Optimallashtirish davrlarida marketing va PR eng qiyin ahvolga tushadi: byudjetlar qisqaradi va qaysi kanallardan voz kechish, xarajatlarni qanday qayta taqsimlash kerakligini hal qilishga to’g’ri keladi. Bunda xato qilish narxi yuqori, chunki bu biznesni buyurtmalarning oxirgi manbalaridan mahrum qilishi mumkin.
Ma’lumotlar juda zarur. Ijtimoiy tarmoqlar va OAV tahlili — marketingga tayanch nuqtasi beradigan va samarali kanallarni topish, potensial xaridorlarni va ishlaydigan asosiy xabarlarni aniqlashga yordam beradigan aynan shu vositadir.
Bunday yechimni tanlashda arzonlik tuzoғiga tushmaslik muhim. Tejamkorlik yo’lida qiymatni, ma’lumotlar sifatini yo’qotish va oxir-oqibat ortiqcha to’lash mumkin. Past narx qisqartirilgan funksionallikni, «axlat» eslatishlarni va foydani nolga tushiradigan limitlarni yashirishi mumkin.
Ushbu maqolada ijtimoiy tarmoqlar va OAV tahlili tizimining narxi aslida nimalardan tashkil topishini, qanday yashirin xarajatlar samaradorlikni yo’q qilishini va vositaning biznes uchun haqiqiy qiymatini qanday hisoblashni ko’rib chiqamiz.
Ijtimoiy tarmoqlar tahlil tizimini tanlash mezonlari
Ijtimoiy tarmoqlar tahlil tizimlarini tanlashda Brand Analytics foydalanuvchilari quyidagi asosiy parametrlarni ko’rsatadi:
- narx va joriy etishdan foyda nisbati — tizimdan, avvalambor, boshlang’ich tarifda qanday imkoniyatlarni olish mumkin
- ma’lumotlar hajmi — tizimda tahlil uchun qancha ma’lumot manbalari mavjud
- interfeys xususiyatlari — ma’lumotlar bilan ishlash qanchalik qulay
Biz uchun ijtimoiy tarmoqlar tahlili vositasini tanlashda narx, interfeys qulayligi, soddalik va maksimal darajada olishimiz mumkin bo’lgan foyda muhim edi. Tanlovga ko’p jihatdan demo kirishning mavjudligi ta’sir qildi. Jarayon 1,5-2 hafta davom etdi: vazifani tushundik, bozordagi yechimlarni tezkor o’rganib chiqdik, demo so’radik, sinab ko’rdik, tanladik. Yana bir mezon — platformadan o’z vaqtida qayta aloqa. Texnik yordam tezkor va to’liq ishlashi, hamrohlik mavjud bo’lishi muhim.
Veronika Zolotareva, Lead Key Project Manager, Ecoplatform
Joriy etish narxi va foydasi
Ijtimoiy tarmoqlar tahlilining arzon narxi jozibali ko’rinishi mumkin, ammo ushbu narxga nima olayotganingizni tekshirish kerak.
Past narx ortida qanday cheklovlar yashirinishi mumkin:
- ma’lumotlar turi bo’yicha — masalan, faqat ijtimoiy tarmoqlar tahlili yoki faqat OAV tahlilini olasiz
- hisobotlar va yuklab olishlar bo’yicha — tarifga nima kiradi, limitlar bormi
- foydalanuvchilar soni bo’yicha — jamoa a’zolarining qanchasi akkauntda bir vaqtda ishlashi mumkin
- funksiyalar bo’yicha — integratsiyalar, SI-modullar, avtomatlashtirish va boshqa xususiyatlar hamda vositalarning mavjudligi tarif darajasiga bog’liqmi
Muhim
Brand Analytics da tizimning barcha imkoniyatlari barcha tariflarda, hatto eng quyi tariflarda ham mavjud:
- Chuqur tahlil uchun ML-texnologiyalar — xabarlarning tonalligini, toifalarini, mavzularini avtomatik belgilash, bot belgilariga ega mualliflarni aniqlash va hokazo
- dashbordlar
- helpdesk va CRM bilan integratsiya imkoniyatlari
- cheksiz miqdorda hisobotlar va eksportlar
- cheksiz miqdorda foydalanuvchilar — tizimda bir nechta jamoa ham ishlashi mumkin
Ijtimoiy tarmoqlar va OAV tahlili tizimining foydasi shundaki, u foydalanuvchiga ko’plab vazifalarni hal qilish uchun funksiyalar beradi. Masalan, Brand Analytics da o’rnatilgan hisobotlar, metrikalar, bildirishnomalar, ma’lumotlarni eksport qilish yoki rahbariyatga haftalik hisobotlarni elektron pochta orqali yuborish imkoniyati mavjud. Bularning barchasi quyidagilarga yordam beradi:
- odamlar sizning mahsulotingiz va raqobatchilar haqida nima deyishini bilish
- obro’ga tahdidlarni topish va bartaraf etish
- samarali kommunikatsiya strategiyasini shakllantirish
- OAV da siz haqingizda nima yozilayotganini kuzatib borish
- eng yaxshi mijozlar tajribasini yaratish
Ma’lumotlar hajmi
Ko’pincha ijtimoiy tarmoqlar va OAV tahlili tizimini tanlashda ko’plab foydalanuvchilar ikkinchi muhim nuqta sifatida brend eslatishlarini monitoring qilish va tahlil qilish uchun mavjud manbalar sonini ko’rsatadi. Ammo manbalar hajmi bo’yicha nima asos qilib olinishi kerak? Ortida nima yashiringanini tushunmasdan katta raqam ortidan quvish vasvasasi katta.
