Axborot maydoni bilan ishlashning antikrizis tizimini shakllantirdik
GRANDPR — brendni kompleks rivojlantirish, PR, reklama va obro' ustida ishlashni o'z ichiga olgan strategik kommunikatsiyalarga ixtisoslashgan Toshkent agentligi.
Sea Breeze Uzbekistan — davlat tomonidan qo'llab-quvvatlangan, Chorvoq suv omborining qirg'og'idagi mamlakat uchun noyob kurort loyihasi. Suv ombori Toshkent uchun ichimlik suvi manbai sifatida strategik ahamiyatga ega. Shu sababli qurilish shunchalik e'tiborni tortgan va loyiha amalga oshirilishini fuqarolar ham, biznes va hokimiyat vakillari ham kuzatmoqda.
Yuqori ommaviy sezuvchanlikka ega loyihalarda jim boshlash deyarli bo'lmaydi. Har qanday yangi qurilish, ayniqsa muhim joyda, darhol his-tuyg'ular, fikrlar va tortishuvlar maydoniga tushib qoladi. Bu jamoatchilik idrokining shakllanadigan standart jarayoni. Shu sababli obro' ustida uzluksiz ishlash, xususan axborot maydoni monitoringi hal qiluvchi ahamiyatga ega.
Loyihani amalga oshirishning barcha bosqichlarida maqsadli auditoriya idrokini kuzatish va boshqarish uchun axborot maydoni analitikasi tuzilmasini qurishga to'g'ri keldi — loyihaning barcha maqsadli eslatishlarini topish, ularning kontekstini baholash va qurilishga nisbatan odamlarning kayfiyatini qayd etish imkonini beradi. Masalan, axborot oqimida kurort infratuzilmasiga, turistik salohiyatga va ekologiyaga nisbatan munosabatlarni ajratish. Shuningdek, loyihani ekspertlar va oddiy odamlarning alohida-alohida qanday qabul qilishini kuzatish.
Buning uchun Brand Analytics ishlatildi.
Axborot maydoni monitoringini ishga tushirdik
Loyihaning media maydonini kuzatish — bu ishchi tizim va muhokamaning pulsini doimo ushlab turish usuli.
Muhokamalar qanday rivojlanayotganini, faollik to'lqinlari shakllanayotganini yoki munozaralar tabiiy tarzda tarqalayotganini ko'rish uchun loyiha eslatishlarini real vaqt rejimida va dinamikada kuzatish kerak edi.
Brand Analytics Yig'ma hisobotidagi asosiy indekslar bo'yicha avtomatik grafiklar, masalan, tonallik hisobga olingan holda xabarlar soni, muhokamalaridagi kayfiyat o'zgarishini aks ettirdi, to'plangan nashrlar tasmasi esa kerakli davr uchun xabarlar kontekstini batafsil tahlil qilish imkonini berdi.
Kurort kutilganidek kuchli munosabat uyg'otdi: muhokamalar, savollar, shubhalar. Suv ombori Toshkent uchun ichimlik suvi manbai ekanligi hammasini yanada murakkablashtirdi va ekologiya mavzusi darhol asosiylaridan biriga aylandi. Muhokamalar negativlik bor edi va bu ham normal holat. Antikrizis kommunikatsiyada muhimi — negativlikning yo'qligi emas, balki uning tabiati va dinamikasi.
Axtam Buriyev
Brand Analytics bo'yicha katta mutaxassis
Muhokama cho'qqilarini aniqladik va bu hujum ekanligini tushundik
Loyiha qurilishi bilan bog'liq munozaralar dinamikasini monitoring qilish foydalanuvchilarning g'alati xatti-harakatlarini ko'rsatdi.
Bu odatdagi qiziqish to'lqiniga o'xshamadi. Xabarlar tasmasi mavzuning qizib ketishiga o'xshardi:
• Xabarlarning zich oqimi;
• O'xshash iboralar;
• Nashrlarning sinxron paydo bo'lishi.
Keskin o'zgarishlar xabarlar grafigida aks etdi.
Динамика тональности
Tahlil aniq pattern ni aniqlash imkonini berdi. Bir xil — faqat mazmun jihatidan emas, balki so'zma-so'z — xabarlar (postlar ham, sharhlar ham) bir nechta manbalarda turli mualliflar tomonidan e'lon qilindi. Bu oddiy negativlik emas, balki uyushtirilgan faollik ekanligi haqida xulosa chiqarish mumkin edi.
