Olmaota shahrining ta'lim boshqarmasi
Olmaota shahrining ta'lim boshqarmasi — ta'lim sohasini boshqarish va bolalar huquqlarini himoya qilish uchun mas'ul davlat muassasasi bo‘lib, Olmaota hokimligiga bo‘ysunadi.
PressLab — obro'-e'tibor xavfsizligini ta'minlash bo‘yicha kompleks chora-tadbirlarni amalga oshiruvchi agentlik bo‘lib, axborot tahdidlarini aniqlash, baholash va neytrallashtirish metodikalarini taklif etadi.
Odatda ijtimoiy tarmoqlar va ommaviy axborot vositalari monitoringi va tahlil tizimlari subyekt — brend, shaxs yoki kompaniya — haqidagi eslatishlarni kuzatish uchun ishlatiladi. Bunday holda kalit so‘zlar va tanlangan sahifalar bo‘yicha xabarlar to‘planadi.
Olmaota shahrining ta'lim boshqarmasi bilan hamkorlik davomida PressLab jamoasi oldida keng ko‘lamli va ambitsiyali vazifa turdi: megapolisning ijtimoiy sohalaridan birining axborot maydonidagi o‘zgarishlarni kuzatish va tahlil qilish. Biznes tilida aytganda — butun bir tarmoqni tahlil qilish.
Bunday mavzu bo‘yicha ma'lumot izlash qiyin, chunki odamlar qayta aloqa ulashayotganda ta'lim sohasining aniq obyektlarini har doim ham eslatmaydi. Tizimli yondashuvsiz muhim xabarlarni osongina o'tkazib yuborish mumkin. Shu bilan birga, har bir o'tkazib yuborilgan murojaat obro'-e'tibor inqirozini keltirib chiqarishi yoki tizimli muammoni aniqlashga xalaqit berishi mumkin.
Bunda Olmaota ta'lim sohasi tarkibiga 1 700 dan ortiq tashkilot kiradi, jumladan maktabgacha ta'lim muassasalari (bolalar bog'chalari va yaslilar), maktablar (internatlar bilan birga), bolalar uylari va kollejlar. O‘quvchilarning umumiy soni yarim milliondan ortiq, tizim xodimlari soni esa 82 mingni tashkil etadi.Shunday qilib, ota-onalar ham qo‘shilganda axborot maydoni ishtirokchilari soni 1,6 million kishiga yetadi, ularning har biri ijtimoiy tarmoqlarda xabarlarning ham muallifi, ham auditoriyasi bo‘lishi mumkin.
Yil davomida ijtimoiy tarmoqlarda shahar ta'lim mavzusida qariyb 140 ming xabar e'lon qilinadi, ular deyarli 29 million jalb etilganlikni (reaksiyalar, repostlar, sharhlar) keltirib chiqaradi, ularning har birini topish, tahlil qilish va ishlab chiqish kerak.
Shu bilan birga, maktablar va boshqa muassasalar mutaxassislari odatda ma'lumotlarni muntazam monitoring qilish va tahlil qilish, shuningdek zarurat tug'ilganda antikrizis kommunikatsiyalarini ishga tushirish uchun na resurslarga, na kompetensiyalarga ega.
Dastlabki tahlil shuni ko'rsatdiki, shikoyatlarning 65 foizgacha qismi ijtimoiy tarmoqlar va messenjerlarda, ya'ni barcha rasmiy kommunikatsiya kanallarini chetlab o'tgan holda paydo bo‘ladi. Rasmiy murojaatlarni ko‘rib chiqish va ularga javob berishning o‘rtacha muddati yetti kungacha yetgan. Ijtimoiy tarmoqlardagi potentsial inqirozli salbiy nashrlarga tahdidlarni erta aniqlash yoki ogohlantirish va ularga tezkor javob berish mexanizmi mavjud emas edi.