Ba’zi tizimlar, masalan, manbalar soniga har bir ijtimoiy tarmoqdagi alohida foydalanuvchi akkauntlarini, saytlarning mintaqaviy subdomenlarini, internetdagi uzoq vaqtdan beri yangilanmagan sahifalarni kiritadi. Bularning barchasi foydalanuvchi oladigan tahlil sifatiga ta’sir qiladi, chunki tegishli oldindan tozalangan ma’lumotlar oqimi o’rniga katta hajmdagi spam va reklama eslatishlari bilan ishlashga to’g’ri keladi. Mutaxassislarning vaqti tahlil o’tkazish o’rniga keraksiz xabarlarni o’qishga sarflanadi.
Muhim Brand Analytics da biz manba sifatida barcha ijtimoiy tarmoqlardan — sotsial tarmoqlar, messenjerlar, geoxizmatlar, marketpleys va boshqa resurslardan, shuningdek barcha OAV dan — onlayn, radio, TV, bosma matbuot va axborot agentliklarining yopiq lentalaridan, tarmoq portallaridan, agregatorlardan va boshqa platformalardan ma’lumot to’playmiz. Brand Analytics monitoring mavzulariga faqat muntazam yangilanadigan kontent bilan faol manbalardagi brend eslatishlari tushadi.
Brand Analytics da barcha manbalardan ma’lumotlarni eng to’liq va sifatli yig’ish, jumladan, kiruvchi oqimni spamdan tozalashning mukammal tizimi bilan ta’minlangan. Bu keyinchalik ma’lumotlarni qayta ishlash va tahlilni tayyorlash bo’yicha ortiqcha xarajatlardan qochishga yordam beradi.
Shuningdek, manbalar hajmidan tashqari, ayniqsa xalqaro mavjudlikka ega yirik brendlar haqida gap ketganda, geografik qamrovni ham yodda tutish kerak. Tizim ijtimoiy tarmoqlar va OAV dagi xabarlarning mintaqaviy va mamlakat xususiyatlarini hisobga oladimi, u turli mamlakatlarda eslatishlarni to’plash uchun moslashtirilganmi?
Brand Analytics tizimi Rossiya, Ozarbayjon, Armaniston, Belarus, Gruziya, Qozog’iston, Qirg’iziston, Moldova, Tojikiston, Turkmaniston, O’zbekiston, Ukraina bo’yicha ijtimoiy tarmoqlar va OAV ni yig’ish va tahlil qilish uchun optimallashtirilgan. Shuningdek, Brand Analytics da dunyoning barcha mamlakatlarining ijtimoiy tarmoq akkauntlari va top-OAV tahlil uchun mavjud.
To’planadigan ma’lumotlar hajmi kontekstida brend haqida nafaqat postlarda yozilishi, balki storieslarda yoki doirachalarda aytilishi, podkastlarda qayd etilishi, TV efirlarida gapirilishi mumkinligini hisobga olish muhim. Shuning uchun OAV va ijtimoiy tarmoqlar tahlili tizimi barcha turdagi eslatishlarni — nafaqat matnli, balki rasmlardagi, videodagi, audiodagi, chekinlardagi va boshqalarni ham topishi muhim. Bularning barchasini Brand Analytics tizimi aniqlay oladi.
