2024-yil iyun oyida Qozonda boʻlib oʻtgan BRIKS oʻyinlarida tarixdagi rekord miqdordagi sportchilar – 86 ta davlatdan 27 ta yoʻnalish boʻyicha 4,5 mingdan ortiq sportchi qatnashdi. BRIKS o’yinlari ijtimoiy tarmoqlarda ham o’z rekordlarini o’rnatdi — rus tilidagi ijtimoiy mediada o’yinlar musobaqa davomida foydalanuvchilarning 3,8 milliondan ortiq ommaviy aksilamallarini keltirib chiqardi.
Brand Analytics chet elliklar va rus tilida so’zlashuvchi foydalanuvchilarning O’yinlar va alohida sport yo’nalishlariga qiziqishini tahlil qildi. Tadqiqot maqsadlari uchun Oʻyinlar davomida (2024-yil 12–23-iyun) nashr etilgan rus tilidagi 1,2 milliard ommaviy ijtimoiy media xabarlari tahlil qilindi. Ular orasida BRIKS o‘yinlariga bag‘ishlangan 140 mingdan ortiq xabarlar aniqlangan. Xorijiy tillar boʻyicha maʼlumotlar asosiy ijtimoiy platformalarda (X, YouTube, Threads, Facebook, Telegram, Instagram va boshqalar) eslatishlar namunasi asosida taqdim etilgan.
Jahon ijtimoiy mediasida BRIKS o‘yinlarining xorijiy tillarda muhokamasi
O‘yinlar ijtimoiy mediada Rossiyaga musobaqalashish uchun kelgan xorijlik sportchilar va jamoalar tomonidan eng faol muhokama qilindi. Ijtimoiy media foydalanuvchilari O’yinlarga eng ko’p qiziqish bildirgan davlatlar beshligiga Fransiya, AQSh, Ozarbayjon va Hindiston ham kirdi.
O‘yinlar Pokiston, Hindiston, Qirg‘iziston, Ozarbayjon va Venesueladan kelgan foydalanuvchilar tomonidan ijobiy muhokama qilindi. Asosiy mavzu o’z sportchilarining medallari va sovrinli o’rinlari bo’ldi.
Salbiy xabarlar AQSh va Ukrainada tarqaldi. Erkaklar o’rtasidagi sinxron suzish «nishonga olinib», unda rossiyalik sinxron suzuvchi Aleksandr Maltsev guruhda raqobatchilar yo’qligi sababli oltin medalni qo’lga kiritdi.
BRIKS o’yinlarining rus tilidagi va jahon ijtimoiy mediasidagi sport yo’nalishlari reytinglari
O’yinlarda 27 sport turi taqdim etildi, ularning aksariyati Olimpiya o’yinlari edi. Rus tilidagi ijtimoiy mediada eng koʻp tilga olingan sport yo’nalishlari beshligiga: kurash, yengil atletika, sport gimnastikasi, sinxron suzish va sambo kirdi.
Sinxron suzish va kurash xorijliklar orasida ham eng ko’p muhokama qilinadigan sport yo’nalishlari beshligiga kirdi. Ulardan tashqari “xorijiy beshlik”da birinchi o’rinda – suzish, uchinchi o’rinda – ushu, to‘rtinchi o‘rinda – futbol ikkikurashi. Sambo yettinchi o‘rin, sport gimnastikasi 14-o‘rin, yengil atletika esa 20-o‘rinni egallagan.
Ikkala reytingda ham anti-sovrinlar (pastdan uchinchi o’rin) – kurash va akrobatik rok-n-roll.
Ijtimoiy mediada BRIKS o’yinlari haqida nima deyishgan
Biz intellektual yordamchimiz, ijtimoiy media tahlilchisi BrandGPT dan ijtimoiy tarmoqlarning rus tilidagi segmentida BRIKS o‘yinlari haqidagi ijobiy va salbiy fikrlarning asosiy mavzularini tahlil qilishni so‘radik.
Ijobiy fikrning asosiy mavzulari:
- BRIKS oʻyinlari – Olimpiada oʻyinlariga
siyosiy aralashuvlardan xoli muqobil. O‘yinlar haqida G‘arb va XOQ aralashuvisiz, doping mojarolarisiz adolatli musobaqalar sifatida fikr bildirishgan. Foydalanuvchilar har safar o’tkazilganda kuchayib borayotgan BRIKS o’yinlarining rivojlanishi va ommalashishini yuqori baholadilar. - Foydalanuvchilar o‘yinlar yuqori darajada tashkil etilgani va ularda xorijiy davlatlar vakillari ko‘pligini ta’kidladilar.
- BRIKS oʻyinlari siyosiy sabablarga koʻra Olimpiya oʻyinlarida ishtirok etish rad etilgan sportchilar uchun musobaqalarda qatnashish imkoniyati, degan fikr efirga uzatildi.
- Rossiyalik sportchilarning muvaffaqiyati va boshqa mamlakatlar sportchilarining muvaffaqiyati, sportchilarning yuqori professional mahorati alohida qayd etildi.
Muhokamalarning kichik qismini salbiy eslatishlar tashkil etdi, asosiy mavzular:
- BRIKS o’yinlari – sun’iy ravishda yaratilgan musobaqalar, targ’ibot olib boriladi.
- O‘yinlar televideniye va boshqa OAV da yetarlicha keng qamrovda yoritilmagan.
- G’arb davlatlari vakillarining kam ishtirok etganligi.