Munosabat allaqachon post-faktum sodir bo‘lgan, shu sababli har qanday mahalliy hodisa tezda shahardan tashqariga chiqadigan axborot inqiroziga aylanib ketishi mumkin edi.
Shunga mos ravishda, megapolisning butun ijtimoiy sohasini monitoring qilish vazifasi kengaydi. Ma'lumotlarni to‘plash va tahlil qilish, tahlil natijalarini talqin qilish va qarorlar qabul qilish uchun markazlashtirilgan tuzilma yaratish talab etildi. Bu bir tomondan joylardagi mutaxassislardan yukni olish, boshqa tomondan esa tashqi ekspertiza hisobiga mahalliy jamoalarni kuchaytirishi kerak edi.
Buning uchun tahlil, kommunikatsiyalar va muammolarni hal qilish bo‘yicha bevosita harakatlarni birlashtiradigan modelni shakllantirish kerak edi.
Chiqish yo‘li sifatida Olmaota shahrining ta’lim boshqarmasi huzuridagi Vaziyat markazi ishga tushirildi.
Ko‘p kanalli kontakt-markazini yaratdik
Agar fuqarolar muammoni hal qilish uchun qayerga murojaat qilishni bilmasalar, ular eng tushunarli va qulay kanal — ijtimoiy tarmoqlar va messenjerlarga murojaat qilishlari mumkin. Bunda ommaviy norozilik nafaqat axborot maydonining tonalligini salbiy tomonga o‘zgartiradi, balki muammoli kun tartibining shakllanishiga sabab bo‘lishi va axborot inqirozining manbaiga aylanishi mumkin.
Xavflarni minimallashtirish uchun to‘g‘ridan‑to‘g‘ri va shaffof kommunikatsiyalar uchun kanal yaratish kerak edi, chunki axborot inqirozining oldini olish ijtimoiy tarmoqlarda muammo o‘chog‘ini izlash va antikrizis stsenariysini ishga tushirishdan osonroq.
Shu maqsadda ko‘p kanalli kontakt-markazi shakllantirildi va uning telefon raqami barcha ta’lim muassasalariga yetkazildi. Qo‘ng‘iroq va uning mavzusi haqidagi ma’lumotlar CRM tizimida qayd etilib, murojaatni boshqariladigan va nazorat qilinadigan vazifaga aylantirardi.
Monitoringni ishga tushirdik
Ammo muammo bilan istalgan vaqtda murojaat qilish mumkin bo‘lgan qulay kontakt-markazi bo‘lsa ham, odamlar baribir o‘z tajribasi bilan ommaviy ravishda o‘rtoqlashishda, boshqalarning qiyinchiliklari yoki shov‑shuvli axborot sabablarini muhokama qilishda davom etadilar. Olmaotadagi ta’lim mavzusidagi muhokamalarni o‘z vaqtida aniqlash va qayta ishlash uchun Brand Analytics tizimida alohida mavzu yaratildi.
Brand Analytics bizga nafaqat hisobotlar tayyorlash yoki axborot maydonidagi vaziyat bo‘yicha qisqa ma’lumotlar olishda yordam beradi, balki muammolar va obro‘‑e’tibor xavflarini erta aniqlash tizimi sifatida ham ishlaydi. Tizim bizga axborot shovqinini aniq boshqaruv signallariga aylantirishga yordam berdi.
Olmaotadagi ta’lim mavzusiga oid tegishli xabarlarni topish uchun kalit so‘zlar bo‘yicha monitoring sozlandi: foydalanuvchi muhokamalarida eng ko‘p uchraydigan iboralar to‘plami (masalan, bulling, ovqatlanish, maktab) boshqa so‘zlar bilan birga (masalan, adolatsizlik, hodisa, janjal). Xabarlarni to‘plash uchun qidiruv so‘rovi dinamik bo‘lib, muhokamalarning dolzarb kontekstiga qarab kengayib borishi mumkin. Qidiruv so‘rovi qozoq va rus tillarida ham takrorlandi.