Interfeys
Ko’plab foydalanuvchilar ijtimoiy tarmoqlar va OAV tahliliga butun internet bo’ylab brend eslatishlarini topish vazifasi bilan keladi. Iltimos bilan qo’lda ham oson kurashish mumkindek tuyulishi mumkin — qidiruvga kirish, masalan, oxirgi kun ma’lumotlarini natijalarni saralash va kompaniya yoki mahsulot haqidagi xabarlarni o’qish. Amalda qo’lda qidirish obro’ga tahdidlar haqida birinchi bo’lib bilish imkonini bermaydi, eslatishlarni tahlil qilish yoki ommaviy maydonda mavjudlikni o’lchashda yordam bermaydi. Axir foydalanuvchilar brend yoki mahsulot bilan o’zaro munosabat tajribasi haqida har qanday joyda, har doim ham nomni to’g’ri tilga olmagan holda yozadi.
Avtomatlashtirilgan tizim ijtimoiy tarmoqdagi storieslardan xaritalardagi chekinlargacha, video hostingdagi sharhlargacha yoki TV efirida nomning aytilishigacha — ular qayerda paydo bo’lishidan qat’i nazar barcha eslatishlarni o’z vaqtida topish uchun kerak. Bundan tashqari, avtomatlashtirilgan tizim bilan kompaniyada brend eslatishlarini turli kesimlarida tahlil qilish uchun vositalar paydo bo’ladi. Faqat shunday ijtimoiy tarmoqlar ma’lumotlaridan biznes uchun foyda maksimal darajaga yetkazilishi mumkin.
Tizim interfeysi intuitiv tushinarli bo’lishi va undan foydalanadigan har qanday xodim dashbordlarni, bildirishnomalarni va hisobotlarni tez sozlay olishi muhim. Qo’shimcha afzallik sifatida — muhim o’zgarishlar haqida tezkor signallar bera oladigan mobil ilovaning mavjudligi.
Maksim Mishin, ORM-yechimlarini ishlab chiqish bo’yicha bosh strateg, Ingate Reputation
Interfeys kontekstida alohida masshtablilik haqida o’ylash kerak: ijtimoiy tarmoqlar va OAV ma’lumotlarini tahlil qilish tizimida «o’sish uchun» imkoniyatlar bormi — xabarlarni teglashni avtomatlashtirish, SI-yordamchilar va boshqa SI-funksiyalar.
Masalan, Brand Analytics da xabarlarga cheksiz miqdorda teglar qo’shish, qoidalar yordamida ijtimoiy tarmoqlar tahlili bilan ishlashni avtomatlashtirish, Smart Boost SI-teglash va SI-sharhlar tahlili, ijtimoiy tarmoqlar tahlilchisining SI-yordamchisi BrandGPT, obunalar, eksportlar, mobil ilova va boshqa vositalar mavjud.
Ijtimoiy tarmoqlar va OAV tahlili tizimining haqiqiy narxini qanday hisoblash mumkin
Ijtimoiy tarmoqlar va OAV tahlili tizimining narxiga yashirin xarajatlar ta’sir qiladi, masalan, funksiyalar yetishmasligi, interfeys cheklovlari, ma’lumotlarni yig’ishning past sifati. Yechimga barcha xarajatlarni hisoblash uchun quyidagi formuladan foydalanish mumkin:
Jami narx = tarif narxi + yashirin xarajatlar
Ijtimoiy tarmoqlar va OAV tahlili tizimlarida qanday yashirin xarajatlar bo’lishi mumkin:
- Qo’lda bajarilgan harakatlar — hisobotlarni yig’ish, minglab xabarlarni o’rganish, teglarni qo’lda qo’yishga sarflangan odam-soatlar va hokazo.
- Integratsiyalar — tanlangan yechimda integratsiyalar bo’lmasa, ijtimoiy tarmoqlar va OAV tahlili tizimini murojaat qayta ishlash tizimlari bilan birlashtirish xarajatlari.
- Hisobotlar va yuklab olishlar — bunday harakatlar soni cheklangan bo’lsa, har bir hisobot yoki yuklab olishni shakllantirish narxi.
