RQ agency — Digital PRga yoʻnaltirilgan AMDG xalqaro guruhidagi agentlik boʻlib, obroʻ-eʼtibor muhiti bilan ishlashdan tortib digital-fazoda brendni ilgari surish boʻyicha keng qamrovli strategiyani ishlab chiqish va amalga oshirishgacha bo'lgan keng koʻlamli vazifalarni hal qiladi.
Kompaniya — portfelida bir nechta brendlarga ega motor moylarining yirik ishlab chiqaruvchisidir.
Motor moylarini ishlab chiqaruvchisining brendlari allaqachon Rossiyada tanilgan, shuning uchun uning qarshisidagi maqsad — MDH bozorlariga chiqish orqali biznesni kengaytirish edi. Biznes maqsadi B2C va B2B yo'nalishlariga bo'lingan: yangi mijozlar va hamkorlarni jalb qilish - talab hosil qilish kerak edi.
Bu uchun moy ishlab chiqaruvchisi uchun yangi bo'lgan hududlarda savdo tam’galari bo’yicha bilimlarni oshirish lozim edi.
Buyurtmachi allaqachon Rossiyada ORM vositalari bilan ishlashda ijobiy tajribaga ega edi, shuning uchun boshqa mamlakatlarda 3 ta brendni targ'ib qilish uchun obro' marketingidan - klassik OAV qo'llab-quvvatlashi vositalarisiz (reklama, PR va boshqalar) foydalanishga qaror qilindi.
Iste'molchilar soni ortib borayotganligida mahsulotlarga talabni shakllantirish va obro'ga tahdidlarni yumshatish kerak edi.
Loyiha jamoasiga quyidagi maqsadlar qo'yildi:
- MDH onlayn muhitida 3 ta brendning eslatilish, muhokama qilish va mavjudligini oshirish.
- Fokusli hududlarda 40% motor moylari segmentida brendning Share Of Voice — 40% ulushiga erishish.
Rag'batlantirish uchun fokus hudud tanlandi
Bir vaqtning o'zida 6 ta yangi bozor bilan ish yaratish — katta chaqiriq, shuning uchun birinchi bosqichda rag'batlantirishni eng samarali boshlash uchun fokus hududlar aniqlandi. Buning uchun foydalanuvchilar allaqachon mahsulot toifasiga qiziqish bildirayotgan mamlakatlar tanlandi.
Tadqiqot doirasida "motor moyi" toifasidagi brendlarni monitoring qilish uchun mavzu yaratildi.
Mavzuni yaratishda mamlakatlar bo’yicha qat'iy cheklash filtrlari sozlandi, ammo til sozlamalari uchun esa mahalliy tillardan tashqari, shevalardagi mos keladigan xabarlarni o'tkazib yubormaslik uchun "til aniqlanmagan" filtridan ham foydalanildi.
Barcha hududlar bo'ylab mavzuga doir xabarlarni yig’gandan so'ng, Brand Analytics dagi Geografiya hisoboti yordamida eng faol muhokamaga ega mamlakatlar aniqladi.
Geografiya aniqlangan barcha xabarlar quyidagicha taqsimlandi:
- Qozog‘iston — 53%;
- Belarus — 40%;
- Ozarbayjon, Oʻzbekiston, Tojikiston va Qirgʻiziston — jami 7%.
ORM kampaniyasi uchun ustuvor mintaqa sifatida Qozog‘istonni tanlashga qaror qilindi.
Bundan tashqari, strategiyani ishlab chiqish va mintaqadagi kampaniya dinamikasini kuzatish uchun Qozog'istondagi brendlarning ulushi baholandi.
SOV (Share Of Voice) — brendning axborot oqimidagi ulushidir.
