Obro'ni nazorat qilishRaqobat tahliliKommunikatsion strategiya
Kompaniya issiqlik va ovoz o'tkazmaydigan materiallar ishlab chiqaruvchi xalqaro ishlab chiqaruvchidir.
RQ agency — Digital PRga yoʻnaltirilgan AMDG xalqaro guruhidagi agentlik boʻlib, obroʻ-eʼtibor muhiti bilan ishlashdan tortib digital-fazoda brendni ilgari surish boʻyicha keng qamrovli strategiyani ishlab chiqish va amalga oshirishgacha bo'lgan keng koʻlamli vazifalarni hal qiladi.
Izolyatsiya qiluvchi materiallarning xalqaro ishlab chiqaruvchisi allaqachon Qozog'iston bozorida taqdim etilgan edi, ammo biznesni kengaytirish va samarali kommunikatsiyalarni o'rnatish uchun brendlar raqobatchilar orasida qanday o'rin egallashini aniqlash va mahsulotning maqsadli auditoriyasini yaxshiroq tushunish kerak edi.
Buning uchun Qozog‘iston bo'yicha umuman va alohida shaharlar bo‘yicha chuqur raqobat tahlilini o‘tkazish va bozor bo'limlarida chuqur tahlil o'tkazish zarur edi.
Bundan tashqari, marketing faoliyati taqvimini shakllantirish uchun talabning mavsumiyligini baholash va hamkorlik uchun faol platformalar va fikr yetakchilarini aniqlash zarur edi.
Va, albatta, ham kommunikatsiya va ham mahsulotning o'zini yaxshilash uchun o'sish nuqtalarini aniqlash muhim edi.
Ijtimoiy tarmoqlar tahlili bunday tadqiqotlar uchun eng samarali vosita bo'lib chiqdi, chunki u bitta interfeysda quyidagilarni yig'ish imkonini berdi:
• sotsiologik va marketing ma'lumotlari
• retrospektiv ravishda va real vaqt rejimida.
Brend eslatishlari ikki tilda yig’ildi
Raqobat tahlili izolyatsion materiallar ishlab chiqaruvchilarning 12 brendi, hamda, ammo yig’imni qisqartirishi mumkin bo’lgan toifali langar so'zlarisiz muayyan mahsulot pozitsiyalarining eslatishlarini yig’ishdan boshlandi.
Brand Analytics tadqiqotiga ko‘ra, Qozog‘istonda onlayn muloqot uchun nafaqat davlat tili, balki rus tili va boshqa tillar ham keng qo‘llaniladi.
Shu bilan birga, Brand Analytics tizimi o‘nlab jahon tillarini, jumladan, qozoq tilini ham taniydi. Shu sababli, tegishli yig'imni maksimal darajada oshirish uchun kerakli kalit so'zlar ham rus va ham qozoq tillarida turli so'z shakllarida, yozishda oxiri va mumkin bo'lgan foydalanuvchi xatolarini hisobga olgan holda yozildi.
Mavzuni sozlash bosqichida Brand Analytics filtrlari orasida xalqaro brendlarni tadqiq qilish uchun muhim bo'lgan geografiya va til bo'yicha cheklov mavjud.
Monitoringning asosiy mavzusi uchun ma'lumot beruvchi xabarlar sonini ko'paytirish va axborot "shovqinini" kamaytirish uchun "Mamlakat" - Qozog'iston filtridan foydalanildi.
Bundan tashqari, mavzu faqat qozoq tilida semantika bilan biroq ularning geografiyasi yoki mualliflari ko'rsatilmagan manbalarda tegishli eslatmalarni yig'ish uchun geo - "Mamlakat aniqlanmagan" sozlamasi bilan yo'lga qo'yildi.
Xabarlarni arxivda yig'ish muddati — eng to'liq mavsumiy tadqiqot uchun 12 oyni tashkil etdi.
Xabarlar qatori yangilandi
Brend eslatishlari yig’ilgandan so'ng, mavzularni nomuvofiq xabarlardan tozalash kerak edi:
• spamdan;
• axborot shovqinidan (prinsipial ravishda o'rganilayotgan brendlar haqida emas);
• tahlil qilish uchun ma'no tarkibiga ega bo'lmagan boshqa xabarlardan.