Chuqur tadqiqot gipotezani tasdiqladi: mualliflarning akkauntlari yo butunlay yangi, yo minimal harakat tarixi bo'lib chiqdi. Bunday muhokamalar tezda tezlashdi — va xuddi shunday tezda so'nib, o'xshash tezislar bilan navbatdagi muhokama to'lqiniga o'rin bo'shatdi. Muhokamalar bilan parallel ravishda Telegram-kanallarda salbiy nashrlar chiqа boshladi, bu esa koordinatsiyaga qo'shimcha ishora qildi. Tarqatuvchilar muhokamalar uchun salbiy fon yaratibgina qolmay, loyiha atrofida mif shakllantirdi va maqsadli auditoriyada sun'iy shubhalar ekdi.
Углублённое исследование
Aniqlangan uyushtirilgan axborot hujumlari alohida ishlab chiqishni talab qildi, monitoring va analitika esa vaziyatni boshqarish vositasiga aylandi.
Bunday holatlarda eng muhimi — sodir bo'layotgan narsani o'z vaqtida qayd etish. Axborot maydonidagi o'zgarishlarni dastlabki bosqichda o'tkazib yuborilsa, sun'iy negativlik juda tezda haqiqiy jamoatchilik fikri sifatida qabul qilina boshlaydi. Uni media ilib oladi va nativ muhokamalar hisobiga haqiqiy foydalanuvchilar kuchaytiradi — keyinchalik ishlash ancha qiyinroq bo'ladigan barqaror idrok doirasi shakllanadi.
Chorvoq suv omborida loyiha bo'yicha jamoat tinglovlaridan keyingi davr ibratli bo'ldi. Tadbir o'tgach ko'p o'tmay yangilik Telegram-kanallarida va OAV kanallarida loyihaga so'zma-so'z bir xil tezislar va bir xil tanqid iboralari bilan sinxron nashrlar paydo bo'la boshladi. Materiallar bir-birini nafaqat mazmun jihatidan, balki alohida nutq konstruksiyalari darajasida ham takrorlab, go'yo organik jamoatchilik noroziligi effektini yaratdi.
Allaqachon aniqlangan bir xil sharhlar to'lqinlari fonida bu axborot bosimi bir vaqtning o'zida bir necha darajada — foydalanuvchi muhokamalar orqali ham, media maydoni orqali ham olib borilganining qo'shimcha belgisiga aylandi.
Kommunikatsiya strategiyasini tuzatdik
Yaqinlashib kelayotgan axborot inqirozi aniqlangach, vazifa tanqidga javob berish emas, balki haqiqiy foydalanuvchi munozarasini sun'iy boshqarilayotgan hujumdan ajratish va negativlikni mustahkamlanishiga yo'l qo'ymaslik edi.
Analitika kompleks muammoni aniqlash va jamoa alohida xabarlarga javob beradigan reaktiv modeldan kun tartibi bilan tizimli ishlashga o'tish imkonini berdi.
Tizimli yondashuv bir necha darajada kommunikatsiyani nazarda tutdi:
• Taxminlarni faktlar bilan almashtirish uchun tushuntiruvchi kontent joylashtirish;
• Ekspert sharhlari va fikr liderlari nashrlarini chop etish;
• Rasmiy vakillar tomonidan muhokamalar bilan ishlashni kuchaytirish.
Urg'u deyarli hech qachon ishlamaydigan negativni «ustidan qichqirish» urinishlariga emas, balki axborot maydonidagi balans va munozaralarning o'z mantig'ini o'zgartirishga qaratildi. Buning natijasida maqsadli auditoriyaga asosiy xabarlarni yetkazish va shu tariqa axborot tashlashlar yordamida salbiy mifning shakllanishi va mustahkamlanishiga to'sqinlik qilish muvaffaq bo'ldi. Buni axborot maydonida pozitivlikning o'sishi tasdiqladi — salbiy tezislarning tarqalishi o'rniga.
Axborot maydonini muntazam monitoring qilish va tahlil qilish loyihaga axborot hujumini o'z vaqtida aniqlash va kommunikatsiya strategiyasini tezda tuzatish imkonini berdi.