- Manbalar — tanlangan yechimda ijtimoiy tarmoqlar va OAV dagi eslatishlar bilan bitta oyna va bitta tarif doirasida ishlash imkoniyati bo’lmasa, qo’shimcha akkaunt uchun to’lov.
- Foydalanuvchilar — tanlangan yechimning tariflarida xodimlarni ulash bo’yicha limit bo’lsa, har bir foydalanuvchi uchun qo’shimcha litsenziyalar.
Keling, misol orqali arzon ijtimoiy tarmoqlar va OAV tahlili aslida qancha turishi mumkinligini ko’rib chiqaylik.
N kompaniyasi OAV va ijtimoiy tarmoqlar uchun turli tariflarni nazarda tutadigan, hisobotlarni yuklab olish uchun qo’shimcha to’lov oladigan va akkauntlarni «1 litsenziya — 1 foydalanuvchi» tamoyili bo’yicha tariflashtiradigan yechimni tanladi. Boshida imkoniyatlar yetarli edi — PR-mutaxassis oylik OAV nashrlarini monitoring qildi, yechimdan yolg’iz foydalandi. Ammo keyinchalik kompaniya ijtimoiy tarmoqlarda qayta aloqa monitoringini o’tkazishga — ijtimoiy tarmoqlarda brend eslatishlarini topish va ishlashga, brend obro’sini boshqarishga, axborot maydonidagi mavjudlikni raqobatchilar bilan taqqoslashga qaror qildi. Ijtimoiy tarmoqlardagi fikr-mulohazalar bilan uch xodimdan iborat mijozlarga xizmat ko’rsatish jamoasi ishlashi kerak edi, brend nomidan xabarlarga tezda topish va javob berish muhim edi. Shuningdek, kompaniya uchun OAV dagi mavjudlik bo’yicha hisobotlarni oyda bir marta emas, balki haftalik tayyorlash muhim bo’lib qoldi.
Barcha dastlabki ma’lumotlarni hisobga olgan holda yechim xarajatlarini formulamiz bo’yicha hisoblaymiz:
Jami narx = joriy tarif + yuklab olishlar × 4 + alohida akkauntdagi ijtimoiy tarmoqlar + foydalanuvchilar × 3
Jami, N kompaniyasi joriy yechimda qolsa, «arzon» tahlil uchun kamida 5 marta ortiqcha to’lashga to’g’ri keladi.
Obro’ narxi: ijtimoiy tarmoqlar tahlili narxini hisoblashda yana nimani yodda tutish kerak
Tanlashda kompaniyalar bevosita xarajatlarga — tarif narxiga, tahlilchilar ish soatlari to’loviga e’tibor qaratadi. Ammo agar ijtimoiy tarmoqlar va OAV tahlili tizimlarining qiymati haqidagi tasavvurni o’zgartiradigan muhimroq parametr mavjud bo’lsa-chi? Avtomatlashtirilgan yechimlar inqirozlarning oldini olish va muvaffaqiyatli obro’ni rivojlantirish bo’yicha byudjetlarni tejashga yordam berishi mumkin.
Ijtimoiy tarmoqlar va OAV ma’lumotlarini e’tiborsiz qoldirish yoki axborot maydonini faqat qo’lda monitoring qilish ba’zan millionlab zararlarga olib keladi. Agar kompaniya ommaviy tarqalishidan oldin obro’ga tahdidni — negativning kuchayishini, yolg’on ma’lumotlarni ataylab tarqatishni — ko’ra olmasa, vaziyat to’liq miqyosli obro’-e’tibor inqiroziga aylanishi mumkin. Bunday inqiroz oqibatlarini bartaraf etish uchun esa katta resurslar talab etiladi.
Okkam Creative agentligining tadqiqotiga ko’ra, ommaviy maydondagi har 2,5 ming salbiy eslatish obro’ni boshqarish vositalaridan foydalanmayotgan brendlarga haftalik taxminan 2 million rubl zarar keltiradi. Bu yo’qotishlar savotning pasayishi, favqulodda PR-kampaniyaga xarajatlar, resurslarni rejalashtirilgan vazifalardan «o’t o’chirish»ga o’tkazish va imidjga uzoq muddatli zarar keltirishdan tashkil topadi.
Shuning uchun muntazam monitoring va eslatishlarni tahlil qilishga investitsiyalar — bu xarajatlar moddasi emas, balki sug’urta vositasidir. Obro’ bilan proaktiv ishlash potensial inqirozlarni boshida aniqlash va bartaraf etish, shuningdek brendning qabul qilinishini tizimli yaxshilash imkonini beradi. Ekspertlarning baholashicha, bunday muntazam ish obro’-e’tibor inqirozlaridan yashirin xarajatlarni deyarli 3 baravarga qisqartirishi mumkin.