Buning uchun barcha xabarlarga uyerda eslatilgan brendlar teglari, jumladan, mijoz va raqobatchilarning brendlarining teglari berildi. Teglar hisobot yordamida Qozog‘istondagi ijtimoiy tarmoqlarda brend eslatishlari nisbati baholandi. Ma'lum bo'lishicha, ishlab chiqaruvchining brendlari umumiy namunadagi xabarlarning atigi 12 foizida eslatilgan.
Qozog'iston bozori — onlayndagi eng faollardan biri, shuning uchun unga alohida e'tibor berildi. Brand Analytics tufayli biz ish uchun asosiy maydonlarni aniqladik, maqsadli auditoriya bilan tekshirdik, muhokamalarga tezkorlik bilan mahalliy vakilni kiritdik va brendlar bo‘ylab kayfiyatdagi o‘zgarishlarni kuzatdik.
Maqsadli auditoriya o'rganildi
Obro' marketingi bilan ishlash uchun ijtimoiy media bo’yicha monitoring 3 yo'nalish bo’yicha amalga oshirildi, ularning asosida Brand Analytics mavzu yig’ini uchun qidiruv so'rovi tuzildi:
- raqobatchi brendlar;
- mijoz brendlari va mahsulotlari;
- mahsulot toifalari bo'yicha keng semantika (rus va mahalliy tillarda).
Aloqa strategiyasini ishlab chiqish uchun 30 kunlik eslatishlar yig'ildi va retrospektiv tarzda o'rganildi.
Xabarlarni tahlil qilish quyidagi savollarga javob berishga imkon berdi:
- Brendlarning maqsadli auditoriyasi kim?
- U qanday maydonlardan foydalanadi?
- Kommunikatsiya orqali qanday asosiy xabarlarni yetkazish kerak?
Xabarlarni hududlar bo'yicha segmentlash uchun Mamlakatlar filtri foydalanildi. Keyinchalik u mahalliy jamoalarga brend va toifalardagi xabarlarning umumiy oqimida kerakli eslatishlarni topishga yordam berdi.
Keyinchalik, har bir hudud bo’yicha maqsadli auditoriyaning "joziba markazlari" aniqlandi - katta guruhlar, odatda VKontakte da, buyerda motor moylari faol muhokama qilinadi. Qidirish uchun hamjamiyatlar hisobotidan foydalanildi, bunda guruhlar nafaqat xabarlar soni bo‘yicha, balki potensial samaradorlikni baholash uchun auditoriya va jalb etilganlik bo‘yicha ham tartiblangan.
Hamjamiyatlarning kontent tahlil qilish rus tilida materiallarni tayyorlash mumkin bo’lganlarini - va qozoq tilida bo’lganlari ham (manbadagi xabarlarning aksariyat bo’lgan tiliga qarab) aniqlashga yordam berdi. Buni avtomatik filtrlash yordamida ham amalga oshirish mumkin edi.
Hamjamiyat hisobotidagi ma'lumotlar maqsadli auditoriya segmentlarini ajratish uchun Manbalar va Mualliflar hisobotlari tahlillari bilan boyitildi. Olingan ma'lumotlar Rossiya bozori bilan tajriba asosida shakllangan brend mahsulotlarining auditoriyasi haqidagi farazlarni tasdiqladi. Bundan tashqari, quyidagilar tomonidan foydalanadigan eng yaxshi maydonlar aniqlandi:
- Avtomobil ishqibozlari
- Taksi haydovchilari
- TXS egalari
- va har bir mintaqadagi boshqa maqsadli auditoriya segmentlari.
Yig’ilgan ma'lumotlarga asoslanib, biz har bir auditoriya o'z slengida gapiradi degan farazni tasdiqladik, biz buni tushunishimiz va ishlatishimiz kerak. Va albatta, eng tez-tez muhokama qilinadigan muammolar va ularning konteksti bir-biridan farq qiladi. Shunday qilib, TXS egalari avtomobillari taksi parklarida xizmat ko'rsatiladigan taksi haydovchilariga qaraganda avtomobil ishqivozlariga - doimiy mijozlariga ko'proq quloq tutishadi.