- Foydalanuvchilar sharhlovchi Vladimir Ivanitskiyning odobsiz gaplarini qayd etishdi.
Chet elliklar o‘z sportchilari uchun quvonchdan tashqari, musobaqalarning tashkil etilishini ijobiy baholadilar va BRIKS o‘yinlari Olimpiya o‘yinlarini biroq keraksiz siyosiylashtirishsiz va o‘z manfaatlarini ko‘zlamay eslatishini ta’kidladilar.
Jahon ijtimoiy mediasida kam sonli salbiy sharhlar ayrim yo’nalishlarning tegishli ishtirokni ta’minlay olmagani bilan bog’liq edi. Natijada, ayrim ishtirokchilar, foydalanuvchilarning fikricha, to’liq loyiq bo’lmagan holda oltin medallarga ega bo’ldilar.
Tadqiqot natijalarini sarhisob qilib, shuni aytish mumkinki, BRIKS o’yinlari nafaqat BRIKS mamlakatlari aholisi, balki butun dunyo aholisida ham ijobiy qiziqish uyg’otdi.

В Играх БРИКС в Казани в июне 2024 года приняло участие рекордное число спортсменов за всю историю – более 4,5 тысяч атлетов из 86 стран, которые соревновались в 27 дисциплинах. Игры БРИКС поставили свои рекорды и в соцсетях – в русскоязычных социальных медиа Игры вызвали более 3,8 млн публичных реакций пользователей за время проведения соревнований.
Brand Analytics проанализировал интерес иностранцев и русскоязычных пользователей к Играм и отдельным спортивным дисциплинам. В целях исследования было проанализировано 1,2 млрд публичных русскоязычных сообщений соцмедиа, опубликованных в период проведения игр (12–23 июня 2024). Среди них было выявлено более 140 тыс. сообщений, посвященных Играм БРИКС. Данные по иностранным языкам представлены на основе выборки упоминаний на основных социальных платформах (Х, Youtube, Threads, Facebook*, Telegram, Instagram* и др.).
Обсуждения Игр БРИКС на иностранных языках в мировых соцмедиа
Наиболее активно Игры в соцмедиа обсуждали иностранные спортсмены и команды, приехавшие в Россию соревноваться. В первую пятерку стран, где пользователи соцмедиа проявили наибольший интерес к Играм, вошли также Франция, США, Азербайджан и Индия.
В позитивном ключе Игры обсуждались пользователями из Пакистана, Индии, Кыргызстана, Азербайджана и Венесуэлы. Основная тема – медали и призовые места своих спортсменов.
Негативные сообщения тиражировались в США и Украине. «Под прицелом» оказалось мужское синхронное плавание, в котором российский синхронист Александр Мальцев получил золото из-за отсутствия конкурентов в группе.
Рейтинги спортивных дисциплин Игр БРИКС в русскоязычных и мировых соцмедиа
На Играх было представлено 27 видов спорта, большая часть из которых – олимпийские. В пятерку самых упоминаемых дисциплин в русскоязычных соцмедиа вошли по порядку: спортивная борьба, легкая атлетика, спортивная гимнастика, синхронное плавание и самбо.
Синхронное плавание и спортивная борьба также оказались в топ-5 самых обсуждаемых видов спорта у иностранцев. Кроме них в «зарубежной пятерке» на первом месте – плавание, на третьем – ушу, на четвертом – футбольное двоеборье. Самбо оказалось на седьмом месте, спортивная гимнастика – на 14, а легкая атлетика – на 20.
В антипризах (третье место с конца) в обоих рейтингах – корэш и акробатический рок-н-ролл.
Что говорили об играх БРИКС в соцмедиа
Мы попросили нашего интеллектуального ассистента аналитика соцмедиа BrandGPT проанализировать основные тематики позитива и негатива в отношении Игр БРИКС в русскоязычном сегменте соцмедиа.
Основные тематики позитива:
- Игры БРИКС – альтернатива Олимпиаде, свободная
от политического вмешательства. Об Играх высказываются как о честных состязаниях без вмешательства Запада и МОК, без допинговых скандалов. Пользователи высоко оценили развитие и популяризацию Игр БРИКС, которые усиливаются с каждым разом их проведения. - Пользователи отмечали высокий уровень организации Игр и многочисленное представительство в них иностранных государств.
- Транслировалось мнение, что игры БРИКС – это возможность участвовать в соревнованиях спортсменам, которым было отказано в участии в Олимпийских играх по политическим причинам.
- Отдельно отмечался успех российских спортсменов и успех спортсменов из других стран, высокий уровень профессионализма атлетов.
Негативные упоминания составили малую часть обсуждений, основные тематики:
- Игры БРИКС – искусственно созданные соревнования, имеет место пропаганда.
- У Игр недостаточно широкое освещение на телевидении и в других СМИ.
- Малое участие представителей стран Запада.
- Пользователи отметили ненормативные высказывания комментатора Владимира Иваницкого.
Помимо радости за своих спортсменов иностранцы положительно оценили организацию соревнований и отметили, что Игры БРИКС напоминают Олимпийские без лишней политизации и преследования собственных интересов.
Незначительное число негативных комментариев в мировых социальных медиа были связаны с тем, что в некоторых дисциплинах не удалось обеспечить достойное представительство. В результате некоторые участники, по мнению пользователей, получили золотые медали не вполне заслуженно.
Резюмируя результаты исследования, можно констатировать, что Игры БРИКС вызвали позитивный интерес не только у жителей стран БРИКС, но и во всём мире.