Monitoring axborot maydonidagi anomal dinamika, masalan salbiy tonallikdagi xabarlar keskin o‘sishi haqida signal beruvchi avtomatik bildirishnomalar yordamida kuchaytirildi. Mutaxassislar bildirishnomani qabul qilib, vaziyatni tezkor tahlil qilar, nima sodir bo‘lganini va qanday xavflar yuzaga kelishi mumkinligini tushunish uchun ma’lumotlarni talqin qilar edi. Shundan so‘ng, ayni vaqtda qanday harakat qilish haqida qaror qabul qilinar edi: ochiq kommunikatsiyaga chiqish, amaliy choralar ko‘rish yoki uzoq muddatli strategiyani ishlab chiqib ishga tushirish.
Bundan tashqari, axborot inqirozi yuzaga kelgan holatlarda xabarlarni muntazam yig‘ish hodisa haqidagi barcha eslatishlarni topish va ularning manbaini — eng dastlabki nashr muallifini aniqlash imkonini berdi. Bu, qo‘shimcha ma’lumot olish uchun hodisa ishtirokchisiga bevosita murojaat qilishga yoki agar muallif bot bo‘lib chiqsa, sun’iy axborot tarqatishni aniqlashga yordam berdi.
Auditoriyaning eng rezonansli axborot sabablarga munosabati Smart Boost’dagi sun’iy intellekt asosidagi sharhlar tahlili yordamida baholandi. Bu vosita yuzlab va minglab sharhlarni avtomatik o‘qib chiqib, auditoriyaning ijobiy, salbiy va boshqa fikrlarini xabarlar misollari bilan ajratib ko‘rsatardi. Auditoriya nima haqida yozayotganini tushunish javob kommunikatsiyalarini tezda qurishga va inqirozli axborot sabablarini samarali tarzda ishlab chiqishga yordam berdi.
Axborot maydonini real vaqt rejimida va yagona oynada monitoring qilish uchun Brand Visor ishga tushirildi. Dashbordlar yordamida eslatishlar dinamikasi va tonalligi, eng ko‘p tilga olinadigan shaxslar va so‘zlar, shuningdek mualliflar va manbalar kuzatildi — kim va nima haqida ko‘proq yozilayotganini bilish uchun. Bu axborot maydonidagi umumiy kayfiyatni baholash, axborot inqirozlarini tezda aniqlash va tarmoqdagi muhokamalar nimaga bog‘liqligini darhol ko‘rish, shuningdek maqsadli ravishda chuqur tahlil o‘tkazish imkonini berdi.
Brand Visor — bu ijtimoiy tarmoqlar va/yoki OAV ma’lumotlari asosidagi dashbordlar tizimi bo‘lib, u kompaniyaning turli bo‘linmalari va vazifalari uchun axborot panellarini sozlash imkonini beradi.
Tizimli muammolarni aniqladik
Axborot maydonini nazorat qilishni takomillashtirish uchun xodimlarning ekspertizasiga sun’iy intellekt analitikasi qo‘shildi.
BrandGPT yordamida Brand Analytics ichida axborot maydonining tezkor tahlili o‘tkazildi: foydalanuvchilar eng ko‘p nima haqida yozayotgani, eng rezonansli muhokamalar, negativ mavzular va hokazo.
BrandGPT — Brand Analytics asosida ishlaydigan, ijtimoiy tarmoqlar va OAV ma’lumotlarini tahlil qilish samaradorligini oshiruvchi virtual sun’iy intellekt yordamchisi.
Monitoring natijalari fuqarolardan kontakt-markazi orqali olingan ma’lumotlar bilan yagona ma’lumotlar bazasida birlashtirilib, asosiy narrativlar va keyinchalik ishlab chiqilishi kerak bo‘lgan tizimli savollarni aniqlash uchun tashqi sun’iy intellekt modeli orqali qo‘shimcha tahlil qilindi.