Ko'p darajali tizimli kommunikatsiyalarga o'tish barqaror samara berdi:
• Bir xil turdagi xabarlar zichligi kamaydi;
• Munozaralar xilma-xilroq bo'ldi, ko'proq nuqtai nazarlar paydo bo'ldi;
• Narrativ tashqaridan boshqariladigan bo'lishdan to'xtadi.
Muhokamalar yana jonlana boshlaganda — bu axborot hujumidagi asosiy burilish nuqtasi.
Sea Breeze Uzbekistan loyihasida bu o'tish juda tez sodir bo'ldi — 5 hafta ichida negativlik va pozitivlik nisbatini o'zgartirish muvaffaq bo'ldi. Axborot maydonidagi pozitiv ulushi 75 foizga oshdi. Negativlik yo'qolmadi, lekin kun tartibini belgilashdan to'xtadi.
Antikrizis kommunikatsiyalarning asosiy vazifasi — ideal manzara illyuziyasini yaratish emas, balki loyiha, mahsulot yoki xizmat haqida qanday gapirish ustidan nazoratni qaytarish. Bugungi kunda axborot hujumlari kamdan-kam to'g'ridan-to'g'ri bo'ladi, ko'pincha ular odamlarning fikrlari sifatida niqoblanadi va organik munosabatlar kabi ko'rinadi. Tizimli monitoring bo'lmasa, birini ikkinchisidan ajratish deyarli mumkin emas. Analitikasiz negativlik foydalanuvchilar uchun haqiqatning bir qismi bo'lib qolaverardi. Analitika bilan esa — boshqariladigan jarayonga aylandi.

Своевременно выявили информационную атаку
Agalarov Development — международная девелоперская компания, реализующая проекты нового поколения в странах СНГ, Европы и Азии. Общий портфель компании включает более 60 проектов, в том числе всесезонный курорт Sea Breeze Uzbekistan.
GRANDPR — ташкентское агентство, которое специализируется на стратегических коммуникациях, включающих комплексное развитие бренда, PR, рекламу и работу над репутацией.
Sea Breeze Uzbekistan — уникальный для страны проект курорта на берегу Чарвакского водохранилища, который получил поддержку государства. Водохранилище имеет стратегическое значение для Ташкента, так как является источником питьевой воды. Поэтому к строительству привлечено столько внимания, и за реализацией проекта наблюдают как граждане, так и представители бизнеса и власти.
В проектах с высокой публичной чувствительностью почти не бывает тихого старта. Любая новая застройка, особенно в значимой локации, сразу оказывается в поле эмоций, мнений и споров. Это стандартный процесс, во время которого формируется общественное восприятие. Поэтому критически необходима непрерывная работа с репутацией, в частности — мониторинг информационного поля.
Чтобы отслеживать восприятие целевой аудитории и управлять им на всех этапах реализации проекта, требовалось построить структуру аналитики инфополя, которая бы позволяла находить все целевые упоминания проекта, оценивать их контекст и фиксировать настроения людей относительно застройки. Например, разделять в инфопотоке реакции на инфраструктуру курорта, туристический потенциал и экологию. А также отслеживать отдельно восприятие проекта экспертами и обычными людьми.
Для этого использовали Brand Analytics.
Запустили мониторинг инфополя
Отслеживание медиаполя проекта — это рабочая система и способ постоянно держать руку на пульсе обсуждения.
Чтобы увидеть, как именно развиваются обсуждения, формируются ли волны активности или дискуссии распространяются естественно, требовалось отслеживать упоминания проекта в режиме реального времени и в динамике.
Автоматические графики по ключевым индексам в Сводном отчёте Brand Analytics, например, количество сообщений с учётом тональности, отображали изменение настроений в обсуждениях, а лента собранных публикаций позволяла детально проанализировать контекст сообщений за нужный период.
Курорт вызвал ожидаемо бурную реакцию: обсуждения, вопросы, сомнения. Всё усложнялось тем, что водохранилище — источник питьевой воды для Ташкента, и тема экологии сразу стала одной из ключевых. Негатив в обсуждениях был, и это тоже нормально. В антикризисной коммуникации важно не отсутствие негатива, а его природа и динамика.
Ахтам Буриев
Старший специалист по работе с Brand Analytics
Обнаружили пики обсуждений и поняли, что это атака
Мониторинг динамики дискуссий в связи со строительством проекта подсветил странное поведение пользователей. Это не было похоже на обычную волну интереса.