Har bir maqsadli auditoriya bilan muloqot qilish uchun mijoz bilan birgalikda asosiy xabarlar shakllantirildi va kommunikatsiya uchun ustuvor yo’nalishlar belgilandi. Masalan, keng auditoriya uchun - asosiy e'tibor moyning narxiga va ishlab chiqaruvchining ishonchliligiga, professionalroq auditoriya uchun esa -ishlatiladigan asos va qo'shimchalarga qaratiladi.
Xalqaro jamoa tuzildi
Manbalar va jamoalar orasida foydalanuvchilar faqat milliy tillarda muloqot qiladiganlari bo'lganligi sababli, loyiha jamoasini ona tilida so'zlashuvchilar hisobidan kengaytirish kerak edi. Xalqaro jamoa samarali faoliyat yurita olishi uchun nomzodlar ham rus tilini, ham targ‘ibot hududlari tillaridan kamida bittasini (belarus, ozarbayjon, tojik, qozoq, qirg‘iz, o‘zbek va ularning dialektlarini) bilishi kerak edi.
Bundan tashqari, mahalliy madaniyat va an'analar bilan tanish bo'lgan mutaxassislar tabiiy ravishda faol suhbatlarga qo'shilib, munozaralarni boshlashlari mumkin edi.
Natijada ORM brendlari ustida 11 kishi ishladi:
- loyiha rahbari
- akkaunt-menejer
- dizayner
- negativni kuzatish va qayta ishlash bo'yicha 4 ta mutaxassis
- 4 ta kopirayter.
Mijoz uchun chaqiriq biz uchun ham chaqiriq bo'ldi: qisqa vaqt ichida jamoani yig'ish va MDH bozorida ishlashga moslashish kerar edi. Brand Analytics ma'lumotlaridan foydalanib, biz ma'lum brendlar atrofidagi tendentsiyalar va kayfiyatlar kuzatdik va targ'ib qilish uchun mahalliy "hiylalarni" amalga oshirdik.
Muhokamalarga kiritish va suhbatlarni boshlash
Ko'p tilli jamoa Brand Analytics da rus va mahalliy tillarda qidiruv so'rovini yaxshiladi, shu jumladan kalit so'zlarni eng keng tarqalgan dialektlar bilan to’ldirdi. Bu tufayli forumlar va ijtimoiy tarmoqlarda yanada dolzarb muhokamalarni, OAV, mulohazalar saytlari, geoservislar va marketpleyslarda sharhlarni topish mumkin bo'ldi.
Loyiha mutaxassislari ushbu maydonlarga kiritilardi va 3 ta brend mahsulotlariga talabni yuzaga keltirdi. Obro' bilan kompleks ishning bir qismi sifatida:
- Texnik xizmat stantsiyalari sahifalarida savollar va fikr-mulohazalar qoldirilgan (ham hamkorlar va ham mijozlar o'rtasida bilimlarni oshirgan);
- Ijtimoiy tarmoqlarda maqsadli auditoriya bilan tematik suhbatlarga qo'shildi;
- Mahalliy OAV da ekspert materiallari chop etildi.
Muntazam ORM vazifalardan tashqari, jamoaning e’tibori mijozlarning brendlari bilan bog'liq faol "jonli" muhokamalarni kuzatish va tezkor qayta ishlashga qaratilgan edi. Guruhlar va forumlardagi suhbatlarning eng katta qamrovi odatda nashr etilgandan keyingi birinchi soatlarda bo'ladi. Bunday eslatishlarni o‘z vaqtida topish va mutaxassislarni muhokamalarga qo‘shish uchun Brand Analytics ning Telegram bilan integratsiyasi sozlandi, unda faol tematik suhbatlar haqidagi bildirishnomalar ulandi.