Chek-list: ijtimoiy tarmoqlar va OAV tahlili tizimini tanlashda nimaga e’tibor berish kerak
Agar siz ijtimoiy tarmoqlar va OAV tahlili tizimini joriy etish haqida o’ylay boshlagan bo’lsangiz, quyidagilarni aniqlang:
- Tizim yordamida qanday vazifalarni hal qilmoqchisiz: eslatishlarni monitoring qilish, raqobatchilar tahlili, obro’ni boshqarish, mahsulotlarni ishlab chiqish uchun insaytlar qidirish, HR-brending.
- Tizimdan o’xshash vazifalar va biznes ko’lami bo’lgan kompaniyalar qanday foydalanishini ko’ring — buning uchun tarmoqingiz kompaniyalarining keyslarini o’rganing.
Brand Analytics mijozlaridan ijtimoiy tarmoqlar tahlili keyslari
- Ko’rib chiqilayotgan yechimlarning namoyish davri bormi. Tizimni kompaniyangizning haqiqiy ma’lumotlarida 2-4 hafta davomida albatta sinab ko’ring. Yig’ish sifatini, interfeys qulayligini, ishlash tezligini baholay olasiz.
Brand Analytics demo kirishini so’rash
Tanlash bosqichida yechimlarni tushunish va imkoniyatlarni hisobga olgan holda tizimning haqiqiy narxini tekshirishga ushbu oddiy chek-list yordam beradi:
- Bitta tarif va bitta shaxsiy kabinet doirasida ijtimoiy tarmoqlar va OAV.
- Axborot maydonining barcha manbalaridan brend eslatishlarini tahlil qila olasiz: ijtimoiy tarmoqlar, onlayn-OAV, bosma media, radio va TV efirlarining rasshifrovkalari, axborot agentliklarining yopiq lentalari va hokazo.
- Tizim eslatishlarni nafaqat matnda, balki rasmlarda, videoda, ovozli xabarlarda, storieslarda, chekinlarda ham topadi.
- To’planadigan ma’lumotlarni spamdan oldindan tozalash, olinadigan eslatishlar oqimining yuqori sifati mavjud.
- Avtomatik ma’lumotlar tahlili mavjud — xabarlarning tonalligi, tili, mavzulari, mashhur so’zlar, shaxslar, kompaniyalarni aniqlash, agressiya, birinchi shaxsdan kelgan xabarlar, spam-bot xabarlarini aniqlash va b.
- Ma’lumotlar bilan ishlash uchun o’rnatilgan hisobotlar mavjud.
- Ma’lumotlarni filtrlashning turli usullari mavjud — manbalar, ma’lumotlar toifalari, tonallik, mavzular, mamlakat, til, auditoriya, teglar bo’yicha va hokazo.
- Avtomatik dashbordlar mavjud.
- Ma’lumotlarni qulay formatlarda eksport qilish imkoniyati (Excel, PDF, Word, CSV).
- Daqiqalar ichida o’n minglab xabarlarni qayta ishlashga yordam beradigan SI-avtomatlashtirish mavjud.
- Helpdesk va CRM tizimlar va platformalar bilan integratsiya mavjud.
- Tezkor monitoring uchun mobil ilova mavjud.
- Cheksiz miqdorda foydalanuvchilarni ulash mumkin.
- Ishonchli mijozlarga texnik yordam.
- Tizim doimiy ravishda yangilanadi, interfeysi yaxshilanadi, yangi funksiyalar va vositalar qo’shiladi.

Сколько на самом деле стоит дешёвая аналитика соцмедиа и СМИ
В периоды оптимизации сложнее всего приходится маркетингу и PR: бюджеты сокращаются и приходится решать, от каких каналов отказаться, как перераспределить затраты. При этом цена ошибки высока, поскольку может лишить бизнес последнего источника заказов. Критически нужны данные. Аналитика соцмедиа и СМИ — тот самый инструмент, который даёт маркетингу точку опоры и помогает найти эффективные каналы, выявить потенциальных покупателей и работающие ключевые сообщения.