Лента сообщений выглядела, как перегрев темы:
• Плотный поток сообщений;
• Похожие формулировки;
• Синхронное появление публикаций.
Резкие изменения отображались на графике сообщений.
Динамика тональности
Анализ позволил выявить чёткий паттерн. Одинаковые — не просто по содержанию, а дословно — сообщения (как посты, так и комментарии) публиковали разные авторы на нескольких источниках. Можно было сделать вывод, что это не просто негатив, а организованная активность.
Углублённое исследование подтвердило гипотезу, ведь оказалось, что аккаунты авторов были либо совершенно новыми, либо имели минимальную историю действий. При этом такие обсуждения быстро разгонялись — и так же быстро затухали, уступая место следующей волне обсуждений с аналогичными тезисами. Параллельно обсуждениям начали выходить негативные публикации в Telegram-каналах, что дополнительно указывало на координацию. Авторы посевов не просто создавали негативный фон обсуждений, но формировали миф вокруг проекта и сеяли искусственные сомнения у целевой аудитории.
Углублённое исследование
Выявленные организованные информационные атаки требовали отдельной проработки, а мониторинг и аналитика стали инструментом управления ситуацией.
Самое важное в таких случаях — вовремя зафиксировать происходящее. Если пропустить изменения инфополя на раннем этапе, искусственный негатив очень быстро начинает восприниматься как реальное общественное мнение. Его подхватят медиа и усилят реальные пользователи за счет нативных обсуждений — сформируется устойчивая рамка восприятия, с которой потом будет гораздо сложнее работать.
Показательным оказался период после общественных слушаний по проекту на Чарвакском водохранилище. Вскоре после мероприятия в новостных Telegram-каналах и каналах СМИ начали синхронно появляться публикации с дословно одинаковыми тезисами и идентичными формулировками критики проекта. Материалы повторяли друг друга не только по смыслу, но и на уровне отдельных речевых конструкций, создавая эффект якобы органического общественного недовольства.
На фоне уже выявленных волн однотипных комментариев это стало дополнительным сигналом того, что информационное давление велось одновременно на нескольких уровнях — как через пользовательские обсуждения, так и через медиаполе.
Скорректировали коммуникационную стратегию
После того, как выявили надвигающийся информационный кризис, задача была не в том, чтобы ответить на критику, а в том, чтобы отделить реальную пользовательскую дискуссию от искусственно управляемой атаки — и не дать закрепиться негативу.
Аналитика позволила обнаружить комплексную проблему и перейти от реактивной модели, где команда отвечает на отдельные сообщения, к системной работе с повесткой.
Системный подход подразумевал коммуникацию на нескольких уровнях:
• Размещение разъясняющего контента, чтобы заменить домыслы фактами;
• Публикация экспертных комментариев и лидеров мнений;
• Усиление работы с обсуждениями от официальных представителей.
Упор был сделан на изменение баланса в инфополе и логики самих дискуссий, а не на попытках «перекричать» негатив, которые почти никогда не работают. Благодаря этому удавалось донести ключевые сообщения до целевой аудитории и, следовательно, помешать сформировать и закрепить негативный миф с помощью вбросов. Это подтвердил рост позитива в инфополе — вместо распространения негативных тезисов.
Регулярный мониторинг и аналитика инфополя позволили вовремя выявить информационную атаку на проект и оперативно скорректировать коммуникационную стратегию.
Переход к системным многоуровневым коммуникациям дал стабильный эффект:
• Снизилась плотность однотипных сообщений;
• Дискуссии стали более разнообразными, появилось больше точек зрения;
• Нарратив перестал быть управляемым извне.
Когда обсуждения снова становятся живыми — это ключевой перелом при информационной атаке.
В проекте Sea Breeze Uzbekistan этот переход произошел достаточно быстро — за 5 недель удалось изменить соотношение негатива и позитива. Доля позитива в инфополе выросла на 75%. Негатив не исчез, но перестал определять повестку.
Главная задача антикризисных коммуникаций — не создать иллюзию идеальной картины, а вернуть контроль над тем, как говорят о проекте, продукте или услуге. Сегодня информационные атаки редко бывают прямолинейными, чаще всего они маскируются под мнения людей и выглядят как органические реакции. И без системного мониторинга отличить одно от другого практически невозможно. Без аналитики негатив остался бы частью реальности для пользователей. А с аналитикой — стал управляемым процессом.