Ish davomida ko'p tilli jamoaning yana bir afzalligi aniqlandi. Bitta mamlakat doirasida til kesishuvlari ko'pincha sodir bo'lardi. Misol uchun, profilda Qozog'iston deb ko'rsatilgan ayrim pabliklarda ular ko'proq o'zbek va qirg'iz tillarida muloqot qilingan. Loyiha jamoasi ushbu xususiyatlarga moslashardi: tegishli mutaxassislarni jalb qilardi yoki dialog bir vaqtning o'zida bir nechta tillarda olib borilsa "aralash" tilga o'tardi.
Natijalar
Mahalliy targ'ibot bo'yicha muntazam ishlar tufayli motor moyi ishlab chiqaruvchisi yangi hududlarda brend tanilishini sezilarli darajada oshirishga muvaffaq bo'ldi:
- Brendlarning Motor moylari segmentidagi Share Of Voice Qozog'istonda 74% gacha o'sdi (bunda KPI — 40%);
- MDH onlayn muhitida 3 ta brendning eslatilishi va muhokama qilish soni 14 barobarga oshdi;
- Mijoz brendlaridan biri MDHning oltita asosiy mamlakatlari bozorida SOV yetakchisiga aylandi;
- Buyurtmachining brendlarini Ijobiy tonalikka ega bo'lgan eslatishlar ulushi 80% dan oshdi;
- MDHning oltita davlati bo'yicha boshlangan muhokamalar haqida jami milliondan ortiq ko'rib chiqildi;
- Mijoz mahsulotlariga bo'lgan qidiruv so’rovi 24 barobar oshdi, bu esa bilimlarning o'sishidan dalolat beradi.
Tanilish bilan birga ish geografiyasi kengaydi. Dastlabki bosqichda e'tibor faqat Qozog'istonning bir nechta yirik shaharlariga qaratilgan bo'lsa, vaqt o'tishi bilan loyiha jamoasi barcha muhokamalarni o'zlari joylashgan barcha shaharlarda ko'rib chiqishni boshlashdi. Misol uchun, tahliliy ma'lumotlarga ko'ra, motor moylari Qozog'iston Respublikasining 49 shahridagi onlayn hamjamiyatlarda muhokama qilinadi, demak uyerda brendlar uchun maqsadli auditoriya mavjud.

Как выйти на рынки стран СНГ, используя инструменты репутационного маркетинга
RQ agency — агентство в международной группе AMDG с фокусом на Digital PR, решает широкий спектр задач: от работы с репутационным окружением до разработки и реализации комплексной стратегии продвижения бренда в digital-пространстве.
Компания — крупный производитель моторных масел с несколькими брендами в портфеле.
Бренды производителя моторных масел уже известны в России, поэтому перед ним стояла цель — масштабировать бизнес за счёт выхода на рынки стран СНГ. Бизнес-цель делилась на B2C и B2B направления: было необходимо привлечь новых клиентов и партнёров - сформировать спрос.
Для этого требовалось увеличить знание торговых марок в новых для производителя масел регионах.
У заказчика уже был положительный опыт работ с ORM-инструментами в России, поэтому для продвижения 3 брендов в других странах было решено использовать репутационный маркетинг - без инструментов классической медийной поддержки (реклама, PR и так далее).
Было необходимо сформировать спрос на продукцию и нивелировать репутационные угрозы при росте количества потребителей.
Перед командой проекта были поставлены цели:
- Увеличить упоминаемость, обсуждения и присутствие 3 брендов в онлайн-среде СНГ.
- Достичь Share Of Voice бренда в сегменте моторных масел — 40% в фокусных регионах.
Выбрали фокусный регион продвижения
Построить работу сразу с 6 новыми рынками — большой вызов, поэтому на первом этапе определили фокусные регионы, с которых наиболее эффективно начать продвижение. Для этого выбрали страны, где пользователи уже показывают заинтересованность в продуктовой категории.