В выборе такого решения важно не попасться на ловушку дешевизны. В погоне за экономией можно потерять ценность, качество данных, и в конечном итоге переплатить. Низкий ценник может скрывать урезанный функционал, «мусорные» упоминания и лимиты, которые сведут пользу на нет.
В материале разбираем, из чего на самом деле складывается стоимость системы аналитики соцмедиа и СМИ, какие скрытые затраты убивают эффективность и как посчитать реальную ценность инструмента для бизнеса.
Критерии выбора системы анализа соцмедиа
Среди ключевых параметров при выборе систем анализа соцмедиа пользователи Brand Analytics называют:
• соотношение цены и пользы от внедрения — какие возможности можно извлечь из системы прежде всего на стартовом тарифе,
• объём данных — сколько источников данных доступны для анализа в системе,
• особенности интерфейса — насколько удобно работать с данными.
Для нас при выборе инструмента аналитики соцмедиа были важны цена, доступность интерфейса, простота и польза, которую мы максимально можем извлечь. На выбор во многом повлияло наличие демодоступа. Процесс занял 1,5-2 недели: поняли задачу, провели быстрое исследование решений на рынке, запросили демо, протестировали, выбрали. Ещё один критерий — это своевременная обратная связь от платформы. Важно, чтобы техническая поддержка оперативно и исчерпывающе работала, было сопровождение.
Вероника Золотарёва Lead Key Project Manager Ecoplatform
Стоимость и польза от внедрения
Дешёвая цена на аналитику соцмедиа может выглядеть привлекательно, однако стоит проверить, что вы получаете за эту стоимость.
Какие ограничения могут скрываться за низкой ценой:
• по типу данных — например, вы получаете только анализ соцмедиа или только анализ СМИ,
• на отчёты и выгрузки — что входит в тариф, есть ли лимиты,
• по количеству пользователей — сколько участников команды могут работать в аккаунте одновременно,
• по функциям — зависит ли наличие интеграций, ИИ-модулей, автоматизации и других фичей и инструментов от уровня тарифа.
Важно
В Brand Analytics все возможности системы доступны на всех тарифах, даже на самых младших:
• ML-технологии для глубокой аналитики — автоматическая разметка тональности, категорий, тематик сообщений, распознавание авторов с признаками ботов и так далее,
• дашборды,
• возможности интеграции с helpdesk и CRM,
• неограниченное количество отчётов и экспортов,
• неограниченное количество пользователей — в системе можно работать даже несколькими командами.
Польза системы анализа соцмедиа и СМИ в том, что она даёт пользователю функции для решения множества задач. Например, в Brand Analytics есть встроенные отчёты, метрики, оповещения, возможность экспортировать данные или направлять еженедельные отчёты на почту руководству. Всё это помогает:
• знать, что говорят люди о вашем продукте и конкурентах,
• находить и устранять угрозы репутации,
• формировать эффективную коммуникационную стратегию,
• отслеживать, что пишут о вас в СМИ,
• создавать лучший клиентский опыт.
Объём данных
Зачастую вторым по значимости пунктом при выборе системы анализа соцмедиа и СМИ многие пользователи называют количество источников, доступных для мониторинга и анализа упоминаний бренда. Но что использовать в качестве ориентира по объёму источников? Велик соблазн погнаться за большой цифрой, не разобравшись, что за ней кроется.
Некоторые системы, например, в число источников причисляют отдельные аккаунты пользователей в каждой из соцсетей, региональные поддомены сайтов, страницы в интернете, которые давно не обновляются. Всё это влияет на качество аналитики, которую получает пользователь, ведь вместо потока релевантных предочищенных данных придётся работать с большим объёмом спамных и рекламных упоминаний. Время специалистов уйдёт на чтение мусорных сообщений вместо проведения анализа.
Важно Мы в Brand Analytics учитываем в качестве источников и собираем информацию со всех соцмедиа — соцсетей, мессенджеров, геосервисов, маркетплейсов и других ресурсов, а также со всех СМИ, как онлайн, так и радио, ТВ, печатной прессы и закрытых лент информагентств, отраслевых порталов, агрегаторов и других площадок. В темы мониторинга Brand Analytics попадают упоминания брендов только на активных источниках с регулярно обновляющимся контентом.
Сбор данных с наилучшей полнотой и качеством со всех источников в Brand Analytics обеспечен в том числе совершенной системой очистки входящего потока от спама. В дальнейшем это помогает избежать лишних затрат на обработку данных и подготовку аналитики.