Shu tariqa, yechilishi axborot maydonidagi umumiy negativlik va keskinlik darajasini pasaytirishga imkon beradigan muammolar aniqlanardi.
Tezkor reagirlash uchun mobil guruh tuzildi
Vaziyat markazining muhim xususiyati — jamoada obro‘‑e’tibor xavfini baholay oladigan va uni o‘z vaqtida bartaraf etish bo‘yicha choralar ko‘ra oladigan analitiklar va jamoatchilik bilan aloqalar bo‘yicha mutaxassislar borligi.
Hodisani ishlab chiqishda «oltin soat» tamoyiliga amal qilindi: muammoni hal qilish bo‘yicha chora qanchalik erta ko‘rilsa, obro‘ga yetadigan zarar shunchalik kam bo‘ladi.
Hodisa darajasiga qarab, uni bartaraf etish bo‘yicha turli yondashuvlar qo‘llanilishi mumkin.
Hodisa tufayli obro‘ uchun yuqori xavf yuzaga kelganda, voqea joyiga tegishli soha mutaxassisi va jamoatchilik bilan aloqalar bo‘yicha mutaxassisdan iborat mobil guruh chiqadi. Guruh muammoning tabiatini va hodisa ishtirokchilarini aniqlaydi. Shundan so‘ng, voqea joyida reagirlash algoritmi — hodisani bartaraf etish bo‘yicha yo‘l xaritasi ishlab chiqiladi, tegishli tuzilmalarga vazifalar taqsimlanadi va keskinlikni kamaytirish hamda mojaroni kuchayishining oldini olish uchun darhol choralar ko‘riladi.
Eng muhimi — ommaviy kommunikatsiyaga chiqish. Jim qolish taxminlar yoki maqsadli axborot tashlashlarga sabab bo‘lishi mumkin. Shu bilan birga, rasmiy bayonotlarni faqat e’lon qilish emas, balki auditoriyaga ular uchun qulay kanallar orqali yetkazish ham zarur. Buning uchun ommaviy kommunikatsiyaga jalb etilishi kerak bo‘lgan blogerlar va OAV puli shakllantiriladi.
Masalan, bolalar uyida yong‘in yuz berganida, Vaziyat markazi jamoasi ijtimoiy tarmoqlarda «halok bo‘lganlar bor» degan gaplar bilan kechayotgan muhokamalarni aniqladi. Tezkor guruh darhol voqea joyiga chiqdi. Barcha zarur tuzilmalar, jumladan Favqulodda vaziyatlar vazirligi va Ichki ishlar vazirligi jalb qilindi va ular jabrlanganlar yo‘qligi haqida rasmiy ekspert xulosasini berdi. Bu ma’lumot darhol ijtimoiy tarmoqlar va OAV orqali tarqatilib, shu tariqa odamlar tinchlantirildi. Bir soat ichida axborot inqirozining oldi olindi.
Ijtimoiy soha ham, biznes uchun ham moslashtirish mumkin bo‘lgan universal reagirlash modeli ishlab chiqildi.
Monitoring va tahlil tufayli ma’lumotlar aniq qarorlarga, qarorlar esa amaliy harakatlarga aylanadi.
Uch konturli tizim megapolisning ta’lim sohasini reaktiv boshqaruvdan proaktiv boshqaruvga o‘tkazishga yordam berdi. Ilgari munosabat hodisadan keyin bildirilar edi, yangi yondashuv esa axborot maydonidagi erta signallar orqali keskin ko‘tarilishlarni oldindan ogohlantirish va tizimli savollarni oldindan ko‘ra bilish imkonini berdi.