В рамках исследования создали тему для мониторинга брендов в категории «моторное масло».
При создании темы настроили фильтры строгого ограничения по странам, а вот для настройки языка, кроме локальных языков, использовали также фильтр «язык не определён», чтобы не пропустить релевантные сообщения на диалектах.
После сбора тематических сообщений среди всех регионов с помощью отчёта География в Brand Analytics были определены страны с наиболее активными обсуждениями.
Все сообщения, где определена география, распределились следующим образом:
- Казахстан — 53%;
- Беларусь — 40%;
- Азербайджан, Узбекистан, Таджикистан и Кыргызстан — 7% суммарно.
Было принято решение выбрать Казахстан в качестве приоритетного региона для ORM-кампании.
Кроме того, для выстраивания стратегии и отслеживания динамики кампании по региону — оценили Share Of Voice брендов в Казахстане.
SOV (Share Of Voice) — доля бренда в информационном потоке.
Для этого всем сообщениям присвоили теги брендов, которые там упоминаются, включая бренды заказчика и конкурентов. С помощью отчёта Теги оценили соотношение упоминаемости брендов в соцмедиа Казахстана. Оказалось, что бренды производителя упоминались лишь в 12% сообщений от общей выборки.
Рынок Казахстана — один из наиболее активных в онлайне, поэтому ему было уделено особое внимание. Благодаря Brand Analytics мы определили ключевые площадки для работы, сверились с ЦА, оперативно внедряли локального представителя в обсуждения и отслеживали изменение настроений по брендам.
Изучили целевую аудиторию
Для работы с репутационным маркетингом мониторинг соцмедиа проводился по 3 направлениям, на основе которых был составлен поисковой запрос для сбора темы Brand Analytics:
- бренды-конкуренты;
- бренды и продукты заказчика;
- широкая семантика по категории товара (на русском и локальных языках).
Чтобы разработать коммуникационную стратегию, ретроспективно собрали и изучили упоминания за 30 дней.
Анализ сообщений позволил ответить на следующие вопросы:
- Кто целевая аудитория брендов?
- Какими площадками она пользуется?
- Какие ключевые сообщения нужно донести с помощью коммуникации?
Чтобы сегментировать сообщения по регионам, использовали фильтр Страны. В будущем он же помогал локальным командам находить необходимые упоминания в общем потоке брендовых и категорийных сообщений.
Далее по каждому региону выявили «центры притяжения» целевой аудитории — крупные группы, как правило, во ВКонтакте, где активно обсуждают моторные масла. Для поиска использовали отчёт Сообщества, где группы ранжировали не только по количеству сообщений, но и по аудитории и вовлечённости, чтобы оценить потенциальную эффективность.
Контент-анализ сообществ помог определить те, для которых можно было готовить материалы на русском языке, а для которых — на казахском (в зависимости от преобладающего языка сообщений в источнике). Сделать это можно было также с помощью автоматической фильтрации.
Данные из отчёта Сообщества обогатили аналитикой отчётов Источники и Авторы, чтобы выделить сегменты целевой аудитории. Полученные данные подтвердили сформированные на основе опыта с российским рынком гипотезы об аудитории продукции брендов. Дополнительно выделили топ площадок, которыми пользуются:
- Автолюбители
- Таксисты
- Владельцы CTO
- и другие сегменты целевой аудитории в каждом регионе.
На основании собранного массива данных мы подтвердили гипотезу, что каждая аудитория разговаривает на своем сленге, который нам необходимо будет также понимать и использовать. И конечно, различаются наиболее часто обсуждаемые проблемы и их контекст. Так владельцы СТО больше прислушиваются к автолюбителям - постоянным клиентам, чем к таксистам, авто которых обслуживают на базе таксопарков.
Для общения с каждой из ЦА совместно с клиентом были сформулированы ключевые сообщения и расставлены акценты для коммуникации. Например, для широкой аудитории - фокус на стоимость масла и на надёжность производителя, а для более профессиональной - на используемую базу и присадки.