Brendlarga oid, ammo tadqiqot uchun ahamiyatli boʻlmagan xabarlarni o’chirish uchun biz Brand Analytics da mavzular boʻyicha filtrlashdan foydalanildi.
Mavzu — bu xabar matni haqida aytilganlar: bir qator voqialar, hodisalar, muammolar, tushunchalar va boshqalar. Mashinali o'qitish algoritmlari yordamida tizim 50 dan ortiq turli mavzularni taniydi: ko'chmas mulk, UKX, IT texnologiyalari, banklar va kreditlar, gadjetlar va texnika, go'zallik, oziq-ovqat, kiyim-kechak va poyabzal, fan, jamoat transporti va boshqalar..
Quyidagi mavzulardagi xabarlar mavzulardan olib tashlandi:
• sotish e'lonlari,
• bo'sh ish o'rinlari,
• jinoyat
• va hokazo.
Bunday nashrlar olingan statistik ma'lumotlarni buzishi va mintaqadagi muhokama darajasi haqida noto'g'ri tasavvur yaratishi mumkin edi. Misol uchun, bitta do'kondan e'lonning ko'plab repost qilinishi tufayli ma'lum bir mahsulotning xayoliy mashhurligi ko'rinishi yaratiladi.
Keyinchalik, "Mualliflar" hisobotidan foydalanib, monitoring mavzusi bo'yicha — nashr etilgan xabarlar soni bo'yicha eng faol mualliflar aniqlandi - va ularning postlarining kontent tahlili o'tkazildi. Buning yordamida o'chiriladigan mavzularga aloqador bo'lmagan, ammo ahamiyatli bo'lmagan boshqa xabarlar segmenti aniqlandi. Ushbu xabarlarda: "Qoldiqlarni olib ketaman", "Ochiq paketni qidiryapman" va boshqalar kabi so'zlar mavjud edi. Bunday xabarlarning mavjudligi Qozog'istonda bozorning tasvirini ham buzishi mumkin. Bunga yo'l qo'ymaslik uchun muallif mavzudan olib tashlandi va uning xabarlari - ham arxivdan va ham avtomatik ravishda real vaqt rejimida axlat qutisiga ko'chirildi.
Shunga o'xshash ravishda, hamjamiyatlarda va boshqa ochiq sahifalarda almashish va sotishga qaratilgan xabarlar mavzusi tozalandi. Buning uchun "Hamjamiyatlar" hisobotida ko'rsatilgan kalit so'zlar asosida qidiruvdan foydalanildi.
Teglash tizimi ishlab chiqildi
Monitoring natijalarini keyingi talqin qilish uchun xabarlar uchun teglar tizimi ishlab chiqildi.
Teglar — ixtiyoriy matn teglari boʻlib, ularni toifalash va filtrlash uchun xabarlarga qoʻshish mumkin.
Birinchi darajada teglar uchta katta guruhga bo'lingan:
• brendlar bo'yicha,
• mahsulot toifalari bo'yicha,
• xususiyatlar bo'yicha.
Kalit so'zlarga (avtoteglar) asoslangan avtomatlashtirish brendlar bo'yicha teglashni optimallashtirish imkonini berdi. Qolgan teglar turlari xabarlar mazmunini tahlil qilgandan keyin tayinlangan.
Xususiyatlarni batafsil tahlil qilish uchun quyidagi teglar aniqlandi:
• sifat,
• narx,
• tavsiya,
• qo'llash usuli,
• tijorat,
• material xarajati,
• tarkib.
Olingan ma'lumotlar tahlil qilindik
Loyiha jamoasi Brand Analytics yordamida olingan miqdoriy va sifat ko‘rsatkichlarini tahlil qildi. Tahlil qilish uchun shu jumladan tizimning avtomatik hisobotlari ham ishlatildi.
Share of Voice
Umuman toifadagi raqobatchilar muhokamasidagi brendning ulushini baholash uchun ikkala mavzu bo‘yicha tahliliy hisobotlar excel ga eksport qilindi, nashrlarning to‘liq dubllari olib tashlandi va brend teglari bo‘lgan xabarlar hisoblab chiqildi.
Natijada, mijozning brendi Qozog'istonda eslatilish bo'yicha ikkinchi o'rinda ekanligi ma'lum bo'ldi. Biroq, bu ko’rsatkich segment yetakchisidan deyarli 2& baravar past bo'lib chiqdi. Bu hududda brend muhokamalarini rivojlantirish uchun katta potensial mavjudligini anglatardi.
