Chernomazova Brand Analytics tijorat bo’limi boshlig’i (Qozog’iston)
Brand Analytics monitoring tizimi Qozog‘istondagi 2000 dan ortiq OAV va 11 000 ga yaqin ijtimoiy media platformalarini qamrab olgan bo‘lib, kompaniyalarga o‘z obro‘sini boshqarish, tendensiyalarni aniqlash va yangiliklarga arziydigan voqealarga tezkor javob berish imkonini beradi. Har oy tizim 72 ta qoʻllab-quvvatlanadigan tilda 3 milliarddan ortiq ommaviy xabarlarni toʻplaydi va tahlil qiladi.
MORA aʼzoligi Brand Analytics’ga nafaqat tajriba almashish, balki Assotsiatsiyaning tadqiqot tashabbuslarini rivojlantirishga hissa qoʻshish, brendlar va jamiyat oʻrtasidagi muloqotni kuchaytirish va korxonalarga oʻz mijozlarini yaxshiroq tushunishga yordam berish imkoniyatini beradi.

Brand Analytics присоединилась к Центрально-Азиатской Рекламной Ассоциации (ЦАРА)
Компания Brand Analytics вступила в Центрально-Азиатскую Рекламную Ассоциацию (ЦАРА) — объединение компаний, работающих в рекламной сфере и созданное для представления профессиональных интересов индустрии в регионе. Сотрудничество с ЦАРА усиливает присутствие Brand Analytics в Центральной Азии и открывает новые возможности для взаимодействия с отраслевым сообществом.
ЦАРА была основана в 2018 году и сегодня объединяет десятки ведущих игроков рекламного и медийного рынка. Ассоциация активно формирует повестку отрасли: организует рекламно-медийную конференцию ADTribune и конференцию Digital Wave, региональный рекламный форум RAF, а также международную премию E+ Awards CAR. Собственный медиа ресурс ЦАРА — интернет-сайт Tribune.kz публикует аналитические и экспертные материалы, интервью и новости, посвященные рекламе, маркетингу, технологиям и PR в Казахстане и странах Центральной Азии.
«Мы рады, что компания Brand Analytics стала частью нашего профессионального сообщества. Члены Ассоциации получают площадку для диалога с государственными органами страны, доступ к результатам отраслевых исследований и возможность делиться своими кейсами и экспертизой на главных индустриальных мероприятиях региона. Экспертиза Brand Analytics в области анализа соцмедиа и СМИ для бизнеса и государства поможет рынку Центральной Азии развиваться быстрее, лучше понимать запросы аудитории и более точно отвечать на ее потребности».
Анна Тютькова исполнительный директор Центрально-Азиатской Рекламной Ассоциации
Brand Analytics уделяет большое внимание развитию профессионального сообщества вокруг аналитики соцмедиа в Казахстане. В 2024 и в 2025 году в Алматы прошла индустриальная конференция Brand Analytics Conference Kazakhstan. Мероприятие стало точкой притяжения для руководителей и топ-менеджеров, PR- и маркетинг-команд, медиа и digital, специалистов по работе с клиентами — всех, кто управляет брендами и отвечает за их репутацию. В 2024 году Brand Analytics запустила сайт на казахском языке и открыла собственный офис в Алматы. Сегодня более 1400 компаний используют систему в повседневной работе. Среди них лидеры рынка Казахстана: Kaspi.kz, Nur.kz, Halyk Finance, Nomad Insurance, агентства Media Systems, Metamodel.
«Казахстан — очень динамичный и перспективный рынок. Самый востребованный запрос от брендов сегодня — это мониторинг репутации в режиме 24/7, чтобы вовремя заметить потенциальную «информационную бомбу» и минимизировать риски. Кроме того, компании хотят лучше понимать, какие площадки выбирает их аудитория, на каком языке общается, какие потребности и проблемы озвучивает. Также компании интересуются анализом активности конкурентов: за что их хвалят или критикуют пользователи, как аудитория реагирует на новые продукты, маркетинговые и рекламные кампании».
Марина Черномазова руководитель коммерческого отдела Brand Analytics (Казахстан)
Система мониторинга Brand Analytics охватывает более 2 000 СМИ и около 11 000 соцмедиа-площадок в Казахстане, что позволяет компаниям управлять репутацией, выявлять тренды и оперативно реагировать на инфоповоды. Ежемесячно система собирает и анализирует более 3 миллиардов публичных сообщений на 72 поддерживаемых языках.
Членство в ЦАРА открывает для Brand Analytics возможность не только обмениваться экспертизой, но и вносить вклад в развитие исследовательских инициатив Ассоциации, усиливать диалог между брендами и обществом, помогать бизнесу лучше понимать своих клиентов.