Также помимо объёма источников стоит помнить о географическом охвате, особенно если речь идёт о крупных брендах с международным присутствием. Учитывает ли система региональные и страновые особенности сообщений в соцмедиа и СМИ, адаптирована ли она для сбора упоминаний в разных странах?
Cистема Brand Analytics оптимизирована для сбора и анализа соцмедиа и СМИ по России, Азербайджану, Армении, Беларуси, Грузии, Казахстану, Кыргызстану, Молдове, Таджикистану, Туркменистану, Узбекистану, Украине. Также в Brand Analytics доступны для анализа аккаунты соцмедиа и топ-СМИ всех стран мира.
В контексте объёма собираемых данных важно учитывать, что о бренде могут не только писать в постах, но и рассказывать в сториз или кружочках, отмечать в подкастах, говорить в эфирах ТВ. Поэтому важно, чтобы система анализа СМИ и соцмедиа находила все типы упоминаний — не только текстовые, но и на картинках, в видео, аудио, чекинах и так далее. Всё это умеет распознавать система Brand Analytics.
Интерфейс
Многие пользователи приходят в аналитику соцмедиа и СМИ с задачей находить упоминания бренда по всему интернету. Может показаться, что с запросом легко справиться и вручную — заходить в поиск, сортировать выдачу, например, данные за последний день, и читать сообщения о компании или продукте. На деле ручной поиск не даст возможности узнавать об угрозах репутации первыми, не поможет в анализе упоминаний или измерении присутствия в публичном поле. Ведь пользователи пишут о своём опыте взаимодействия с брендом или продуктом где угодно, не всегда корректно упоминая название.
Автоматизированная система нужна, чтобы вовремя найти все упоминания где бы они ни появились — от сторис в соцсети до чекинов на картах, комментариев на видеохостинге или произнесения названия в эфире ТВ. Более того, с автоматизированной системой у компании появляются инструменты для анализа упоминаний бренда в разных разрезах. Только так можно максимизировать пользу для бизнеса от данных соцмедиа.
Важно, чтобы интерфейс системы был интуитивно понятен, и любой использующий его сотрудник мог быстро настроить дашборды, оповещения и отчёты. Как дополнительный плюс — наличие мобильного приложения, которое может подавать оперативные сигналы о критических изменениях.
Максим Мишин главный стратег по разработке ORM-решений Ingate Reputation
Отдельно в контексте интерфейса стоит подумать о масштабируемости: есть ли в системе анализа данных соцмедиа и СМИ возможности «на вырост» — автоматизация тегирования сообщений, ИИ-ассистенты и другие ИИ-функции.
Например, в Brand Analytics есть возможность добавлять неограниченное количество тегов к сообщениям, автоматизация работы с анализом соцмедиа — с помощью правил, ИИ-тегирование и ИИ-анализ комментариев Смарт Буст, ИИ-помощник аналитика соцмедиа BrandGPT, подписки, экспорты, мобильное приложение и другие инструменты.
Как посчитать реальную стоимость системы аналитики соцмедиа и СМИ
На стоимость системы аналитики соцмедиа и СМИ влияют скрытые затраты, например, нехватка функций, ограничения интерфейса, низкое качество сбора данных. Для подсчёта всех расходов на решение можно использовать такую формулу:
Совокупная стоимость = стоимость тарифа + скрытые затраты
Какие скрытые затраты могут быть у систем аналитики соцмедиа и СМИ
Ручные действия — человеко-часы, потраченные на сбор отчётов, изучение тысяч сообщений, ручную простановку тегов и так далее.
Интеграции — затраты на объединение системы анализа соцмедиа и СМИ и систем обработки обращений, если в выбранном решении нет интеграций.
Отчёты и выгрузки — стоимость формирования каждого отчёта или выгрузки при ограничении по количеству таких действий.
Источники — оплата дополнительного аккаунта, если в выбранном решении нет возможности работать с упоминаниями и в соцмедиа и в СМИ в рамках одного окна и одного тарифа.
Пользователи — дополнительные лицензии на каждого пользователя, если в тарифах выбранного решения есть лимит на подключение сотрудников.
Рассмотрим на примере, сколько может стоить на самом деле дешёвая аналитика соцмедиа и СМИ.