Обсуждение брендов
Mavsumiy talab
Oylar bo'yicha xabarlar soni mahsulotga mavsumiy talabni aks ettiradi.
Asosiy avj nuqtasi (aprel — iyul) sanoatning mavsumiyligiga va izolyatsion materiallar bilan ishlash davriga to'g'ri keladi. Bu davrda tovarlarni tanlash va ulardan foydalanish bo'yicha ko'plab nativ muhokamalar bo'lgan.
Yil boshidagi (yanvar-fevral) ko'tarilishlar ushbu davr uchun xabarlarning qo'shimcha kontent tahlilini talab qildi. Ma'lum bo'lishicha, qishki mahsulot va brendlar eslatilganligi asosan mahalliy sotuvchilarning faoliyati bilan bog'liq bo'lib, ular bu davrda tovarlarni aksiyalari va sotishlarini o'tkazganlar.
Частотность упоминаний
Manbalar
Qaysi platformalar maqsadli auditoriya bilan kommunikatsiya qilish uchun eng mos ekanligini tushunish uchun turlari bo'yicha manbalar va ma'lum saytlardan olingan ma'lumotlar tahlil qilindi.
Mijoz mahsulotlari haqida eng ko'p eslatishlar "mulohazalar" turiga ega saytlarda joylashtirilgan. Bular asosan Qozogʻistondagi eng yirik marketpleyslar - kaspi.kz portalidagi xabarlar boʻlib, uyerda foydalanuvchilar oʻz mulohazalarini qoldirishlari mumkin.
Shuningdek, ijtimoiy tarmoqlar ham juda mashhur. Ular orasida eng ko'p nashrlar VKontakte va Instagramda. Bundan tashqari, xabarlar soni bo'yicha YouTube va TikTok muhim ulushga ega.
Источники упоминаний
Tonallik
Kommunikatsiyalardagi asosiy ko'rsatkichlardan biri — ijobiy xabarlar ulushi. Eslatishlarning ijobiy tonalligi potensial xaridorning Internetda ma'lumot qidirganda brendga yaxshi munosabatda bo'lishining garovidir, bu esa ma'lum bir ishlab chiqaruvchidan mahsulotni tanlash bo'yicha qaror qabul qilish jarayonini tezlashtiradi.
Kategoriya bo'yicha benchmarkni aniqlash va samaradorlikni yanada obyektivliroq baholash uchun raqobatdosh brendlarning har biri uchun tonallik nisbati tahlil qilindi, o'rtacha qiymat olindi va mijozning brendi qaysi o'rinni egallashini o'rganildi.
Benchmarkni shakllantirishdan oldin qo'shimcha ravishda avtomatik ravishda aniqlangan xabar tonalligini qo'lda tekshirish amalga oshirildi.
Kategoriyada pozitiv ulush bo'yicha o'rtacha ko'rsatkich 13% ni tashkil etdi, brend esa 34% dan ortiq ijobiy ulushga ega bo'lib, bu butun toifadagi eng yuqori ko'rsatkichdir.
Tonallik ulushi
Бенчмарк
Бренд клиента
Shuningdek, mijozning brendi Sadoqat indeksi bo’yicha ham yetakchi edi: 34 raqobatchilar orasida o'rtacha ko'rsatkich - 4.9 bo’lganda.
Sadoqat indeksi — ijobiy xabarlarning salbiy xabarlarga nisbati.
Лояльность
Mahsulot
Teglar tadqiqoti mahsulot bo'limida eng ko'p muhokama qilinadigan mavzularni aniqlash imkonini berdi. Misol uchun, mahsulotning eng mashhur toifasi issiqlik izolyatsiyalash materiallari bo'lib, ularga mahsulot eslatishlarining 88% bag’ishlangan. Biroq, Qozog'istonda ovoz o'tkazmaydigan materiallar haqida kam gapirilgan.
Tonallik va teg bo'yicha filtrlash yordamida o'tkazilgan xususiyat bo'yicha tahlil shuni ko'rsatdiki, foydalanuvchilar mijozning issiqlik izolyatsiyasi materiallari haqida narx-sifat nisbati bo'yicha eng ijobiy fikrlarni bildirishgan.