Natijada umumiy keskinlik darajasini pasaytirish va signallarni ko‘rib chiqish vaqtini yetti kundan 60 daqiqagacha sezilarli qisqartirishga muvaffaq bo‘lindi. Real vaqt rejimidagi monitoring va signallarga tezkor munosabat tufayli, shu jumladan axborot tashlash manbalari aniqlanib bartaraf etilganligi hisobiga, shahar chegarasidan chiqishi mumkin bo‘lgan rezonansli axborot inqirozlarining oldi olindi.
Shunday qilib, inqirozli faollikning keskin ko‘tarilishlari yumshatildi va salbiy to‘lqinlarning amplitudasi kamaydi. Shuningdek, tizimli muammolar hal qilingach, rasmiy kanallar orqali oylik murojaatlar soni 42,8 foizga qisqardi.
Bundan tashqari, shaffof kommunikatsiyalar va hodisalarga tezkor munosabat tufayli ta’lim sohasining aktorlari — o‘qituvchilar va boshqa muassasa xodimlari tomonidan yangi kommunikatsiya modeliga yuqori darajadagi ishonch shakllantirildi. Ilgari ta’lim jarayoniga zarar yetkazgan holda o‘zlari mustaqil hal qilishga majbur bo‘lgan muammolarning 80 foizgacha qismi endilikda Vaziyat markazi darajasida hal etilmoqda.

Контроль репутацииКоммуникационная стратегия
Управление образования города Алматы — государственное учреждение, отвечающее за руководство сферой образования и защиту прав детей, подчиняется акимату Алматы.
PressLab — агентство, которое осуществляет реализацию комплексных мер по обеспечению репутационной безопасности, предлагая методики выявления, оценки и нейтрализации информационных угроз.
Обычно системы мониторинга и аналитики соцмедиа и СМИ используются для отслеживания упоминаний субъекта: бренда, персоны или компании. В таком случае собираются сообщения по ключевым словам и на избранных страницах.
Во время сотрудничества с Управлением образования города Алматы перед командой PressLab встала масштабная и амбициозная задача: отслеживать и анализировать изменения инфополя одной из социальных сфер мегаполиса. Если говорить на языке бизнеса — анализировать целую отрасль.
Искать информацию по такой теме — сложно, ведь люди не всегда упоминают конкретные объекты образовательной сферы, когда делятся обратной связью. Без системного подхода легко упустить значимые сообщения. При этом каждое упущенное обращение может запустить репутационный кризис или помешать выявить структурную проблему.
При этом сфера образования Алматы — более 1 700 организаций, включая дошкольные организации (детские сады и ясли), школы (включая интернаты), детские дома, колледжи. Суммарное количество учащихся — более полумиллиона, а сотрудников системы — 82 тысячи. Таким образом, объём участников информационного поля, включая родителей, достигает 1,6 млн человек, каждый из которых может выступить как автором, так и аудиторией сообщений в соцмедиа.
За год в соцмедиа публикуют около 140 тысяч сообщений по теме образования в городе, которые генерируют почти до 29 млн вовлечений (реакций, репостов, комментариев), каждый из которых нужно найти, проанализировать и взять в проработку.
В то же время специалисты школ и других учреждений обычно не обладают ни ресурсами, ни компетенциями для регулярного мониторинга и аналитики данных, а также запуска антикризисных коммуникаций при необходимости.
Первичный анализ показал, что до 65% жалоб возникают в соцмедиа: соцсетях и мессенджерах — минуя все официальные каналы коммуникации. Среднее время обработки и реакции на официальные обращения достигало семи дней. Отсутствовал механизм раннего предупреждения или обнаружения угроз и оперативного реагирования на потенциально кризисные негативные публикации в соцмедиа.
Рафаэль Гасанов
генеральный директор PressLab
Реакция наступала уже постфактум, из-за чего любой локальный инцидент мог быстро перерасти в информационный кризис, чья география выходила за рамки города.
Соответственно, задача по мониторингу целой социальной сферы мегаполиса расширилась. Требовалось создать централизованную структуру для сбора и анализа данных, интерпретации результатов аналитики и принятия решений. Это должно было, с одной стороны, снять нагрузку со специалистов на местах, а с другой — усилить локальные команды за счёт внешней экспертизы.