Сформировали международную команду
Так как среди источников и сообществ были те, где пользователи общались только на национальных языках, было необходимо расширить команду проекта за счёт носителей языков. Кандидаты должны были владеть и русским, и хотя бы одним из языков регионов продвижения (белорусским, азербайджанским, таджикским, казахским, киргизским, узбекским и их диалектами), чтобы международная команда эффективно функционировала.
Кроме того, специалисты, знакомые с местной культурой и традициями, могли нативнее интегрироваться в активные беседы и инициировать обсуждения.
В результате над ORM брендов работали 11 человек:
- руководитель проекта
- аккаунт-менеджер
- дизайнер
- 4 специалиста по мониторингу и отработке негатива
- 4 копирайтера.
Вызов для клиента стал и вызовом для нас: в сжатые сроки нужно было собрать команду и адаптироваться под работу на рынке СНГ. Используя данные Brand Analytics, мы отслеживали тенденции и настроения вокруг опредёленных брендов, внедряли локальные «фишки» для продвижения.
Внедрение в обсуждение и инициирование бесед
Мультиязычная команда усовершенствовала поисковый запрос в Brand Analytics на русском и локальных языках, в том числе, дополнив ключевые слова наиболее распространёнными диалектами. Благодаря этому удалось обнаруживать ещё больше актуальных обсуждений на форумах и в социальных сетях, комментариев в СМИ, отзовиках, геосервисах и маркетплейсах.
Специалисты проекта внедрялись на эти площадки и формировали спрос на продукцию 3 брендов. В рамках комплексной работы с репутацией:
- Инициировали вопросы и отзывы на страницах станций технического обслуживания (увеличивало знание как у партнёров, так и у клиентов);
- Присоединялись к тематическим беседам целевой аудитории в соцмедиа;
- Публиковали экспертные материалы в локальных СМИ.
Кроме регулярных ORM-задач, фокус команды был направлен на отслеживание и оперативную отработку активных «живых» обсуждений, связанных с брендами клиентов. Наибольшие охваты у бесед в группах и на форумах обычно в первые часы после публикации. Чтобы своевременно находить такие упоминания и включать специалистов в обсуждения, настроили интеграцию Brand Analytics с Telegram, куда подключили оповещения об активных тематических беседах.
Во время работы открылось ещё одно достоинство мультиязычной команды. В рамках одной страны часто случались языковые пересечения. Например, в некоторых пабликах, с указанным в профиле расположением - Казахстан, больше общались на узбекском и киргизском языках. Команда проекта подстраивалась под данные особенности: подключала соответствующих специалистов или переходила на «смешанный» язык, если диалог вёлся на нескольких языках одновременно.
Результаты
Благодаря регулярной работе по нативному продвижению производителя моторных масел удалось значительно увеличить узнаваемость брендов в новых регионах:
- Share Of Voice брендов в сегменте моторных масел вырос до 74% в Казахстане (при KPI — 40%);
- Количество упоминаний и обсуждений 3 брендов в онлайн-среде СНГ выросло в 14 раз;
- Один из брендов клиента стал лидером SOV на рынке шести ключевых стран СНГ;
- Доля упоминаний брендов заказчика с позитивной тональностью превысило 80%;
- Более миллиона просмотров у инициированных дискуссий суммарно по шести странам СНГ;
- Поисковый спрос продукции клиента увеличился в 24 раза, что проиллюстрировало рост знания.
Вместе с узнаваемостью увеличилась география работы. Если на начальном этапе фокус был только на нескольких крупнейших городах Казахстана, то со временем команда проекта стала обрабатывать все обсуждения во всех городах, где они были. Например, по данным аналитики, моторные масла обсуждают в онлайн-сообществах 49 городов Республики Казахстан, а значит, там есть целевая аудитория брендов.