Auditoriya
Auditoriya Brend eslatilgan barcha xabarlar auditoriyasi 4 378 261 kishini tashkil etdi. Shu bilan birga, xabarlarga nisbatan foydalanuvchilarning jalb etilganligi har bir post uchun jami 8 ta harakatni tashkil etdi. Olingan ma'lumotlarga asoslanib, sotuvchilar va distribyutorlar bilan ijtimoiy tarmoqlarda qo'shma faollashtirishni boshlash to'g'risida qaror qabul qilindi.
Geografiya
Brand Analytics "Geografiya" avtomatik hisobotidagi ma'lumotlarni mamlakat va shahar darajasida tahlil qilish mumkin.
Natijada, shaharlar bo'yicha tadqiqotlar va keyingi xabarlarning mazmunini tahlil qilish muhokama reytingini shakllantirish va maqsadli auditoriya segmentlarini aniqlash imkonini berdi:
• Olmaota (asosan qurilish jamoalarining neytral brendlari eslatib o'tilgan postlari);
• Aqto'be (asosan qurilish gipermarketlari hamjamoyatlaridagi neytral postlar);
• Ostona (ko'pincha qurilish guruhlari tomonidan reklama postlaridagi eslatishlar).
Ushbu ma'lumotlar ma'lum hududlarda marketing kampaniyalarini yangilash imkonini berdi.
Keng qamrovli audit natijasida izolyatsion materiallar ishlab chiqaruvchisi biznesni rivojlantirish uchun muhim bo'lgan savollarga javob oldi:
• mijozning mahsulotlari va ularning raqobatchilari haqida nima deyishadi;
• brendning maqsadli auditoriyasi qaysi maydonlarda joylashgan;
• maqsadli auditoriya o'zini qanday tutadi;
• maqsadli auditoriya nimaga asoslanib qaror qabul qiladi;
• brend va raqobatchilar muhokamaralarning qancha qismini egallaydi.
Olingan ma'lumotlar Qozog'istonda brendning digital-mavjudligini rivojlantirish strategiyasini takomillashtirishga imkon berdi.
Misol uchun, YouTube va TikTok dagi digital-miks joylashuvlarini kiritish, ular ilgari kompaniya tomonidan ishlatilmagan, ammo mos ravishda 8% va 4% nativ eslatishlarni keltirgan.
Mijoz uchun hadudda digital-strategiyani rejalashtirish muhim edi va ijtimoiy tarmoqlarda raqobatchilar qanchalik faol ekanligini tushunmasdan buni qilishning imkoni yo’q edi. O’tkazilgan tahlil maydonlar va ularning maqsadli auditoriyalari haqida muhim insaytlarni ochib berdi.
Mahsulot bilan bog'liq global muammolar aniqlanmadi, ammo Qozog'istonda ushbu segmentda yetakchilikni boshqa brend katta farq bilan egallab turibdi, bu brend yo'nalishni rivojlantirish uchun nishon va benchmark bo'ldi.

Производитель изоляционных материалов
RQ agency — агентство в международной группе AMDG с фокусом на Digital PR, решает широкий спектр задач: от работы с репутационным окружением до разработки и реализации комплексной стратегии продвижения бренда в digital-пространстве.
Международный производитель изоляционных материалов уже был представлен на рынке Казахстана, однако для масштабирования бизнеса и построения эффективных коммуникаций требовалось узнать, какое место занимают бренды среди конкурентов, и лучше понять целевую аудиторию продукции.
Для этого было необходимо провести глубинный конкурентный анализ по Казахстану в целом и в срезе отдельных городов и определить бенчмарки рынка.
Кроме того, для формирования календаря маркетинговых активностей, нужно было оценить сезонность спроса и выявить активные площадки и лидеров мнения для сотрудничества.
И, конечно, было важно определить точки роста для совершенствования как коммуникации, так и самой продукции.
Аналитика соцмедиа оказалась наиболее эффективным инструментом для подобного исследования, так как позволяла в одном интерфейсе собрать:
- социологические и маркетинговые данные
- ретроспективно и в режиме реального времени.
Собрали упоминания брендов на двух языках
Конкурентный анализ начался с аккумулирования упоминаний 12 брендов-производителей изоляционных материалов, а также конкретных товарных позиций, но без категорийных якорных слов, которые могли бы сузить сбор.