Для этого требовалось сформировать модель, которая объединит аналитику, коммуникации и непосредственные действия по решению проблем.
Выходом стал запуск Ситуационного центра Управления образования города Алматы.
Построили многоканальный контакт-центр
Если граждане не знают, куда обратиться для решения проблемы, они могут пойти в самый понятный и доступный канал — социальные сети и мессенджеры. При этом публичное недовольство не только формирует негативную тональность инфополя, но и может повлечь за собой формирование проблемной повестки и стать источником информационного кризиса.
Чтобы минимизировать риски, требовалось создать канал для прямых и прозрачных коммуникации, ведь информационный кризис легче предупредить, чем тратить время на поиск очага в соцмедиа и запуск антикризисного сценария.
Для этого сформировали многоканальный контакт-центр, чей номер телефона распространили по всем учебным заведениям. Данные о звонке и его теме фиксировались в системе CRM, превращая обращение в управляемую и контролируемую задачу.
Запустили мониторинг
Но даже при существовании доступного контакт-центра, в который в любой момент можно обратиться с проблемой, люди продолжают публично делиться своим опытом или обсуждать чужие сложности или громкие инфоповоды. Чтобы своевременно обнаруживать и обрабатывать обсуждения по теме образования в Алматы, была создана тема в системе Brand Analytics.
Brand Analytics не просто помогает нам делать отчёты или получать сводки о ситуации в инфополе, но работает как система раннего обнаружения проблем и репутационных рисков. Система помогла нам превратить информационный шум в конкретные управленческие сигналы.
Игорь Сарыпов
руководитель проектов PressLab
Чтобы найти релевантные сообщения по теме образования в Алматы, настроили мониторинг по ключевым словам: набору фраз, которые чаще всего встречается в пользовательских обсуждениях (например, буллинг, питание, школа), в связке с другими словами (например, несправедливость, инцидент, драка). Поисковый запрос для сбора сообщений — динамический, он может расширяться в зависимости от актуального контекста обсуждений. Поисковый запрос дублировался на казахском и русском языках.
Мониторинг усилили с помощью автоматических оповещений, которые сигнализировали об аномальной динамике инфополя, например, о резком росте сообщений с негативной тональностью. Специалисты получали оповещение и оперативно анализировали ситуацию, интерпретировали данные, чтобы понять, что произошло и какие могут быть риски. После чего принималось решение, как поступить в моменте: выйти с коммуникацией, предпринять действия или разработать и запустить долгосрочную стратегию.
Кроме того, регулярный сбор сообщений в случае информационного кризиса позволял найти все упоминания инцидента и определить их источник — автора самой ранней публикации. Это помогало выйти напрямую на участника инцидента, чтобы выяснить дополнительную информацию, или обнаружить искусственный вброс, если оказывалось, что автор — бот.
Реакцию аудитории на самые резонансные инфоповоды оценивали с помощью ИИ-анализа комментариев в Смарт Буст. Этот инструмент автоматически читал сотни и тысячи комментариев и выделял позитивные, негативные и другие мнения аудитории, подкрепляя примерами сообщений. Понимание, о чём пишет аудитория, помогало оперативно построить ответные коммуникации и отработать кризисные инфоповоды.
Сюжеты
А для мониторинга инфополя в режиме реального времени и одного окна запустили Brand Visor. С помощью дашбордов отслеживали динамику и тональность упоминаний, топ-персоны и слова, чтобы знать, о чём и о ком пишут больше всего, а также авторов и источники. Это позволяло оценивать общие настроения в инфополе, оперативно выявлять информационные кризисы и сразу видеть, с чем связаны обсуждения в сети, чтобы фокусно проводить детальную аналитику.
Дашборд
Brand Visor — это система дашбордов с данными соцмедиа и/или СМИ, позволяющая настраивать информационные панели для различных подразделений компании и задач.