Компания N выбрала решение, которое предусматривает разные тарифы для СМИ и соцмедиа, берёт дополнительную плату за выгрузки отчётов, а аккаунты тарифицирует по принципу «1 лицензия — 1 пользователь». На старте возможностей хватало — PR-специалист делал ежемесячный мониторинг публикаций в СМИ, пользовался решением один. Но затем компания решила проводить мониторинг обратной связи в соцмедиа — находить и отрабатывать упоминания бренда в соцсетях, управлять репутацией бренда, сравнивать присутствие в информационном поле с конкурентами. С фидбеком в соцмедиа предполагалось работать команде клиентской поддержки из трёх сотрудников, важно было оперативно находить и отвечать на сообщения от имени бренда. Также компании стало важно готовить отчётность по присутствию в СМИ еженедельно, а не раз в месяц.
Посчитаем затраты на решение с учётом всех вводных по нашей формуле: Совокупная стоимость = текущий тариф + выгрузки * 4 + соцмедиа в отдельном аккаунте + пользователи * 3
Итого, как минимум в 5 раз придётся переплачивать компании N за «дешёвую» аналитику, если она останется на текущем решении.
Цена репутации: о чём ещё стоит помнить при расчёте стоимости аналитики соцмедиа
В выборе компании фокусируются на прямых расходах — стоимости тарифа, оплате часов работы аналитиков. Но что если есть более важный параметр, которая перевернёт представление о ценности систем анализа соцмедиа и СМИ? Автоматизированные решения могут сэкономить бюджеты на предотвращение кризисов и взращивание успешной репутации.
Игнорирование данных соцмедиа и СМИ или использование только ручного мониторинга инфополя подчас ведёт к многомиллионным убыткам. Если компания не может увидеть угрозу репутации — всплеск негатива, вброс ложной информации — до момента их массового распространения, ситуация может перерасти в полномасштабный репутационный кризис. И на ликвидацию последствий такого кризиса потребуются огромные ресурсы.
Согласно исследованию агентства Okkam Creative, каждые 2,5 тысячи негативных упоминаний в публичном поле обходятся брендам, которые не используют инструменты управления репутацией, примерно в 2 миллиона рублей потерь еженедельно. Эти потери складываются из снижения продаж, затрат на экстренную PR-кампанию, переброски ресурсов с плановых задач на «тушение пожара» и долгосрочного ущерба имиджу.
Поэтому инвестиции в регулярный мониторинг и анализ упоминаний — это не статья расходов, а инструмент страховки. Проактивная работа с репутацией позволяет выявлять и гасить потенциальные кризисы в зародыше, а также системно улучшать восприятие бренда. По оценкам экспертов, такая регулярная работа способна сократить скрытые издержки от репутационных кризисов почти в 3 раза.
Чек-лист: на что обратить внимание при выборе системы аналитики соцмедиа и СМИ
Если вы только задумались о внедрении системы аналитики соцмедиа и СМИ, определите:
1. Какие задачи вы хотите решать с помощью системы: мониторинг упоминаний, анализ конкурентов, управление репутацией, поиск инсайтов для разработки продуктов, HR-брендинг.
1. Как систему используют компании со схожими задачами и масштабом бизнеса — для этого изучите кейсы компаний вашей отрасли.
1. Есть ли у рассматриваемых решений демонстрационный период. Обязательно протестируйте систему на реальных данных вашей компании в течение 2-4 недель. Сможете оценить качество сбора, удобство интерфейса, скорость работы.
На этапе выбора сориентироваться в решениях и проверить реальную стоимость системы с учётом возможностей поможет этот простой чек-лист:
1. Соцмедиа и СМИ в рамках одного тарифа и одного личного кабинета.
2. Сможете анализировать упоминания бренда со всех источников инфопространства: соцмедиа, онлайн-СМИ, печатные медиа, расшифровки эфиров радио и ТВ, закрытые ленты информагентств и так далее.
3. Система находит упоминания не только в тексте, но и на картинках, видео, голосовых сообщениях, сториз, чекинах и др.
4. Есть предварительная очистка собираемых данных от спама, высокое качество получаемого потока упоминаний.
5. Есть автоматический анализ данных — определение тональности, языка сообщений, тематик, популярных слов, персон, компаний выявление агрессии, сообщений от первого лица, сообщений спам-ботов и др.
6. Есть встроенные отчёты для работы с данными.
7. Есть различные способы фильтрации данных — по источникам, категориям данных, тональности, тематикам, стране, языку, аудитории, тегам и так далее.