По данным исследования Brand Analytics, для интернет-общения в Казахстане распространен не только государственный язык, но и русский, а также используются другие языки.
При этом система Brand Analytics распознает десятки мировых языков, включая казахский. Поэтому для максимизации релевантного сбора необходимые ключевые слова писались и на русском, и на казахском языках в различных словоформах с учетом окончаний и возможных пользовательских ошибок при написании.
Среди фильтров в Brand Analytics на этапе настройки темы есть ограничение по географии и языку, что важно для исследования международных брендов.
Для основной темы мониторинга был использован фильтр «Страна» — Казахстан, чтобы увеличить количество информативных сообщений и сократить информационный «шум».
Дополнительно была запущена тема с семантикой только на казахском языке, но с настройкой гео — «страна не определена», чтобы собрать релевантные упоминания в источниках, которые не отображают свою географию или авторов.
Период архивного сбора сообщений составил 12 месяцев — для наиболее полного сезонного исследования.
Актуализировали массив сообщений
После сбора упоминаний брендов было необходимо очистить темы от нерелевантных сообщений:
- спама;
- информационного шума (не об исследуемых брендах в принципе);
- других постов без смысловой нагрузки для анализа.
Чтобы удалить сообщения, связанные с брендами, но которые не имеют ценности для исследования, использовали фильтрацию по тематикам в Brand Analytics.
Тематика — это то, о чем говорится в тексте сообщения: круг событий, явлений, проблем, понятий и т. п. С помощью алгоритмов машинного обучения система распознает более 50 различных тематик: недвижимость, ЖКХ, IT-технологии, банки и кредиты, гаджеты и техника, красота, еда, одежда и обувь, наука, общественный транспорт и многие другие.
Из тем удаляли сообщения по тематикам:
- объявления о продажах,
- вакансии,
- криминал
- и т.д.
Такие публикации могли исказить полученную статистику и сформировать неправильную картину по обсуждаемости в регионе. Например, из-за множества репостов объявления одного магазина создается видимость мнимой популярности конкретного товара.
Далее с помощью отчёта «Авторы» выявили самых активных авторов по теме мониторинга — по количеству опубликованных сообщений — и провели контент-анализ их постов. Благодаря этому определили ещё один сегмент сообщений, которые не относились к удаляемым тематикам, но не являлись значимыми. Эти сообщения содержали такие слова: «заберу остатки», «ищу открытую упаковку» и так далее. Наличие подобных сообщений также могло исказить картину рынка в Казахстане. Чтобы избежать этого, автора удаляли из темы, а его сообщения — перемещались в корзину как архивно, так и автоматически в режиме реального времени.
Аналогичным образом очистили тему от сообщений в сообществах и других публичных страницах, направленных на обмен-продажу. Для этого воспользовались поиском на основе заданных ключевых слов в отчёте «Сообщества».
Разработали систему тегирования
Для последующей интерпретации результатов мониторинга была разработана система тегов для сообщений.
Теги — это произвольные текстовые метки, которые можно добавить к сообщениям, для их категоризации и фильтрации.
На первом уровне теги делились на три больших группы:
- по брендам,
- по товарным категориям продуктов,
- по атрибутам.
Оптимизировать тегирование по брендам позволила автоматизация на основе ключевых слов (автотеги). Остальные типы тегов выставлялись после контент-анализа сообщений.
Для детального атрибутивного анализа выделили следующие теги:
- качество,
- стоимость,
- рекомендация,
- способ применения,
- коммерция,
- расход материала,
- состав.
Проанализировали полученные данные
Команда проекта проанализировала количественные и качественные показатели, которые получила с помощью Brand Analytics. Для анализа в том числе использовались автоматические отчёты системы.
Share of Voice
Чтобы оценить долю бренда среди обсуждений конкурентов по категории в целом, аналитические отчёты по обеим темам экспортировали в excel, удалили полные дубли публикаций и посчитали сообщения с брендовыми тегами.
В результате выяснилось, что бренд клиента занимает второе место по упоминаемости в Казахстане. Однако этот показатель оказался почти в 2 раза ниже, чем у лидера сегмента. Это означало большой потенциал по росту брендовых обсуждений в регионе.
Сезонный спрос
Количество сообщений по месяцам отражает сезонный спрос на продукцию.
Основной пик (апрель — июль) соответствует сезонности отрасли и периоду проведения работ с изоляционными материалами. В этот период было много нативных обсуждений выбора и эксплуатации товара.