Выявили системные проблемы
Чтобы усовершенствовать контроль инфополя, экспертизу сотрудников дополнили AI-аналитикой.
С помощью BrandGPT проводили оперативный анализ инфополя в Brand Analytics: о чём пишут пользователи больше всего, самые резонансные обсуждения, тематики негатива и так далее.
BrandGPT — виртуальный ИИ-помощник для повышения эффективности анализа данных соцмедиа и СМИ, который работает на основе Brand Analytics.
Результаты мониторинга объединяли с данными, полученными от граждан через контакт-центр, в единую базу данных и дополнительно анализировали через внешнюю AI-модель, чтобы выявить основные нарративы и системные вопросы для последующей проработки.
Таким образом, обнаруживали проблемы, решение которых позволило снизить общий уровень негатива и напряжённости в инфополе.
Сформировали мобильную группу оперативного реагирования
Важная особенность ситуационного центра — наличие в команде аналитиков и специалистов по связям с общественностью, которые могут оценить репутационный риск и своевременно предпринять действия по его нивелированию.
При проработке инцидента придерживались принципа «золотого часа»: чем раньше предпринимаются действия по решению проблемы — тем меньше урон для репутации.
В зависимости от уровня инцидента может быть разный подход к его купированию.
В случае высокого риска для репутации из-за инцидента, на место происшествия выезжает мобильная группа, которая состоит из профильного специалиста и PR-технолога. Группа выясняет характер проблемы, участников происшествия. После чего на месте разрабатывается алгоритм реагирования — дорожная карта по отработке инцидента, раздаются задачи структурам, сразу предпринимаются действия, чтобы снизить напряжённость и предотвратить эскалацию конфликта.
Главное — это выход с публичными коммуникациями. Молчание может породить домыслы или целенаправленные вбросы. При этом официальные заявления требуется не только выпустить, но и донести до аудитории по удобным им каналам. Для этого формируют пул блогеров и СМИ, которых необходимо подключить к публичным коммуникациям.
Например, когда случился пожар в детском доме, команда Ситуационного центра выявила обсуждения о нём в социальных медиа, где говорили, что есть погибшие. Оперативная группа сразу выехала на место. Подключили все необходимые структуры, включая МЧС и МВД, которые вынесли официальное экспертное заключение, что пострадавших нет. Эту информацию сразу распространили по социальным сетям и СМИ и таким образом успокоили людей. В течение часа удалось предотвратить информационный кризис.
Была разработана универсальная модель реагирования, которую можно адаптировать как для социальной сферы, так и для бизнеса.
Модель реагирования
Благодаря мониторингу и аналитике данные превращаются в конкретные решения, а решения — в действия.
Система из трёх контуров помогла перевести сферу образования мегаполиса от реактивного управления — к проактивному. Если раньше реакция происходила после инцидента, то новый подход дал возможность предупреждать всплески и предугадывать системные вопросы по ранним сигналам в инфополе. Благодаря этому удалось снизить общий уровень напряжённости, и существенно сократить время обработки сигналов от семи дней до 60 минут.
Благодаря мониторингу в режиме реального времени и оперативной реакции на сигналы были предотвращены резонансные информационные кризисы, которые могли выйти за пределы города, в том числе найдя источники вбросов и купировав их.
Таким образом нивелировали резкие всплески кризисной активности и снизилась амплитуда негативных волн. При этом после решения системных проблем, количество ежемесячных обращений через официальные каналы сократилось на 42,8%.
Кроме того, благодаря прозрачным коммуникациям и оперативной реакции на инциденты, удалось сформировать высокий уровень доверия к новой модели коммуникаций со стороны акторов сферы образования — педагогов и других сотрудников учреждений. До 80% проблем, которые приходилось решать им самостоятельно, в ущерб образовательному процессу, теперь решаются на уровне ситуационного центра.