А всплески в начале года (январь — февраль) потребовали дополнительного контент-анализа сообщений за этот период. Оказалось, что зимняя упоминаемость продукции и брендов была преимущественно связана с активностью локальных продавцов, которые в этот период устраивали акции и распродажи товаров.
Источники
Чтобы понять, какие площадки больше всего подходят для коммуникации с целевой аудитории, были проанализированы источники по типу и данные конкретных сайтов.
Наибольшее количество упоминаний о продукции клиента оказалось размещено на сайтах с типом «отзывы». В основном это были сообщения на портале kaspi.kz - крупнейшем макретплейсе в Казахстане, где пользователи могут оставлять свои отзывы.
Также очень популярны социальные сети. Среди них больше всего публикаций — во ВКонтакте и Instagram. Кроме того, значимую долю по числу сообщений занимают YouTube и TikTok.
Тональность
Один из ключевых показателей в коммуникациях — доля позитивных сообщений. Позитивная тональность упоминаний является залогом хорошего отношения потенциального покупателя к бренду, когда он ищет информацию в интернете, что ускоряет процесс принятия решения о выборе продукции определенного производителя.
Чтобы определить бенчмарк по категории и более объективно оценивать эффективность, проанализировали соотношение тональностей у каждого из брендов-конкурентов, вывели среднее значение и изучили, какое место занимает бренд клиента.
Перед формированием бенчмарка дополнительно провели ручную валидацию автоматически определенной тональности сообщений.
Среднее значение по доле позитива в категории составило 13%, в то время как у бренда этот показатель превышал 34% и был наивысшим по всей категории.
Доля тональности
Также бренд клиента был лидером по индексу Лояльность: 34 при среднем показателе среди конкурентов — 4,9.
Индекс Лояльность — соотношение количества позитивных сообщений к негативным.
Продукт
Исследование тегов позволило выявить наиболее обсуждаемые темы в продуктовом срезе. Например, самой популярной категорией товаров стали теплоизоляционные материалы, которым было посвящено 88% продуктовых упоминаний. При этом звукоизоляция мало упоминалась в Казахстане.
Атрибутивный анализ, проведённый с помощью фильтрации по тональности и тегам, показал, что больше всего в позитивном ключе о теплоизоляционных материалах клиента пользователи высказывались относительно соотношения «цена - качество».
Аудитория
Аудитория всех сообщений с упоминанием бренда составила 4 378 261 человек. При этом вовлечённость пользователей, относительно сообщений оказалась всего 8 действий на пост. На основе полученных данных было принято решение о запуске совместных активаций в социальных медиа с продавцами и дистрибьюторами.
География
Данные в автоматическом отчёте «География» Brand Analytics можно анализировать на уровне страны и отдельных городов.
В итоге исследование по городам и последующий контент-анализ сообщений позволил сформировать рейтинг обсуждаемости и определить сегменты целевой аудитории:
- Алматы (преимущественно посты строительных бригад с нейтральными упоминаниями бренда);
- Актобе (в основном нейтральные посты в сообществах строительных гипермаркетов);
- Астана (зачастую упоминания в рекламных постах строительных бригад).
Эти данные позволили актуализировать маркетинговые кампании в определенных регионах.
В результате комплексного аудита производитель изоляционных материалов получил ответы на значимые для развития бизнеса вопросы:
- что говорят о товарах клиента и о его конкурентах;
- на каких площадках находится ЦА бренда;
- как ведет себя целевая аудитория;
- на основе чего принимают решение ЦА;
- какую долю обсуждений занимает бренд и конкуренты.
Полученные данные позволили совершенствовать стратегию развития digital-присутствия бренда в Казахстане.
Например, включить в digital-микс размещение на YouTube и TikTok, которые ранее не использовались компанией, однако приносили 8% и 4% нативных упоминаний соответственно.
Клиенту было важно спланировать свою digital-стратегию в регионе, а это невозможно без понимания того, насколько активны конкуренты в социальных медиа. Проведенный анализ выявил важные инсайты по площадкам и целевой аудитории на них.
Глобальных проблем с продуктом выявлено не было, однако лидирующую позицию в Казахстане в данном сегменте с большим отрывом удерживает другой бренд, который и стал ориентиром для развития направления и бенчмарком.